Yerləşdirilmə tarixi : 29 Oktyabr 2021 15:52
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi, gündəlik təsdiq olundu.
2021‒2022-ci tədris ilində Sumqayıt Dövlət Universitetinə tələbə qəbulunun nəticələri barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dos. Sabir Xəlilov, SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci üzrə kollecin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva məlumat verdilər. Qeyd etdilər ki, əksər ixtisaslar üzrə proqnoz-plan tam yerinə yetirilmişdir. Proqnoz-planın hazırlanmasında əmək bazarının tələbatının daha dərindən təhlil edilməsi, xüsusən Sumqayıt şəhəri və ətraf regionlar üzrə mütəxəssislərə tələbatın öyrənilməsi və aparılan təhlillərin nəticəsinə uyğun əsaslandırılmış proqnoz-planın tərtib edilməsi kafedra müdirlərinə və fakültə dekanlarına tapşırılıb.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Keyfiyyət təminatı şöbəsinin yaradılması haqqında çıxış etdi. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Keyfiyyət təminatı şöbəsi universitetdə fəaliyyət göstərən Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsi və Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin (ERASMUS+EQAC) bazası əsasında yaradılsın və yenidən müasir tələblərə uyğun formada təşkil edilsin.
“Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” nominasiyası üzrə keçirilən müsabiqənin nəticələri barədə Müsabiqə komissiyasının məsul katibi dosent Qadir Mənsurov məlumat verdi. Dərslik və dərs vəsaitlərinin müəlliflərinin diplomla təltif edilməyi və mükafatlandırılmağını təklif etdi. Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olunmuş əməkdaşların doktorluq dissertasiya işlərinin mövzusunun və elmi məsləhətçisinin təsdiqi və fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olunmuş əməkdaşların dissertasiya işlərinin mövzusunun və elmi rəhbərlərinin təsdiqi barədə məlumat verdi.
Rektorluğun Əsasnaməsinin təsdiqi ilə bağlı baş hüquqşünas dos. Əminə Həsənova çıxış etdi.
Sonra SDU əməkdaşlarının və tələbələrinin vaksinasiya prosesində iştirakı məsələsi müzakirə olundu.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov çıxış edərək bildirdi ki, Ölkəmizdə “COVID-19 xəstəliyi əleyhinə 2021‒2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq, ölkə üzrə peyvəndlənmə prosesi davam edir. Azərbaycanda da yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyası əleyhinə hər 2 doza vaksin almış insanlara 3-cü doza (buster doza) ilə peyvəndlənmələri tövsiyə edilir. Bu prosesdə tələbələrin aktiv iştirak etməsi üçün oktyabrın 8-də universitetin əsas tədris binasında 2-ci doza vaksinasiyası qalan və peyvənd olunmamış tələbələrin Sumqayıt şəhər 3 saylı poliklinikasının həkim briqadası tərəfindən vaksinasiya prosesi aparıldı. Oktyabrın 25-də əməkdaşların 3-cü gücləndirici doza vaksinasiyasına start verilib.
Qeyd olundu ki, universitetdə tibbi heyətin iştirakı ilə peyvəndlənmə prosesi davam etdirilir. Bütün əməkdaşların vaxtında peyvənd olunmasının təmin olunması Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynova həvalə olundu. Rektor onu da qeyd etdi ki, Səhiyyə şöbəsindən göndərilən tələbə siyahıları bütün fakültələrdə dəqiq yoxlanılsın, siyahıda SDU-da təhsil almayan tələbələrin adları aşkar olunduğu halda rəhbərliyə və Səhiyyə şöbəsinə məlumat verilsin.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 3 (üç) dərs vəsaiti və 2 (iki)fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Home | News | THE NEXT ONLINE MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
The next online meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held on October 29.
Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the participants and informed them about the issues on the agenda, the agenda was approved.
Faig Shirinov, Director of the Methodological Center gave information on the results of enrollment of students at Sumgayit State University in the 2021/2022 academic year at undergraduate education, Associate Professor Sabir Khalilov, Head of the Doctoral and Master's Department at the Master's level and Director of Sumgayit State Technical College under SSU, Associate Professor Matanat Pirguliyeva about the results of the College. They noted that the forecast plan for most specialties has been fully implemented. Heads of departments and deans of faculties were instructed to analyze the needs of the labor market in-depth in the preparation of the forecast plan, in particular, to study the needs of specialists in Sumgait and surrounding regions and to develop a substantiated forecast plan based on the results of the analysis.
Natig Talibov, Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies, spoke about the establishment of the Quality Assurance Department. He noted that the Quality Assurance Department of Sumgayit State University should be established on the basis of the Department of Evaluation and Quality Control and the Quality Assurance Center (ERASMUS + EQAC) and reorganized in accordance with modern requirements.
Executive Secretary of the Competition Commission, Associate Professor Gadir Mansurov informed about the results of the competition in the nomination "The best textbook and teaching aids". He suggested that the authors of textbooks and teaching aids be awarded diplomas and prizes. He informed about the approval of the topic of doctoral dissertations and scientific advisers of the employees admitted to the doctoral program and the approval of the dissertations and scientific supervisors of the employees admitted to the doctoral program.
In connection with the approval of the regulations of the Rector's Office, Chief Lawyer associate professor Amina Hasanova spoke.
Then the issue of participation of SSU staff and students in the vaccination process was discussed.
Natig Talibov, Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies, said that the vaccination process is underway in our country in accordance with the "Strategy for Vaccination against COVID-19 for 2021-2022." In Azerbaijan, people who have been vaccinated against a new type of coronavirus (COVID-19) infection every 2 doses are recommended to be vaccinated with the 3rd dose (booster dose). In order to ensure the active participation of students in this process, on October 8 in the main educational building of the university the vaccination process was carried out by the medical team of Sumgayit city polyclinic No. 3 for the remaining unvaccinated and those who didn't have their 2nd vaccinations. On October 25, the third booster dose vaccination of employees started.
It was noted that the vaccination process is underway at the university with the participation of medical staff. Ramiz Huseynov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs, was entrusted with ensuring the timely vaccination of all employees. The rector also noted that the lists of students sent by the Department of Health should be checked in all faculties, and if the names of students not studying at SSU are found in the list, the management and the Department of Health should be informed.
Scientific Secretary Mukhtar Samadov informed about the granting of the right to publish textbooks. He noted that the Scientific Council included 3 (three) textbooks and 2 (two) subject programs. Following the discussions, the publication of teaching aids was allowed.