Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Heydər Əliyev məktəbinin növbəti onlayn formatda məşğələsi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Noyabr 2021 15:52
SDU-da Heydər Əliyev məktəbinin növbəti onlayn formatda məşğələsi keçirildi
Noyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbinin “Heydər Əliyevin daxili və xarici siyasət kursunun davamı ‒ 44 günlük zəfər tariximiz” mövzusunda onlayn formatda məşğələsi keçirildi.
Əvvəlcə torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, iştirakçıları qarşıdan gələn Zəfər Günü münasibətilə təbrik etdi və tarixi qələbənin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsi, müstəqilliyinin əbədiliyinin və dönməzliyinin təmin olunması üçün Azərbaycan xalqı qarşısındakı ən böyük xilaskarlıq missiyası məhz sağlığında öz layiqli siyasi davamçısını müəyyənləşdirməsi oldu. Tarix və zaman Heydər Əliyevin bu qərarının da nə dərəcədə doğru olduğuna şahidlik etdi. Dahi Heydər Əliyev məktəbinin yetirməsi, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə əldə olunan möhtəşəm siyasi, iqtisadi, diplomatik uğurlar, Azərbaycanın ildən-ilə yüksələn müsbət beynəlxalq nüfuzu, hərbi qüdrəti 44 günlük şanlı zəfər hərəkatı nəticəsində ən ağrılı və yeganə problemimiz olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunması və cəmiyyətimizdə uzun müddətdir mövcud olan sarsılmaz Xalq-İqtidar-Ordu birliyinin, həmrəyliyinin inamlı, parlaq zəfəri, əzəli düşmənlərimiz üzərində tarixi qələbəmiz və işğal altındakı torpaqlarımızın mənfur düşmən tapdağından azad olunması ilə nəticələndi. “Xalqımızın, Müzəffər Ali Baş Komandanımızın, rəşadətli ordumuzun bu tarixi Qarabağ Zəfəri, sözsüz ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin əbədiyaşar ideyalarının, Prezident cənab İlham Əliyevin düşünülmüş, uzaqgörən siyasətinin və Xalq-İqtidar-Ordu birliyinin təcəssüm etdiyi “Dəmir Yumruğ”un təntənəsidir. Rektor onu da bildirdi ki, Azərbaycan müasir tariximizin iki qüdrətli Liderinin ‒ müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu olan ümummilli lider Heydər Əliyevin və Vətən müharibəsinin qalibi, Qarabağın xilaskarı Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin müdriklik, qətiyyət və qəhrəmanlıq salnaməsidir. Əminik ki, bu qəhrəmanlıq və şanlı qələbə salnaməsinin ilk təməllərini formalaşdıran, Azərbaycan xalqı üçün müxtəlif tarixi dövrlərdə mümkün olan, hətta mümkünsüz görünən hər şeyi siyasi dühanın bənzərsiz fədakarlığı ilə reallaşdıran ümummilli lider Heydər Əliyevin ruhu bu gün şaddır. Çünki canından çox sevdiyi Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, dövlət sərhədləri uzun illərin həsrətindən sonra bərpa olundu. Doğma Qarabağ artıq aid olduğu Ana Vətəninə qovuşdu və bu möhtəşəm nəticələr məhz döyüş meydanında, Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusunun, Azərbaycan əsgər-zabitinin dillərə dastan olan misilsiz qəhrəmanlığı nəticəsində əldə olundu. Düşmən rəzil-rüsvay vəziyyətdə təslim olmağa məcbur oldu və Azərbaycan xalqının əzəli düşmənlərindən bütün şəhidlərimizin, faciə qurbanlarının qisası alındı. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz bütün erməni miflərini, yalanlarını ifşa etdi, düşməni döyüş meydanında darmadağın etdi, Azərbaycan BMT-nin 4 qətnaməsini özü təkbaşına icra etdi. Azərbaycan xalqının bu tarixi hərbi-diplomatik qələbəsi hələ uzun illər təhlil olunacaq və dərk olunacaqdır. Azərbaycan bütün dünya üçün son dərəcə mürəkkəb il olan 2020-ci ildə üç cəbhədə mübarizə apardı: döyüş meydanında və beynəlxalq informasiya mübarizəsində qətiyyətli qələbə qazandı.
Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Sumqayıt Şəhər Baş İdarəsinin rəisi, general-mayor Natiq Qarayev “Heydər Əliyevin daxili və xarici siyasət kursunun davamı ‒ 44 günlük zəfər tariximiz” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, müasir Azərbaycanın qurucusu ümummilli lider Heydər Əliyevin layiqli siyasi davamçısı, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev Ulu öndərin əmanətinə ləyaqətlə sahib çıxdı, atanın müqəddəs vəsiyyətini yerinə yetirdi, mənfur düşmənin işğalına son qoydu və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycanda elə bir böhran yaranmışdı ki, xalqımızın gələcəyə heç bir ümidi qalmamışdı, hakimiyyətdə olan rəhbərlərə etimad yox idi. Birinci Qarabağ müharibəsində qələbəyə inam yox idi, çünki nizami ordu, bu ordunu idarə edən və rəhbərlik edən Ali Baş Komandan yox idi. Xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə gələn Heydər Əliyev Azərbaycan xalqına, müstəqil dövlətçiliyimizə sahib çıxdı, müstəqilliyimizi qorudu, möhkəmləndirdi və Ulu öndərin yaratdığı bünövrələr, təməllər üzərində Azərbaycan xalqı, Müzəffər Ali Baş Komandanımız, Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi ədaləti bərpa etdi. Ordumuzun gücü, xalqımızın birliyi, Liderimizə olan etibar xalqımızın bu qələbəsini təmin etdi. 10 dekabr tarixində keçirilən Zəfər paradı Azərbaycanın şanlı qələbəsini və dövlətimizin qüdrətini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Azərbaycan bundan sonra da Ulu öndərin əbədiyaşar ideyaları və müzəffər sərkərdəmiz, Prezidentimiz İlham Əliyevin düşünülmüş siyasi kursu ilə inkişaf edəcək və ildən-ilə qüdrətlənəcəkdir.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev ideyaları böyük Zəfərin təntənəsidir”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi Səxavət Məmmədova “Qələbəyə aparan yolda İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti”, Kimya və biologiya fakültəsinin Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimi Bilal Əhmədov “II Qarabağ müharibəsi və regionda yaranmış yeni reallıqlar”, Filologiya fakültəsinin II kurs magistrantı Sahibə İbadlı “Müstəqil dövlətimizin atributlarından biri – Azərbaycan Bayrağı!” mövzularında çıxış etdilər, tarixə 44 günlük müharibə kimi düşmüş Vətən müharibəsindən, Azərbaycan Ordusunun Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazandığı şanlı Zəfərdən danışdılar. Bildirdilər ki, ötən il sentyabrın 27-dən başlayan, işğal altındakı ərazilərimizin azad edilməsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsi tariximizin ən parlaq səhifəsinə çevrilib.

Yerləşdirilmə tarixi : 05 November 2021 15:52
On November 5, the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University"s Heydar Aliyev Center hosted an online training on "Continuation of Heydar Aliyev"s domestic and foreign policy course and our 44-day history of victory."
