Yerləşdirilmə tarixi : 29 Oktyabr 2021 15:52
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi, gündəlik təsdiq olundu.
2021‒2022-ci tədris ilində Sumqayıt Dövlət Universitetinə tələbə qəbulunun nəticələri barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dos. Sabir Xəlilov, SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci üzrə kollecin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva məlumat verdilər. Qeyd etdilər ki, əksər ixtisaslar üzrə proqnoz-plan tam yerinə yetirilmişdir. Proqnoz-planın hazırlanmasında əmək bazarının tələbatının daha dərindən təhlil edilməsi, xüsusən Sumqayıt şəhəri və ətraf regionlar üzrə mütəxəssislərə tələbatın öyrənilməsi və aparılan təhlillərin nəticəsinə uyğun əsaslandırılmış proqnoz-planın tərtib edilməsi kafedra müdirlərinə və fakültə dekanlarına tapşırılıb.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Keyfiyyət təminatı şöbəsinin yaradılması haqqında çıxış etdi. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Keyfiyyət təminatı şöbəsi universitetdə fəaliyyət göstərən Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsi və Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin (ERASMUS+EQAC) bazası əsasında yaradılsın və yenidən müasir tələblərə uyğun formada təşkil edilsin.
“Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” nominasiyası üzrə keçirilən müsabiqənin nəticələri barədə Müsabiqə komissiyasının məsul katibi dosent Qadir Mənsurov məlumat verdi. Dərslik və dərs vəsaitlərinin müəlliflərinin diplomla təltif edilməyi və mükafatlandırılmağını təklif etdi. Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olunmuş əməkdaşların doktorluq dissertasiya işlərinin mövzusunun və elmi məsləhətçisinin təsdiqi və fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olunmuş əməkdaşların dissertasiya işlərinin mövzusunun və elmi rəhbərlərinin təsdiqi barədə məlumat verdi.
Rektorluğun Əsasnaməsinin təsdiqi ilə bağlı baş hüquqşünas dos. Əminə Həsənova çıxış etdi.
Sonra SDU əməkdaşlarının və tələbələrinin vaksinasiya prosesində iştirakı məsələsi müzakirə olundu.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov çıxış edərək bildirdi ki, Ölkəmizdə “COVID-19 xəstəliyi əleyhinə 2021‒2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq, ölkə üzrə peyvəndlənmə prosesi davam edir. Azərbaycanda da yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyası əleyhinə hər 2 doza vaksin almış insanlara 3-cü doza (buster doza) ilə peyvəndlənmələri tövsiyə edilir. Bu prosesdə tələbələrin aktiv iştirak etməsi üçün oktyabrın 8-də universitetin əsas tədris binasında 2-ci doza vaksinasiyası qalan və peyvənd olunmamış tələbələrin Sumqayıt şəhər 3 saylı poliklinikasının həkim briqadası tərəfindən vaksinasiya prosesi aparıldı. Oktyabrın 25-də əməkdaşların 3-cü gücləndirici doza vaksinasiyasına start verilib.
Qeyd olundu ki, universitetdə tibbi heyətin iştirakı ilə peyvəndlənmə prosesi davam etdirilir. Bütün əməkdaşların vaxtında peyvənd olunmasının təmin olunması Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynova həvalə olundu. Rektor onu da qeyd etdi ki, Səhiyyə şöbəsindən göndərilən tələbə siyahıları bütün fakültələrdə dəqiq yoxlanılsın, siyahıda SDU-da təhsil almayan tələbələrin adları aşkar olunduğu halda rəhbərliyə və Səhiyyə şöbəsinə məlumat verilsin.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 3 (üç) dərs vəsaiti və 2 (iki)fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное онлайн-заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета
Состоялось очередное онлайн-заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета
29 октября состоялось очередное онлайн-заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников и объявил повестку дня.
Информацию об итогах набора студентов Сумгаитского государственного университета в 2021/2022 учебном году представили директор методического центра Фаиг Ширинов по бакалавриату, руководитель отдела магистратуры и докторантуры доц. Сабир Халилов по магистратуре, директор Сумгаитского государственного технического колледжа при Сумгаитском государственном университете доц. Метанет Пиргулиева по колледжу. Они отметили, что план-прогноз набора студентов по многим специальностям выполнен полностью. Заведующим кафедрами и деканам факультетов было дано поручение углубленно проанализировать потребности рынка труда при составлении план-прогноза, в частности, изучить потребности в специалистах по Сумгаиту и близлежащим регионам и разработать новый план-прогноз набора студентов на основе полученных данных.
Проректор по организации учебного процесса и технологии обучения Натиг Талыбов рассказал о создании отдела обеспечения качества. Он отметил, что отдел обеспечения качества Сумгаитского государственного университета необходимо создать на базе отдела оценки и контроля качества и Центра обеспечения качества (ERASMUS + EQAC) и реорганизовать в соответствии с современными требованиями.
Об итогах конкурса в номинации «Лучший учебник и учебное пособие» сообщил ответственный секретарь конкурсной комиссии доц. Гадир Мансуров. Он предложил наградить авторов учебников и учебных пособий дипломами и призами. Он проинформировал об утверждении темы докторских диссертаций и научных консультантов сотрудников, поступивших в докторантуру по программе доктор наук, и утверждении темы диссертаций и научных руководителей сотрудников, поступивших в докторантуру по программе доктор философии.
В связи с утверждением положения ректората выступила главный юрист доц. Амина Гасанова.
Далее был обсужден вопрос об участии сотрудников и студентов СГУ в процессе вакцинации.
Проректор по организации учебного процесса и технологии обучения доц. Натиг Талыбов отметил, что процесс вакцинации в нашей стране идет в соответствии со «Стратегией вакцинации против COVID-19 на 2021-2022 годы». В Азербайджане людям, вакцинированным против нового типа коронавирусной инфекции (COVID-19) 2 дозами прививки, рекомендуется привить 3-ю дозу (бустерная доза). Чтобы обеспечить активное участие студентов в этом процессе, 8 октября в главном учебном корпусе вуза бригадой врачей Сумгаитской городской поликлиники № 3 была проведена вакцинация тех студентов, которые должны были сделать 2 дозу прививки или были непривиты вообще. 25 октября был дан старт началу 3 этапа вакцинации сотрудников.
Проректору по гуманитарным вопросам доц. Рамизу Гусейнову было поручено обеспечить своевременную вакцинацию всех сотрудников. Ректор также отметил, что списки студентов, присланные Министерством здравоохранения, необходимо проверять на всех факультетах, и если в списке присутствуют имена студентов, не обучающихся в СГУ, следует проинформировать руководство вуза и министерство здравоохранения.
Ученый секретарь Мухтар Самедов сообщил о предоставлении права на издание учебных пособий (гриф). Он отметил, что на рассмотрение Ученого совета представлены 3 (три) учебника и 2 (две) предметные программы. По итогам обсуждений было дано разрешение на издание учебных пособий.