Filologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların xatirəsini yad etdilər
Noyabrın 4-də Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq, Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər, abidə önünə gül dəstələri düzdülər, Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Fakültə dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müzəffər Ordumuzun 44 günlük Zəfər tarixində göstərdiyi qəhrəmanlıqlardan söz açdı, düşmən üzərində misilsiz qələbə qazanan igidlərimizin gənc nəslə örnək olduqlarını bildirdi. Onu da diqqətə çatdırdı ki, Vətənpərvərlik xalqın qan yaddaşı, şəxsiyyəti səciyyələndirən ən yüksək əxlaqi-etik keyfiyyətdir. Bu keyfiyyət xalqımızın həyatında həmişə başlıca meyar və xarakter kimi formalaşıb. Azərbaycanın böyük zəfəri ilə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsi günlərində həm ön, həm də arxa cəbhədə baş verən proseslər bu deyilənləri bir daha təsdiqlədi. Xalqımızın tarixin bu sınağından alnıaçıq və üzüağ, zəfərlə çıxmasını şərtləndirən başlıca amillərdən biri də məhz Vətənə sonsuz sevgi hissinin sarsılmazlığı idi. Vətənə, torpağa bu bağlılığın təcəssümü idi ki, İkinci Qarabağ müharibəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında öz əzmi və şücaəti ilə işğal olunmuş torpaqlarımızı düşməndən təmizləyərək Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməyi bacardı. Bu gün qarşılaşdığımız mənzərə, həqiqətən də, qürurvericidir. İllərdir xəyallarını qurduğumuz an gerçəkləşdi, otuz illik həsrət artıq sona çatdı, Azərbaycan xalqı öz doğma torpaqlarına qovuşdu. Bu möhtəşəm günləri bizlərə yaşadan hər kəsə, ilk növbədə, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında möcüzələri reallığa çevirən şanlı Azərbaycan Ordusuna eşq olsun! Yaşasın Azərbaycan!

Главная страница | Новости | Группа студентов факультета Филологии почтила память студентов и выпускников, ставших шехидами
Группа студентов факультета Филологии почтила память студентов и выпускников, ставших шехидами
4 ноября в честь Дня Победы группа преподавателей и студентов факультета Филологии посетила мемориал, воздвигнутый во дворе университета в память студентов и выпускников, ставших шехидами в боях за освобождение родных земель, и возложили цветы к памятнику.
Участники минутой молчания почтили память шехидов, отдавших жизнь за свободу и территориальную целостность страны.
Декан факультета доц. Севиндж Гамзаева в своем выступлении сказала о героизме азербайджанских Вооруженных сил под командованием Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне. Она отметила, что патриотизм –это самое высокое качество, характеризующее личность. Это качество сформировано в наших гражданах как основной характер и критерий. В дни 44 –дневной Отечественной войны процессы, происходящие на поле боя и в тылу еще раз доказали эти ценности. То, что наш народ достойно преодолел эти тяжелые испытания, стало доказательством непоколебимой, бесконечной любви к Родине. Эта великая любовь к родине, привязанность к родной земле стали итогом того, что азербайджанская армия под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, проявив отвагу и героизм, сумела освободить свои оккупированные земли. Сегодня мы гордимся своим достижением. Совершилось то, о чем годами мечтал наш народ, тридцатилетней оккупации положен конец. Азербайджанский народ снова будет владеть своими землями. Слава Азербайджанской армии и ее Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву, превратившим мечту азербайджанского народа в реальность. Да здравствует Азербайджан!