İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində tarixçi alim 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar mühazirə oxudu
8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər planına uyğun olaraq, noyabrın 2-də İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Mühasibat ixtisasının tələbələrinə Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Samir Kərimli mühazirə oxudu.
Əvvəlcə ərazi bütövlüyümüzün qorunması, bərpası, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda şəhid olan Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
İlk olaraq İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar xalqımızı təbrik etdi. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı tarixi zəfər haqqında danışdı. Sonra Zəfər Gününə həsr olunmuş açıq dərslə bağlı sözü Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Samir Kərimliyə verdi.
Dosent Samir Kərimli Şanlı Qələbənin qazanılmasında müasir Azərbaycan gəncliyinin əvəzsiz rolunun olduğunu xüsusi vurğuladı. Bildirdi ki, bir il öncə sentyabrın 27-də işğalçı Ermənistanın Qarabağda növbəti təxribatına cavab olaraq əks-hücum əməliyyatına başlayan Azərbaycan Ordusu 44 günlük Zəfər yürüşü ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünü təmin etdi. Silahlı Qüvvələrimiz hər bir kənd, qəsəbə, şəhər, yüksəkliyin düşməndən təmizlənməsi uğrunda rəşadətlə mübarizə aparıb, böyük tarixi nailiyyətlərə imza atdı. Vətən müharibəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, iradəsi, müzəffər Ordumuzun cəsurluğu, qəhrəmanlığı nəticəsində zəfərlə başa çatdı. Bu tarixi Qələbə əbədiyaşar şəhidlərimizin qanı, xalqımızın birliyi hesabına qazanıldı və Azərbaycanın müstəqillik tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Əldə etdiyimiz tarixi Qələbə sayəsində bu gün Azərbaycanla daha yaxın əlaqələr qurmaq istəyən ölkələrin sayı durmadan artır və İkinci Qarabağ müharibəsi onu bir daha göstərdi. Müharibə və onun nəticələri bir daha xalq-iqtidar birliyini və qarşılıqlı inamı nümayiş etdirmiş oldu.
Samir müəllim onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan gəncliyi tarixi qələbənin qazanılmasında fədakarlıq göstərdi. Tarixi qələbəmizin əldə edilməsində əsas yükü, əsas vəzifəni məhz Prezident cənab İlham Əliyevin ölkəyə rəhbərlik etdiyi 18 il ərzində yetişən gənc nəsil yerinə yetirdi. Gənclərimizin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə alması bizi Qələbəyə apardı və Azərbaycan tarixi ədaləti bərpa etdi. “Yüksək fəxarət hissi ilə qeyd etmək istərdim ki, erməni əsarətindən qurtulmuş əzəli torpaqlarımızda üçrəngli Zəfər bayrağını ucaldanlar sırasında doğma universitetimizin tələbə və məzunları da vardır. Qazanılan Qələbə təkcə 2020-ci ilin deyil, son əsrlərin ən möhtəşəm zəfəri oldu! Bu Zəfər döyüşündə Sumqayıt Dövlət Universitetinin də onlarla məzunu, tələbəsi, işçisi, onların ailə üzvləri qəhrəmanlıqla döyüşdü, şücaət göstərdi, qalib əsgər adını qazandı. Vətən müharibəsində qazanılan Qələbə həm də minlərlə şəhidlərimizin qanı bahasına başa gəldi. Şəhidlərimizin ruhu qarşısında dərin hörmət və ehtiramla baş əyir, onların əziz xatirəsini birlikdə anırıq”.

Главная страница | Новости | Доцент кафедры истории и методики ее преподавания прочитал лекцию студентам факультета экономики и управления, посвященную 8 Ноября - Дню победы
Доцент кафедры истории и методики ее преподавания прочитал лекцию студентам факультета экономики и управления, посвященную 8 Ноября - Дню победы
2 ноября доцент кафедры истории и методики ее преподавания Самир Керимли прочитал лекцию студентам факультета экономики и управления, посвященную 8 Ноября – Дню победы.
В начале мероприятия минутой молчания почтили память сынов Отечества, погибших за защиту и восстановление нашей территориальной целостности и освобождение наших земель от оккупации.
Декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхяева поздравила наш народ с 8 Ноября - Днем Победы. Она рассказала об исторической победе отважной азербайджанской армии под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне. Затем она предоставила слово доценту кафедры истории и методики ее преподавания Самиру Керимли.
Доц. Самир Керимли подчеркнул незаменимую роль современной азербайджанской молодежи в достижении славной победы. Он сказал, что азербайджанская армия, которая 27 сентября прошлого года начала контрнаступление в ответ на очередную провокацию армян-оккупантов в Карабахе, 44-дневным маршем Победы обеспечила территориальную целостность нашей страны. Наши Вооруженные Силы доблестно сражались, чтобы очистить каждую деревню, поселок, город и высоту от врага, и добились больших успехов. Отечественная война завершилась победой благодаря решимости, воле, мужеству и героизму нашей армии и Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. Эта историческая победа, золотыми буквами вписанная в историю независимости Азербайджана, была достигнута ценой крови наших шехидов и единства нашего народа. Благодаря нашей исторической победе сегодня число стран, желающих установить более тесные связи с Азербайджаном, постоянно растет, и Вторая карабахская война еще раз показала силу нашего государства.
Доц. Самир Керимли также отметил, что молодежь Азербайджана проявила небывалую самоотверженность в достижении исторической победы. Основная тяжесть в выполнении поставленной задачи по освобождению оккупированных территорий выпала на долю молодого поколения. Воспитание нашей молодежи в духе патриотизма привело нас к Победе и восстановило историческую справедливость. Хочу с большой гордостью отметить, что студенты и выпускники нашего родного вуза входят в число тех, кто мужественно сражался и водружал трехцветный флаг Победы на наших древних землях, освобожденных от армянской оккупации. Победа стала величайшей победой 2020 года! В этой войне за восстановление справедливости принимали участие десятки выпускников, студентов и сотрудников Сумгаитского государственного университета и члены их семей. Победа в Отечественной войне также стоила крови тысяч наших шехидов. Мы преклоняемся перед памятью наших шехидов.