Əsas səhifə | Xəbərlər | Kimya və biologiya fakültəsində 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Kimya və biologiya fakültəsində 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Noyabrın 3-də Kimya və biologiya fakültəsində universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültə dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, tədbir iştirakçılarını bayram münasibətilə təbrik etdi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun işğalçı Ermənistan üzərində tarixi Qələbəsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Ordusunun Ermənistan üzərində qələbəsi regionda sülhün, sabitliyin və inkişafın təmin olunmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Döyüş meydanında ordumuzun əldə etdiyi misilsiz qələbələrlə yanaşı, ölkə rəhbərinin bu həssas və taleyüklü günlərdə apardığı diplomatik mübarizə, dünyanın nüfuzlu nəşrlərinə verdiyi müsahibələr də Azərbaycanın haqq səsini dünyaya çatdırdı.
Tədbirdə SDU-nun şəhid məzunlarına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev çıxış edərək Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuzun 44 günlük Zəfər tarixində göstərdiyi qəhrəmanlıqlardan söz açdı, düşmən üzərində misilsiz qələbə qazanan igidlərimizin gənc nəslə örnək olduqlarını bildirdi. Dünya hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazılan, haqqında əsrlərlə danışılacaq 44 günlük Vətən müharibəsinin ilk anlarından Müzəffər Ali Baş Komandanımızın verdiyi müdrik və cəsarətli qərarlar sayəsində düşmənin müdafiə xəttinin yarıldığını, düşmənin böyük itkilər verərək geri çəkilməyə məcbur olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, ildırımsürətli müharibə planı ilə hərəkət edən peşəkar, cəsur Azərbaycan Ordusu döyüşlərin başladığı ilk gündən strateji Murov zirvəsində, Füzulidə, Cəbrayılda, sonrakı günlərdə isə Suqovuşanda, Hadrutda, Xocavənddə, Zəngilanda, Qubadlıda üçrəngli bayrağımızı ucaltdı. Noyabr ayının 8-də Qarabağın ürəyi Şuşanın azad olunması ilə Ali Baş Komandanımızın rəhbərlik etdiyi müzəffər ordumuz düşməni növbəti dəfə böyük məğlubiyyətə uğratdı və onu kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur etdi. Bununla da, Azərbaycanın dünya birliyi tərəfindən tanınan ərazi bütövlüyü təmin olundu, 30 illlik müharibə ölkəmizin parlaq qələbəsi ilə başa çatdı.
Sonra fakültənin müharibədə iştirak etmiş məzunlarına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Kimya və biologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Mələk Məmmədovanın ifasında “Torpağın səsi” adlı mahnı, IV kurs tələbəsi Hüseyn Abdullayevin ifasında “Vətən” qəzəli, I kurs tələbəsi Sevinc Məmmədovanın ifasında “Zəfər sorağı” şeiri, II kurs tələbəsi İsa Allahverdiyevin ifasında “Odlar diyari” şeiri səsləndirildi.
Tədbir Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin 44 günlük Vətən müharibəsinidəki çıxışlarından hazırlanmış videoçarxın nümayişi ilə başa çatdı.

Главная страница | Новости | На факультете химии и биологии прошло мероприятие, посвященное 8 Ноября - Дню Победы
На факультете химии и биологии прошло мероприятие, посвященное 8 Ноября - Дню Победы
3 ноября на факультете химии и биологии прошло мероприятие, посвященное 8 Ноября - Дню Победы, организованное Студенческим профсоюзом и студенческой молодежной организацией университета на химико-биологическом факультете.
В начале мероприятия была объявлена минута молчания в память шехидов Отечественной войны.
Мероприятие открыл декан факультета доц. Махал Мурадов. Он поздравил участников с праздником и рассказал об исторической победе доблестной азербайджанской армии, которую она одержала в 44дневной войне под мудрым руководством Президента Азербайджанской Республики, главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева. Он отметил, что эта победа имеет большое значение с точки зрения обеспечения мира, стабильности и развития в регионе. Наряду с победами нашей армии на поле боя, в эти судьбоносные для страны дни президент вел борьбу и на дипломатической арене, доводя до мирового сообщества правду об Азербайджане через интервью ведущим мировым СМИ.
На мероприятии был показан видеоролик, посвященный шехидам выпускникам СГУ.
Старший преподаватель кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы Самин Годжаев рассказал о героизме нашей победоносной армии в 44-дневной войне под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. Он отметил, что благодаря мудрым и смелым решениям нашего Верховного Главнокомандующего с первых минут Отечественной войны, линия обороны врага была прорвана, и противник был вынужден отступать, неся большие потери. Он также отметил, что азербайджанская армия, проводя молниеносные операции по наступлению, за короткий срок освободила стратегические высоты Мурова, Физули, Джебраил, а в последующие дни Суговушан, Гадрут, Ходжавенд, Зангилан, Губадлы. Освободив 8 ноября Шушу, сердце Карабаха, наша армия во главе с Верховным Главнокомандующим нанесла поражение противнику и вынудила его подписать акт о капитуляции. Таким образом, территориальная целостность Азербайджана признанная мировым сообществом была восстановлена, а 30-летняя война завершилась блестящей победой нашей страны.
После выступлений был показан видеоролик, посвященный выпускникам принимавшим участие в войне.
Далее на мероприятии прозвучали песня «Голос Земли» в исполнении студентки 1 курса факультета химии и биологии Мелек Мамедовой, газель «Ветен» в исполнении студента 4 курса Гусейна Абдуллаева, стихотворение «Отзвук победы» в исполнении студентки 1 курса Севиндж Мамедовой, стихотворение «Страна огней» в исполнении студента 2 курса Исы Аллахвердиева.
Мероприятие завершилось видеороликом из выступлений Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева во время 44-дневной Отечественной войны.