SDU -da “İkinci Qarabağ döyüşlərində Azərbaycan xalqının qələbəsi tarixi hadisədir” mövzusunda vebinar keçirildi
Noyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinininin təşkilatçılığı ilə “İkinci Qarabağ döyüşlərində Azərbaycan xalqının qələbəsi tarixi hadisədir” mövzusunda vebinar keçirildi.
Vebinarı giriş sözü ilə İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova açaraq, qonaqları bayram münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan tarixində, milli yaddaşımızda qızıl hərflərlə həkk olunmuş 10 noyabr yurdumuzun qəhrəmanlıq salnaməsi və şanlı qalibiyyəti kimi tarixə düşdü. Otuzillik həsrətə son qoyan bu əzəmətli Qələbə düşmən işğalında olan əzəli torpaqlarımızın azad edilməsi və ərazi bütövlüyümüzün təmin edilməsi deməkdir. Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusu 28 ilin hər gününün qisasını aldı! Milli həmrəylik, xalqın etimadı, inamı və dəstəyi sayəsində dövlətimizin başçısı bütün diplomatik təzyiqlərə də sinə gərərək, mürəkkəb məsələlərin öhdəsindən uğurla, ləyaqətlə gəlməyi bacardı. Azərbaycan bütün dünyaya həm döyüş, həm də diplomatiya meydanında münaqişənin hərb yolu ilə həllinin mümkünlüyünü sübut etdi. Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və Xalq-Ordu-İqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillər oldu. Ulu əcdadlarımızın zəngin dövlətçilik və hərb tarixindən ilhamlanan Azərbaycan xalqı daha bir şanlı qəhrəmanlıq salnaməsi yazaraq özünün qalib xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etdi və düşmən üzərində tarixi zəfər çaldı. 44 günlük müharibə Azərbaycan xalqının nə qədər vətənpərvər, böyük xalq olduğunu, milli birliyini, həmrəyliyini bütün dünyaya sübut etdi. Azərbaycan tarixi torpaqlarına ‒ Qarabağa qovuşdu, tarixi zəfərə imza atdı, şəhidlərimizin, Xocalı qurbanlarının, Gəncə, Bərdə, digər şəhər və rayonlarımızda törədilən soyqırımları zamanı həlak olan günahsız insanların qisasını döyüş meydanında aldı, işğalçı Ermənistana layiq olduğu yeri göstərdi. Azərbaycan 44 günlük müharibədə Ermənistanı məğlub edərək torpaqlarının əsarətinə son qoydu. Bu müharibədə Türkiyə mənəvi və diplomatik dəstək göstərərək yanımızda oldu. Bütün dünya qardaşlığımızın sarsılmaz olduğunu gördü. Türkiyə belə yanaşması ilə dünyaya bu mesajı verdi: “Türkiyə Azərbaycanın yanındadır". Bütün dünya bir daha gördü ki, Türkiyə‒Azərbaycan birliyi, qardaşlığı sarsılmazdır və əbədidir. Türkiyənin yanımızda olması bizi daha da qürurlandırdı, bizə güc verdi. Biz bu gücdən bəhrələnərək işğal altındakı torpaqlarımızı azad etdik. Türkiyəyə bizə verdiyi böyük dəstəyə görə minnətdarıq!
Vebinarda Zonguldak Bülent Ecevit Universitetinin Fənn və ədəbiyyat fakültəsinin Tarix bölməsinin dosenti Nurettin Hatunoğlu Azərbaycan türklərinin Türk dünyasında rolundan, Azərbaycan‒Türkiyə qardaşlığının digər türkdilli ölkələr üçün nümənə olmasından, Qars Qafqaz Universitetinin Fənn və ədəbiyyat fakültəsinin Tarix bölməsinin müəllimi professor Oktay Kızılkaya Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dostluğundan, Şuşanın işğaldan azad olunmasının tarixi əhəmiyyətindən bəhs etdilər. Qars Qafqaz Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Siyasi elmlər və beynəlxalq münasibətlər bölməsinin kafedra müdiri dosent Elnur Hasan Mikail Azərbaycan‒Türkiyə münasibətlərinin son 100 illik tarixinə nəzər saldı, Nuru Paşanın komandanlığı ilə Türk Qafqaz İslam Ordusunun Bakını xilas etməsindən, Mustafa Kamal Atatürkün Nəriman Nərimanovla yazışmasından, Zəfər Gününə aparan yoldan söz açdı. Qars Qafqaz Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Beynəlxalq ticarət və logistika bölməsinin dosenti Alper Tazegül Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında son illər ərzindəki ticarət əlaqələrini təhlil etdi, iki ölkə arasında hərbi-sənaye kompleksinin inkişafı perspektivləri, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinin siyasi əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə təsiri haqqında öz fikirlərini vebinar iştirakçıları ilə bölüşdü. Qars Qafqaz Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Siyasi elmlər və beynəlxalq münasibətlər bölməsinin dosent yardımçısı Halit Hamzaoğlu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti, 44 günlük müharibə zamanı əldə etdiyi diplomatik qələbə haqqında öz mülahizələrini vebinar iştirakçılarına çatdırdı. Zonguldak Bülent Ecevit Universitetinin Fənn və ədəbiyyat fakültəsinin Türk dili və ədəbiyyatı bölməsinin dosenti Rövşən Məmmədov ölkədən kənarda yaşayan azərbaycanlıların İkinci Qarabağ savaşı zamanı xalqımızı necə dəstəklədiklərini, 44 günlük Vətən müharibəsində türk qardaşlarının həmrəyliklərini, artıq rayonlarımızın işğal günlərinin deyil, azad olunması günlərinin qeyd olunmasının fəxarətini və sevincini yaşamasından bəhs etdi, Rəfiq Zəkinin misraları ilə fikirlərini yekunlaşdırdı.
