Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Zəfər Günü ilə əlaqədar keçirilən idman yarışlarının qalibləri mükafatlandırıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Oktyabr 2021 16:39
SDU-da Zəfər Günü ilə əlaqədar keçirilən idman yarışlarının qalibləri mükafatlandırıldı
8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlərin planına uyğun olaraq, oktyabrın 25-də fakültələrarası idman yarışlarına start verilmişdir. Sumqayıt Dövlət Universiteti və SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinin fakültələrarası 3 idman növü (stolüstü tennis, dama və şahmat) üzrə yarışları keçirildi.
Qeyd edək ki, yarışda 8 komanda öz bacarıqlarını sınadı.
Oktyabrın 27-də fakültələrarası idman yarışlarına yekun vuruldu. Gərgin və maraqlı mübarizə şəraitində keçən yarışda stolüstü tennis üzrə Kimya və biologiya fakültəsi I yerə, Riyaziyyat fakültəsi II yerə, Fizika və elektroenergetika fakültəsi III yerə, şahmat üzrə Riyaziyyat fakültəsi I yerə, Fizika və elektroenergetika fakültəsi II yerə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi III yerə, dama üzrə Riyaziyyat fakültəsi I yerə, Tarix və coğrafiya fakültəsi II yerə, Filologiya fakültəsi III yerə çıxdılar.
Oktyabrın 29-da qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Mükafatlandırma mərasimini universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev açaraq, belə tədbirlərin tələbələr arasında idmanın kütləviliyinin təmin və təbliğ edilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, gənclərin sağlam həyat tərzinin formalaşmasında, milli mənlik şüurunun inkişafında, vətənpərvərlik hisslərinin tərbiyəsində idmanın rolunun həlledici olması üçün xüsusi dövlət siyasəti həyata keçirilir. Azərbaycanda idmana dövlət tərəfindən göstərilən xüsusi diqqət və qayğı Sumqayıt Dövlət Universtetinin idman həyatına da əhəmiyyətli təsir göstərib. Ölkəmizin əldə etdiyi ən böyük nailiyyətlərdən biri sağlam, xalqına, vətəninə, torpağına hədsiz sədaqət hissləri ilə xidmət edən gənclərin yetişdirilməsidir. Gənclərimiz 44 günlük Vətən müharibəsində həm döyüş meydanında, həm də kompüter arxasında informasiya müharibəsində vətənpərvərlik hisslərini nümayiş etdirdilər. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə 30 illik işğala son qoyaraq Qarabağı azad etdi. 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan tarixinə yeni bir səhifəni - Zəfər Gününü yazdı.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılmasına başlanıldı.
Tələbələr də öz növbələrində yarışların yüksək səviyyədə təşkil olunmasına görə universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась церемония награждения победителей спортивных соревнований, посвященных Дню Победы
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Октябрь 2021 16:39
В СГУ состоялась церемония награждения победителей спортивных соревнований, посвященных Дню Победы
25 октября в Сумгаитском государственном университете стартовали межфакультетские спортивные соревнования, которые были организованы согласно плану проведения в СГУ серии мероприятий в связи с 8 Ноября - Днем Победы.
На соревнованиях принимали участие студенты Сумгаитского государственного университета и студенты Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ по 3 видам спорта (настольный теннис, шашки и шахматы).
Отметим, что в соревнованиях участвовало 8 команд.
27 октября были подведены итоги межфакультетских спортивных соревнований. В соревнованиях по настольному теннису 1 место занял факультет химии и биологии, 2 место занял факультет математики, а 3 место занял факультет физики и электроэнергетики, по игре в шахматы факультет математики занял 1 место, факультет физики и электроэнергетики занял 2 место, факультет экономики и управления 3 место, по игре в шашки математический факультет 1 место, историко-географический факультет 2 место, филологический факультет 3 место.
Церемония награждения состоялась 29 октября.
Открывая церемонию награждения, проректор по международным связям доц. Гафар Атаев сказал, что подобные мероприятия имеют большое значение с точки зрения популяризации спорта среди студентов. Он отметил, решающую роль спорта в формировании здорового образа жизни молодежи, развитии национального самосознания, воспитании патриотических чувств. Особое внимание и забота, уделяемые государством спорту в Азербайджане, также оказали значительное влияние на спортивную жизнь Сумгаитского государственного университета. В ходе 44-дневной Отечественной войны наша молодежь продемонстрировала истинный патриотизм как на поле боя, так и в информационной войне за компьютером. Под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева отважная азербайджанская армия положила конец 30-летней оккупации и освободила Карабах. 44-дневная Вторая карабахская война вписала новую страницу в историю Азербайджана - День Победы.