SDU-da Zəfər Gününə həsr olunmuş şeir və mahnı müsabiqəsi keçirildi
Noyabrın 2-də 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ərəfəsində gənclərə vətənpərvərlik hissinin aşılanması və təbliğ edilməsi məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universiteti və SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələri arasında şeir və mahnı müsabiqəsinə start verildi.
Təşkil olunmuş şeir və mahnı müsabiqəsində münsiflər heyəti qismində sədr ‒ Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi prof. Rafiq Əliyev, üzvlər: Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Afət Rəfiyeva, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri prof. Aftandil Məmmədov, Folklorşünaslıq ETL-in kiçik elmi işçisi Balakişi İsgəndərov, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Telman Qəniyev, həmin kafedranın baş müəllimi Afaq Qəniyeva iştirak etdilər.
Əvvəlcə Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Universitetin Mühəndislik fakültəsinin magistrantı Şəfiqə Kazımova çıxış edərək Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun işğalçı erməni qüvvələri üzərindəki tarixi qələbəsindən danışdı. Sentyabrın 27-dən başlayan, 44 gün davam edən və işğal altındakı ərazilərimizin azad olunması ilə nəticələnən Vətən müharibəsinin tariximizin ən parlaq səhifəsinə, Azərbaycan xalqının iftixar və qürur mənbəyinə çevrildiyini bildirdi. Sumqayıt Dövlət Universitetində Zəfər Gününə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin şanlı tariximizin təbliğ olunmasında, gənc nəslin vətənpərvər ruhda yetişməsində əhəmiyyətli rolundan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, keçirilən müsabiqənin məqsədi Vətən müharibəsində xalqımızın qazandığı möhtəşəm qələbənin tarixi əhəmiyyətini gənclərə aşılamaq, böyüməkdə olan gənc nəsildə hərbi-vətənpərvərlik ruhunu təbliğ etmək, təhsilalanların nitq mədəniyyətinə, bədii ifaçılığa, şeirə, incəsənətə olan marağını daha da artırmaq və onların yaradıcılıq bacarıqlarının inkişaf etməsinə dəstək olmaqdan ibarətdir.
Sonra tələbələrin təqdimatında şeirlər və mahnılar səsləndirildi. Münsiflər heyəti tərəfindən seçim turu aparıldı.
Sonda şeir müsabiqəsi üzrə I yerə Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Ülkər Əkbərova, II yerə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin V kurs tələbəsi Aliyə Əlizadə, III yerə Filologiya fakültəsinin IVkurs tələbəsi Şəbnəm Abışova, mahnı müsabiqəsi üzrə isə I yerə Filologiya fakültəsinin IVkurs tələbəsi Aytac Heydərova, II yerə Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Tural Həsənov, III yerə isə Filologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi İlahə Fərhadzadə və Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Hüseyn Məmmədov layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялся конкурс стихов и песен, посвященный Дню победы
2 ноября был дан старт конкурсу стихов и песен, который проводится среди студентов Сумгаитского государственного университета и Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ, в честь Дня победы. Конкурс проводится с целью воспитания у молодежи чувства патриотизма.
В качестве жюри на конкурсе стихов и песен будут присутствовать: председатель - профессор кафедры азербайджанской и зарубежной литературы Рафиг Алиев, члены – старший преподаватель кафедры азербайджанской и зарубежной литературы Афет Рафиева, профессор кафедры азербайджанской и зарубежной литературы Автандил Мамедов, младший научный сотрудник НИЛ фольклористики Балакиши Искендеров, доцент кафедры философии, социологии и политологии Тельман Ганиев и старший преподаватель кафедры философии, социологии и политологии Афаг Ганиева.
В начале мероприятия участники почтили минутой молчания память шехидов, отдавших жизни за территориальную целостность страны.
Магистрант факультета Инженерии Шафига Кязымова рассказала об исторической победе азербайджанских Вооруженных сил под командованием Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева над оккупационными армянскими войсками. За 44 дня войны Азербайджан освободил свои земли.
Было отмечено, что цикл мероприятий, проводимых в СГУ в связи с Днем победы, играет большую роль в патриотическом воспитании молодежи. Коснувшись проводимого конкурса, докладчик отметила, что он проводится с целью пропаганды среди молодежи военно-патриотического духа, развития у обучающихся речи, привития интереса к литературе, художественному слову, развития навыков и умений молодежи в области художественного творчества.
Далее в исполнении студентов прозвучали стихи и песни. Жюри произвело отбор лучших исполнителей.
По итогам конкурса по чтению стихов I место заняла студентка III курса факультета Филологии Улькер Акперова, II место –студентка V курса факультета Экономики и управления Алия Ализаде, III место –студентка IV курса факультета Филологии Шабнам Абышова. В песенном конкурсе I место заняла студентка IV курса факультета Филологии Айтадж Гейдарова, II место – студент III курса факультета филологии Турал Гасанов, а III место заняли студентка I курса факультета Филологии Илаха Фархадзаде и студент IV курса факультета Физики и электроэнергетики Гусейн Мамедов.