Naxçıvan Universitetinin İdarəetmə fakültəsinin İdarəetmə kafedrasının müdiri i.f.d., dos. İradə Bağırova Zəngəzur dəhlizinin açılmasının bütün bölgə üçün siyasi və iqtisadi əhəmiyyətindən, xüsusilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının inkişafına təsirindən, həmin kafedranın müəllimi Cabir Kərimov Zəngəzur dəhlizinin açılmasının Naxçıvan Muxtar Respublikasında turizm sektorunun inkişafına təsirindən, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Lalə Vəliyeva Zəfər Gününü şərtləndirən amillərdən bəhs etdilər. SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov Zəfər Gününün Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun davamı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uzaqgörən daxili və xarici siyasətin nəticəsi olduğunu bildirdi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin IV kurs, 716-cı qrup tələbəsi Lamiyə Sadıqova şəhidlərin ailə üzvlərinin kədərə boyun əymədiklərini, şəhadətə ucalan əzizləri ilə fəxr etdiklərini qeyd etdi, fikirlərini Xəlil Rza Ulutürkün misraları ilə ümumiləşdirdi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs, 730-cu qrup tələbəsi Fatimə Muradzadə Bəxtiyar Vahabzadənin Azərbaycan‒Türkiyə şeirini oxudu, dədə-baba torpaqları olan Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad olunmasının sevincini bölüşdü, möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyevin düşmən tapdağından azad olunmuş Cəbrayıl rayonunun bir qrup rayon sakinləri ilə görüşünü, həmin görüşdə onun babasının da iştirak etdiyini və bu unudulmaz hadisənin onların ailələrində daima fərəhlə xatırlandığını bildirdi. Çıxışçılar bildirdilər ki, Türkiyə–Azərbaycan qardaşlığı dərin köklərə malikdir. Yüksəksəviyyəli əməkdaşlıq əsasında qurulan Azərbaycan–Türkiyə münasibətləri daim güclənir.
Tədbirin sonunda Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dos. Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək bildirdi ki, Prezident İlham Əliyev savaşın gedişində millətin öndərliyini edərək elə bir tarix yazıb ki, bundan sonra Azərbaycanın gələcək inkişafı məhz həmin tarix üzərində bərqərar olacaq. Bundan sonra biz ölkəmizin gələcəyi ilə bağlı bütün planlarımıza parlaq Zəfərimizin rakursundan baxacağıq. Çünki Prezident ləyaqətli, qürurlu, heç kimdən asılı olmayan, heç kimin sözü ilə oturub-durmayan xalq formulunun müəllifi kimi müasir Azərbaycanın unudulmaz salnaməsini yaradıb. Müharibənin ilk saatlarından həm də informasiya cəbhəsində üstünlüyü ələ alan dövlət başçısı, az qala, hər gün beynəlxalq media orqanlarına verdiyi müsahibələrdə haqlı davamızla yanaşı, Azərbaycanı da, xalqımızı da bütün dünyaya tanıdıb. Dünya bizim gücümüzü görüb, həm də Azərbaycan Prezidentini yenidən kəşf edib.

Главная страница | Новости | В СГУ проведен вебинар на тему «Победа азербайджанского народа во второй Карабахской войне – историческое событие»
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Ноябрь 2021 23:00
В СГУ проведен вебинар на тему «Победа азербайджанского народа во второй Карабахской войне – историческое событие»
5 ноября факультет Экономики и управления СГУ провел вебинар на тему «Победа азербайджанского народа во второй Карабахской войне – историческое событие».
