Əsas səhifə | Xəbərlər | Bir qrup müəllim və tələbələrimiz Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət etdilər
Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin liderliyi ilə qəhrəman Azərbaycan əsgər və zabitlərinin qazandığı tarixi zəfərimizin əbədiyyətə qədər simvolu olacaq Hərbi Qənimətlər Parkını bu günlərdə ziyarət edənlərin sayı və parka olan böyük maraq onu göstərir ki, xalqımız bu qələbənin memarlarını həmişəlik qəlbində yaşadacaq.
Oktyabrın 16-da Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət etdi. Açıq səma altında salınan parkda fakültənin tələbələri 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı düşməndən qənimət götürülən hərbi texnika, ermənilərin qoyub qaçdığı atıcı silahlar, ağır texnikalar, raket kompleksləri, hərbi nəqliyyat və digər sursatlarla yaxından tanış oldular. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin işğaldan azad olunan torpaqlarda düşməndən qənimət götürdüyü 2000-dən çox avtomobilin nömrə nişanından hazırlanan lövhə də tələbələrin marağına səbəb oldu. İkinci Qarabağ müharibəsinin real nəticələri ilə daha yaxından tanış olmaq imkanı verən parkla bağlı təəssüratlarını tələbələrlə bölüşən fakültənin Tərbiyə işləri üzrə dekan müavini Hacıyeva Könül çıxış edərək Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsində qazandığı tarixi qələbədən, əsgər və zabitlərimizin bu qələbədə rolundan danışdı. O, Hərbi Qənimətlər Parkının gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda yetişməsində böyük önəm kəsb etdiyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda yetişməsində böyük rol oynayan Hərbi Qənimətlər Parkı Vətən müharibəsində misilsiz qəhrəmanlıqlar göstərərək qazandığımız tarixi qələbənin əsəri, ordumuzun güc və qüdrətinin əyani təzahürüdür.
Buraya gələn hər bir ziyarətçiyə Vətən müharibəsinin gedişatı barədə təqdim edilən eksponatlar Azərbaycana Zəfər qazandıran döyüşləri bir daha göz önündə canlandırmağa geniş imkan yaradır.
Qeyd edək ki, Hərbi Qənimətlər Parkında Vətən müharibəsinin gedişində düşməndən qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, hərbi nəqliyyat sərgilənir.

Home | News | A GROUP OF SSU TEACHERS AND STUDENTS VISITED THE MILITARY TROPHY PARK
The number of visitors to the Military Trophy Park and the great interest in the park, which will forever symbolize our historic victory of the heroic Azerbaijani soldiers and officers under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, shows that our people will always cherish the architects of this victory.
On October 16, in connection with the Victory Day, a group of teachers and students of the Faculty of Physics and Electroenergetics visited the Military Trophy Park. In the open-air park, the students of the faculty got acquainted with the military equipment, firearms, heavy equipment, missile systems, military transport and other ammunition left by the Armenians during the 44-day war. Students were also interested in a sign made of license plates of more than 2,000 cars taken by the Azerbaijani Armed Forces in the liberated territories. Hajiyeva Konul, the deputy dean for educational work of the faculty, shared her impressions about the park, which gave an opportunity to get acquainted with the real results of the Second Karabakh War and spoke about the historic victory of the glorious Azerbaijani Army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the role of our soldiers and officers in this victory. She stressed the importance of the Military Trophy Park in educating the younger generation in the spirit of patriotism and noted that the Military Trophy Park, which plays an important role in the patriotic upbringing of the younger generation, is a work of historical victory, a visual manifestation of the strength and power of our army. The exhibits presented to every visitor about the course of the Patriotic War give a wide opportunity to relive the victorious battles of Azerbaijan.
It should be noted that some of the military equipment looted from the enemy during the Patriotic War, more than 300 exhibits, including about 150 heavy equipment, tanks, combat vehicles, artillery, anti-aircraft missile systems, small arms, military transport exhibited in the Military Trophy Park.