Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Bakı Musiqi Akademiyasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Oktyabr 2021 16:40
SDU-da Bakı Musiqi Akademiyasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Oktyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Ü. Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda mədəniyyətin inkişafında Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rolu” mövzusunda onlayn formatda birgə elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfrans dahi Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasından uvertüranın səsləndirilməsi ilə başladı.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı. Bildirdi ki, 2021-ci il Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının yaradılmasının 100 ili tamam olur. 100 illik yubileyin keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 26 may 2021-ci il tarixində Sərəncam imzalayıb. Bu sərəncam ölkə başçısının bu qocaman, ölkəmizdə və Müsəlman Şərqində ilk belə tipli ali musiqi təhsil ocağına göstərdiyi diqqətin bariz nümunəsidir. Bu gün Musiqi Akademiyası xalqımızın musiqi sərvətinin qorunub yaşadılması, dünya təhsil məkanına inteqrasiya yolu seçməklə göstərdiyi çoxşaxəli, geniş fəaliyyəti ilə əvəzsiz rol oynayır.
Prorektor Ramiz Hüseynov çıxışında bildirdi ki, xalqımız Ü.Hacıbəylinin doğum gününü ilk dəfə qalib xalq olaraq Milli Musiqi Günü kimi qeyd etdi. Musiqi Festivalının məhz Şuşada qeyd olunmasının əhəmiyyətini vurğuladı. Qeyd etdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarımız düşmən tapdağından azad olundu və Üzeyir bəyin əsərləri bu gün doğulduğu doğma Şuşa şəhərində səslənir. Təməli Üzeyir bəy tərəfindən qoyulmuş ali musiqi təhsil ocağı kimi bir çox nailiyyətlər və qələbələr əldə edərək təkmilləşən Bakı Musiqi Akademiyası, ölkə xaricində də tanınan ali təhsil mərkəzinə çevrilib. Bakı Musiqi Akademiyası üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən həmişə layiqincə gəlib və Azərbaycan mədəniyyəti tarixinə parlaq səhifələr yazan görkəmli sənətkarların bir neçə nəsli məhz bu təhsil ocağının məzunlarıdır.
BMA-nın Elmi və yaradıcılıq işləri üzrə prorektoru, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Gülnaz Abdullazadə çıxış edərək yubileyə həsr olunan konfransın təşkili təşəbbüsünə görə universitet rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü ifadə etdi. Professor Gülnaz Abdullazadə təmsil etdiyi təhsil ocağının tarxindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti və təhsilinin inkişafında Bakı Musiqi Akademiyasının böyük rolu vardır. Bakı Musiqi Akademiyası milli musiqi mədəniyyəti və elm-təhsil mühitinə verdiyi töhfələrlə yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin və şərəfli bir yol keçmişdir. Bu musiqi məbədinin əsası dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyli tərəfindən qoyulmuşdur. 100 il ərzində bir neçə nəsil musiqiçilərin fədakar əməyi sayəsində Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti, kadr potensialı, musiqi elmi mühiti ən ali inkişaf səviyyəsinə yüksəlmişdir.
Sonra konfransın proqramına uyğun olaraq məruzələr dinlənildi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti, Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın məzunu Telman Qəniyev “Azərbaycan professional musiqi sənətinin inkişafında Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rolu”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nuridə İsmayılzadə “Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rolu”, Azərbaycanın xalq artisti, “Şərəf” və “Şöhrət” ordenləri mükafatçısı, professor Ramiz Quliyev “Qızıl əsrin” musiqi aləminə dair xatirələrim”, SDU-nun Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi, BMA-nın məzunu Afaq Qəniyeva “Azərbaycan ifaçılıq sənətinin inkişafında Bakı Musiqi Akademiyasının rolu”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Rzayeva “Ü.Hacıbəyli bəstəkarlıq məktəbinin davamçıları”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Rauf Bəhmənli “Ü.Hacıbəylinin musiqili komediyalarında Azərbaycan xalq rəqsləri”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi işçisi, doktorant Fidan Nəsirova “Hacıbəylilər nəslinin Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixindəki rolu”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi işçisi, doktorant Könül Əhmədova “Ü.Hacıbəyli satirasında ədəbi-bədii mənbələr haqqında” mövzularında məruzə etdilər. Bildirdilər ki, Bakı Musiqi Akademiyası 100 illik fəaliyyəti dövründə Azərbaycan musiqi sənətinin dünya musiqisinə və dünya mədəniyyətinə inteqrasiyasında mühüm rolu olub. Natiqlər onu da vurğuladılar ki, Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Qələbə Qarabağda tarixi ənənənlərimizin, mədəni tədbirlərimizin də bərpasına rəvac verdi. Bu gün bütün Qarabağ quruculuq meydanına, Şuşa isə mədəniyyətimizin mərkəzinə çevrilib. Rəşadətli ordumuzun gücü ilə torpaqlarımızı erməni işğalçılarından təmizləyən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin qətiyyətli çıxışları, azad edilmiş yurdlarımızda üçrəngli bayrağımızın ucaldılması, insanlarımızın qələbə coşqusu, Bakıda keçirilən Zəfər paradı, gözəl Şuşamızda böyük təntənə ilə baş tutan “Xarıbülbül” festivalı, “Vaqif Poeziya Günləri”... Bunların hər biri bizim üçün xoş və unudulmaz anlar, məqamlardır.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла научно-практическая конференция, посвященная 100-летию Бакинской музыкальной академии
В СГУ прошла научно-практическая конференция, посвященная 100-летию Бакинской музыкальной академии
26 октября в Сумгаитском государственном университете в онлайн-режиме состоялась совместная научно-практическая конференция «Роль Бакинской музыкальной академии им. У. Гаджибейли в развитии культуры Азербайджана», посвященная 100-летию Бакинской музыкальной академии им. У. Гаджибейли.