Вначале вебинара участники минутой молчания почтили память шехидов. Вебинар открыла зав. кафедрой экономики доц. Лала Махмудова. Она поздравила участников с Днем Победы и отметила, что 10 ноября вошло в историю азербайджанского народа как летопись героизма и славной победы. Отечественная война положила конец 30-летней оккупации азербайджанских земель и восстановила территориальную целостность страны. Благодаря национальной солидарности, доверию народа и его поддержке Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев преодолел все дипломатические давления на страну, сумел решить сложные вопросы. Азербайджан доказал всему миру, что конфликт может быть решен и военным путем. Единство народа, армии и власти стало важным фактором, обеспечившим победу нашей стране. Азербайджанский народ, вдохновленный богатой традицией государственности своих предков и военной историей, продемонстрировал миру свой патриотизм и солидарность. Азербайджан вернул свой Карабах, а за мирных жителей Ходжалы, Гянджи, Барды, подвергшихся геноциду, врагам был дан ответ на поле боя.
В этой войне Турция оказывала моральную и дипломатическую помощь Азербайджану. Весь мир стал свидетелем нерушимого братства двух народов. Турция объявила, что она будет рядом с Азербайджаном. Это вдохновило наш народ и придало ему сил, что способствовало победе нашей страны. Мы благодарны Турции за эту поддержку!
На вебинаре выступил доцент исторического отделения факультета дисциплины и литературы Университета Зонгулдак Булент Эджевит, доцент Нуреттин Хатуноглу. Он сказал о роли азербайджанских тюрков в тюркском мире, о примере братской турецко-азербайджанской дружбы для других тюркских народов. Преподаватель исторического отделения факультета дисциплин и литературы Карского Кавказского Университета профессор Октай Кызылгая рассказал о дружбе Президента Ильхама Алиева и Президента Реджепа Таййиба Ердогана, об историческом значении освобождения Шуши. Зав. кафедрой политических наук и международных отношений факультета экономики и управления Карского Кавказского Университета доцент Эльнур Хасан Микаил сделал экскурс в 100–летнюю историю азербайджанско –турецких отношений. Он рассказал о спасении Баку Турецкой Кавказской Исламской Армией, о переписке Мустафы Кямала Ататюрка с Нариманом Наримановым, о пути, ведущем к Победе. Доц. отделения Международной торговли и логистики Карского Кавказского Университета Алпер Тазегюль проанализировал торговые связи между Азербайджаном и Турцией за последние годы и поделился своими мыслями о развитии военно-промышленного комплекса между двумя странами. Доц. отделения политических наук и международных отношений факультета экономики и управления Карского Кавказского Университета Халит Гамзаоглу рассказал об успешной внешней политике, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, о его дипломатической победе в период 44-дневной войны. Доц. отделения тюркского языка и литературы факультета дисциплин и литературы Университета Зонгулдак Булент Эджевит Ровшан Мамедов рассказал о поддержке, которую оказывали Азербайджану в период Отечественной войны граждане, проживающие за пределами страны, о солидарности турецких братьев. Он отметил, что отныне мы отмечаем не даты оккупации наших земель, а даты их освобождения.
Зав. кафедрой управления факультета управления НГУ доц. Ирада Багирова сказала о значении открытия Зангезурского коридора для всего региона. Преподаватель той же кафедры Джабир Керимов отметил, что открытие Зангезурского коридора будет способствовать развитию туризма в Нахчыванской автономной республике. Доц. кафедры экономики СГУ Лала Велиева рассказала о факторах, обусловивших победу. Ст. преподаватель кафедры экономики СГУ Магомед Ахмедов отметил, что День победы - это продолжение политического курса Гейдара Алиева, итог внешней и внутренней политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым.
Студентка IV курса гр.716 факультета экономики и управления СГУ Ламия Садыгова отметила, что героическая гибель шехидов не сломила волю их родителей, а напротив, вселила чувство гордости за своих отважных сыновей. Студентка II курса факультета Экономики и управления Фатима Мурадзаде прочитала стихотворение поэта Бахтияра Вагабзаде «Азербайджан –Турция» и отметила, что рада освобождению своего родного района Джебраила. Также студентка отметила, что уважаемый Ильхам Алиев после освобождения Джебраила встречался с его жителями, среди которых был и её дедушка, что всегда вспоминается в их семье с гордостью.
Все выступающие отметили, что дружба азербайджанского и турецкого народов вечна и будет только укрепляться.
В заключение мероприятия декан факультета Экономики и управления доц. Айнура Яхъяева отметила, что после победы Азербайджана в Отечественной войне, страна будет развиваться и процветать. Этому способствует и то, что Президент нашей страны ведет самостоятельную политику, не зависящую от воли других стран. Глава нашего государства с первых дней войны давал интервью международным медиа, освещая справедливую позицию Азербайджана. Благодаря нашей силе, весь мир узнал о нашей стране.