Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun nümayəndələri Zəfər Günü ərəfəsində Şəhid ailələrini ziyarət etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Oktyabr 2021 16:59
SDU-nun nümayəndələri Zəfər Günü ərəfəsində Şəhid ailələrini ziyarət etdilər
Ötən ilin 27 sentyabrında başlayan Vətən müharibəsi cəmi 44 gün ərzində Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi şanlı Azərbaycan Ordusunun Qələbəsi ilə başa çatdı. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Qarabağ uğrunda çıxdığı müqəddəs yürüşün hər bir günü zəfər gününə çevrildi. Hər gün qəhrəman döyüşçülərimiz irəli getdi və 44 gün ərzində bircə dəfə də olmadı ki, igid hərbçilərimiz düşmən tapdağından azad etdikləri ərazilərdən bir qarış belə geri çəkilsinlər. Çünki Ali Baş Komandanın “İrəli” əmri ilə mənfur düşmən üzərinə yeriyən cəsur döyüşçülərimiz “bu yolda öldü var, döndü yox”, deyərək, çıxdılar haqq savaşına. Azərbaycanın mərd oğulları 44 gün ərzində bəşər tarixində misligörünməmiş qəhrəmanlıq, vətənpərvərlik nümayiş etdirdilər, dünya hərb sahəsində yeni döyüş təcrübəsi yaratdılar.30 illik Qarabağ yarasına məlhəm çəkdilər. 2020-ci il noyabrın 8-də isə şanlı ordumuz Azərbaycanın üçrəngli bayrağını Qarabağın tacı Şuşada dalğalandırdı, igidlərimiz düşməni qarşılarında diz çökdürərək onun müqavimət istəklərini birdəfəlik sındırdılar.Qəhrəman Azərbaycan döyüşçüləri 9 Noyabr Bayraq Günümüzdə işğal altında olan daha 70 kəndimizi azad edərək xalqımıza qələbə sevinci yaşatdılar.10 noyabr gecəsi isə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev doğma xalqını böyük Zəfər xəbəri ilə müjdələdi: “Bu gün ölkəmiz üçün tarixi bir gündür. Bu gün Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyulur. Hesab edirəm ki, imzalanmış üçtərəfli Bəyanat məsələnin həlli istiqamətində son nöqtə olacaqdır”. Hər kəs Vətən uğrunda könüllüyə çevrildi. Azərbaycan xalqı ötən il Zəfər müharibəsinin 44 gününün hər birini Zəfər sevinci ilə yaşadı. Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə şanlı Ordumuz bütün dünyaya öz qüdrətini və gücünü nümayiş etdirdi. Bu Zəfər sevinci bizə yaşadan adlarını qızıl həriflərlə tarixə yazan Şəhidlərimizə, qazilərmizə borcluyuq. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti vaxtaşırı Şəhid ailələrini ziyarət edir, onlara hörmət və ehtiram göstərilir.
Oktyabrın 15– də Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov, Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin rəhbəri dosent Elmar Xəlilov və bir qrup gənc Zəfər Günü ərəfəsində şəhid Tərlan Rövşad oğlu Rzayevin ailəsini ziyarət etdilər.
Görüşdə prorektor dosent Ramiz Hüseynov rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad olunması uğrunda Vətən Müharibəsində şəhid olanlara Allahdan rəhmət, qazilərimizə şəfa dilədi, belə qəhrəman övladlar yetişdirdikləri üçün ailələrinə minnətdarlığını bildirərək qazanılmış Zəfərdə misilsiz rolu olan şəhidlərin heç vaxt unudulmayacaqlarını bildirdi. Şəhid ailələri işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla və sürətlə aparılan quruculuq işlərindən fəxr hissi keçirdiklərini bildirdilər. Azərbaycan
Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən şəhid ailələrinə, qazilərə, o cümlədən Vətən Müharibəsi iştirakçılarına göstərilən diqqət və qayğının ən yüksək səviyyədə olduğunu, onların sosial məsələlərinə daim diqqət və həssaslıqla yanaşıldığını qeyd etdilər. Ölkə başçısı tərəfindən bu gün şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və verilən qiymət yetişməkdə olan gənc nəslin vətənpərvərlik tərbiyəsinə bir nümunə olduğunu diqqətə çatdırdılar.
Söhbət zamanı şəhidin ailə üzvləri şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova minnətdarlıqlarını bildirdilər.

REPRESENTATIVES OF SSU VISITED THE FAMILIES OF MARTYRS ON THE EVE OF VICTORY DAY
The Patriotic War, which began on September 27 last year, ended in just 44 days with the victory of the glorious Azerbaijani Army led by Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. Every day of the holy march of the Azerbaijani Armed Forces for Karabakh turned into a day of victory. Every day our heroic warriors advanced, and not once in 44 days did our brave soldiers withdraw an inch from the territories they had liberated from the enemy. For 44 days, the brave sons of Azerbaijan demonstrated unprecedented heroism and patriotism in the history of mankind, created a new combat experience in the world military. They healed the 30-year-old Karabakh wound. On November 8, 2020, our glorious army waved the tricolor flag of Azerbaijan in Shusha, the crown of Karabakh, and our heroes once again broke the will of the enemy by making them to kneel. Heroic Azerbaijani warriors liberated 70 more occupied villages on November 9 Flag Day and gave our people the joy of victory. On the night of November 10, Commander-in-Chief of the Azerbaijani Armed Forces Ilham Aliyev announced the great victory to his people: “Today is a historic day for our country. Today, the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict is coming to an end. I think that the signed trilateral statement will be the last point in resolving the issue. " Everyone became a volunteer for the Motherland. Last year, the people of Azerbaijan lived each of the 44 days of the Victory War with the joy of victory. Under the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief, our glorious Army has demonstrated its strength and power to the whole world. We are indebted to our Martyrs and Veterans, whose names are written in golden letters, who gave us the joy of this Victory. Under the leadership of the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov, the faculty and students of the university periodically visit the families of martyrs, they are respected and honored.
On October 15, Ramiz Huseynov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs of Sumgayit State University, Elmar Khalilov, Head of the Free Trade Union Committee, and a group of young people visited the family of martyr Tarlan Rovshad oglu Rzayev on the eve of Victory Day.
At the meeting, Vice-Rector Associate Professor Ramiz Huseynov conveyed the greetings of Rector Professor Elkhan Huseynov. He thanked God for the martyrs of the Patriotic War for the liberation of our lands under the resolute leadership of Ilham Aliyev and wished healing to our veterans. The families of the martyrs expressed their pride in the successful and rapid construction work carried out in our liberated lands under the leadership of President Ilham Aliyev. They noted that the attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan
Ilham Aliyev and the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva to the families of martyrs, veterans, as well as participants of the Great Patriotic War are at the highest level. They noted that the attention and appreciation shown by the President to the families of martyrs today is an example of patriotic education of the younger generation.
During the conversation, the family members of the martyr thanked the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, for the attention and care shown to the families of the martyr.