Конференция началась с увертюры из оперы «Кероглу» Узеира Гаджибейли.
Конференцию открыл проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он передал участникам конференции приветствия ректора университета проф. Эльхана Гусейнова. Проректор отметил, что в 2021 году исполняется 100 лет со дня основания Бакинской музыкальной академии им. Узеира Гаджибейли. 26 мая 2021 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о праздновании 100-летия академии. Это является ярким примером высокого внимания Президента к первому музыкальному образовательному учреждению подобного типа в нашей стране и на всем мусульманском Востоке. Музыкальная академия сыграла большую роль в сохранении музыкального богатства нашего народа. Сегодня она идет по пути интеграции в мировое образовательное пространство, еще более расширяя свою многогранную и разностороннюю деятельность.
Проректор доц. Рамиз Гусейнов сказал, что наш народ отметил в этом году День национальной музыки и день рождения У. Гаджибейли как народ-победитель. Он подчеркнул важность празднования Музыкального фестиваля в Шуше и заметил, что произведения Узеир-бека звучат сегодня в его родном городе, освобожденном нашей доблестной армией под руководством Президента Ильхама Алиева. Основанная Узеир-беком Бакинская музыкальная академия, прославилась своими успехами и за рубежом. Этот очаг культуры и музыкального образования вырастил и воспитал несколько поколений выдающихся артистов, которые занимают достойное место в истории азербайджанской культуры.
Проректор БМА по научной и творческой работе, заслуженный деятель искусств проф. Гюльназ Абдуллазаде поблагодарила руководство и коллектив СГУ за инициативу по организации конференции, посвященной юбилею и рассказала об истории учреждения, которое она представляет. Она отметила, что Бакинская музыкальная академия играет большую роль в развитии музыкальной культуры и образования в Азербайджане. Основанная великим композитором Узеиром Гаджибейли, Бакинская Музыкальная Академия прошла славный путь развития и внесла свой неоценимый вклад в национальную музыкальную культуру.
Далее, в соответствии с программой конференции, с докладами выступили выпускник БМА им. У. Гаджибейли, доцент кафедры философии, социологии и политологии факультета истории и географии Сумгаитского государственного университета Тельман Ганиев «Роль Бакинской музыкальной академии им. Узеира Гаджибейли в развитии профессионального музыкального искусства в Азербайджане», руководитель научно-исследовательской лаборатории БМА доктор философии по искусствоведению доц. Нурида Исмаилзаде «Роль Бакинской Музыкальной Академии имени У. Гаджибейли в общественно-политической и культурной жизни Азербайджана», народный артист Азербайджана, обладатель орденов «Шараф» и «Шохрат» проф. Рамиз Гулиев «Мои воспоминания о музыкальном мире «Золотого века»», выпускница БМА, ст. преп. кафедры философии, социологии и политологии СГУ Афаг Ганиева «Роль Бакинской музыкальной академии в развитии исполнительского искусства в Азербайджане», старший научный сотрудник научно-исследовательской лаборатории БМА, доктор философии по искусствоведению Мехпара Рзаева «Воспитанники школы композиторства У. Гаджибейли», старший научный сотрудник научно-исследовательской лаборатории БМА, доктор философии по искусствоведению Рауф Бахманлы «Азербайджанские народные танцы в музыкальных комедиях У.Гаджибейли», научный сотрудник научно-исследовательской лаборатории БМА, докторант Фидан Насирова «Роль династии Гаджибейли в истории азербайджанской музыкальной культуры», научный сотрудник научно-исследовательской лаборатории БМА, докторант Кёнуль Ахмедова «Литературно-художественные источники в сатире У. Гаджибейли». Докладчики отметили, что за 100 лет своей деятельности Бакинская музыкальная академия сыграла важную роль в интеграции азербайджанской музыки в мировую музыку и мировую культуру. Они также подчеркнули, что славная победа Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне позволила восстановить наши культурно-исторические традиции в Карабахе. Сегодня Шуша стала центром нашей культуры. Решительные выступления Президента Азербайджанской Республики, освобождение наших земель от армянских захватчиков, установление трехцветного флага на освобожденных землях, Парад Победы в Баку, организация Фестиваля Харыбюлбюль в нашей прекрасной Шуше, Дни поэзии Вагифа ... Каждый из этих событий - приятный и незабываемый момент для нас.