First, the memory of the martyrs who died for the integrity of our lands was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, congratulated the participants on the upcoming Victory Day and spoke about the importance of the historic victory. He said that the greatest salvation mission of the Great Leader Heydar Aliyev to the people of Azerbaijan to strengthen the statehood of Azerbaijan, to ensure the eternity and irreversibility of its independence was to determine his worthy political successor during his lifetime. “As a result of the genius Heydar Aliyev school, the great political, economic and diplomatic successes achieved during the presidency of President Ilham Aliyev in Azerbaijan. The Nagorno-Karabakh conflict is our most painful and unique problem. It resulted in the solution and the convincing, brilliant victory of the long-standing unshakable unity of the People"s Power and Army in our society, our historic victory over our ancient enemies, and the liberation of our occupied lands from the clutches of the hated enemy. Undoubtedly, this historic Karabakh Victory of our people, our Glorious Supreme Commander-in-Chief, our brave Army is a celebration of the eternal ideas of the Great Leader Heydar Aliyev, the thoughtful and far-sighted policy of President Ilham Aliyev. The rector also said that Azerbaijan is a chronicle of wisdom, determination, and heroism of two powerful leaders of our modern history - the national leader Heydar Aliyev, and the winner of the Patriotic War, the savior of Karabakh, President Ilham Aliyev. We are confident that the spirit of National Leader Heydar Aliyev, who formed the first foundations of this heroic and glorious history of victory, who did everything possible and even impossible for the people of Azerbaijan in different historical periods with the unique dedication of a political genius, is happy today”.
“Because the territorial integrity and state borders of Azerbaijan, which he loved dearly, were restored after many years of longing. Native Karabakh has already been reunited with the Motherland to which it belongs, and these great results have been achieved on the battlefield, as a result of the unparalleled heroism of the Azerbaijani Army and Azerbaijani officers. The enemy was forced to surrender in a disgraceful situation, and the revenge of all our martyrs and victims of the tragedy was taken from the eternal enemies of the Azerbaijani people. Under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our Army exposed all Armenian myths and lies, destroyed the enemy on the battlefield, and Azerbaijan implemented four UN resolutions on its own. This historic military-diplomatic victory of the Azerbaijani people will be analyzed and understood for many years to come. In 2020, a very difficult year for the whole world, Azerbaijan fought on three fronts: on the battlefield and in the international information struggle”.
Major General Natig Garayev, Chief of the Sumgayit City Main Department of the State Service for Mobilization and Conscription of the Republic of Azerbaijan, made a report on "Continuation of Heydar Aliyev"s domestic and foreign policy course - our 44-day history of victory." He noted that the worthy political successor of the national leader Heydar Aliyev, the founder of modern Azerbaijan, President Ilham Aliyev deservedly took the trust of the Great Leader, fulfilled his father"s will, ended the occupation of the hated enemy and restored the territorial integrity of Azerbaijan.
In the first years of independence, there was such a crisis in Azerbaijan that our people had no hope for the future, no confidence in the leaders in power. There was no confidence in victory in the First Karabakh War, because there was no regular army, no Supreme Commander-in-Chief who commanded and led this army. Heydar Aliyev, who came to power at the insistence of the people, became the owner of the Azerbaijani people, our independent statehood, protected and strengthened our independence and restored historical justice under the leadership of the Azerbaijani people, President Ilham Aliyev. The strength of our army, the unity of our people, the trust in our leader ensured this victory of our people. The Victory Parade held on December 10 demonstrated the glorious victory of Azerbaijan and the power of our state to the whole world. Azerbaijan will continue to develop and become stronger year by year with the eternal ideas of the Great Leader and the thoughtful political course of our victorious leader, President Ilham Aliyev.
Afterwards the following people made speeches accordingly: Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples on “Heydar Aliyev"s ideas are a celebration of the Great Victory”, Sakhavat Mammadova, Senior Lecturer of the Department of Business Organization and Management, Faculty of Economics and Management on “Ilham Aliyev"s Successful Foreign Policy” Bilal Ahmadov, Senior Lecturer of the Department of Civil Defense, Medical and Physical Training on "The Second
Karabakh War and New Realities in the Region", Sahiba Ibadli, 2nd year Master of Philology on "One of the attributes of our independent state - the Azerbaijani flag!". They spoke about the Patriotic War, which went down in history as a 44-day war, and the glorious victory of the Azerbaijani Army. They noted that the Patriotic War, which began on September 27 last year and resulted in the liberation of our occupied territories, has become the brightest page in our history.