SDU-da tələbələrin vaksinasiya prosesi aparıldı
Ölkəmizdə həyata keçirilən “Azərbaycan Respublikasında COVID-19 xəstəliyi əleyhinə 2021–2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq, ölkə üzrə peyvəndlənmə prosesi uğurla davam edir.
Koronavirus pandemiyasının qarşısının alınması məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetində, ilk növbədə, yaşı 65-dən çox olan professor-müəllim, inzibati və texniki heyət üzvləri, sonra isə digər yaş kateqoriyalarına aid əməkdaşlar mərhələli şəkildə vaksinasiya prosesində iştirak etmişdilər. Bu prosesdə tələbələrin aktiv iştirak etməsi üçün oktyabrın 8-də universitetin əsas tədris binasında 2-ci doza vaksinasiyası qalan və peyvənd olunmamış tələbələrin Sumqayıt şəhər 3 saylı poliklinkasının həkim briqadası tərəfindən vaksinasiya prosesi aparıldı.
Qeyd edək ki, bu proses rektor professor Elxan Hüseynovun peyvənd olunmayan tələbələrin mütəşəkkil formada birbaşa universitetin özündə peyvəndlənməsi qərarına uyğun olaraq təşkil edildi. Bu da ənənəvi tədris mühitinin davam etdirilməsi üçün böyük zəmin yaradır.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dos. Ramiz Hüseynov xəstəlikdən qorunmaq üçün peyvənd olunmağın zəruriliyini vurğuladı. Bildirdi ki, vaksinasiya könüllü prosesdir, lakin COVID-19 pandemiyasına yoluxmamaq üçün peyvənd olunmaq çox vacibdir. SDU-da COVID-19 infeksiyasına yoluxmanın qarşısını almaq məqsədilə universitetin tədris korpuslarında mütəmadi dezinfeksiya işləri aparılır və sanitar-epidemioloji tədbirlər daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Prorektor əməkdaş və tələbələrə sanitar-gigiyenik qaydalara əməl etməyi, maska taxmaqla və sosial məsafəni gözləməklə COVID-19 xəstəliyindən qorunmağı bir daha tövsiyə etdi.
Vaksinasiyadan sonra özlərini normal hiss etdiyini deyən bir qrup tələbə səhhətlərində hər hansı bir dəyişiklik olmadığını qeyd etdilər.
Qeyd edək ki, vaksinasiya prosesi Nazirlər Kabinetinin 2021-ci il 16 yanvar tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında COVID-19 xəstəliyi əleyhinə 2021-2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq həyata keçirilir. Strategiyanın əsas məqsədi ölkəmizdə yayılmış koronavirus pandemiyasının qarşısının alınmasına, virusa yoluxma və ölüm səviyyəsinin aşağı salınmasına nail olmaqdır.

Главная страница | Новости | В СГУ проведена вакцинация студентов
В нашей стране успешно продолжается вакцинация населения в соответствии с реализуемой программой «Стратегия вакцинации против COVID-19 в Азербайджанской Республике на 2021-2022 годы».
В целях предотвращения пандемии коронавируса в Сумгаитском государственном университете в процессе вакцинации поэтапно участвовали в первую очередь профессора, административно-технический персонал старше 65 лет, а затем сотрудники других возрастных категорий. В настоящее время для активного участия студентов в этом процессе 8 октября в главном учебном корпусе вуза бригадой врачей Сумгаитской городской поликлиники № 3 проведена вакцинация невакцинированных студентов и студентов непривитых 2 дозой вакцины.
Следует отметить, что данный процесс был организован в соответствии с решением ректора проф. Эльхана Гусейнова проводить вакцинацию непривитых студентов непосредственно в университете.
Проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов подчеркнул необходимость вакцинации для предотвращения заболевания. Он сказал, что вакцинация - это добровольный процесс, но важно пройти вакцинацию, чтобы избежать пандемии COVID-19. В целях предотвращения распространения инфекции COVID-19 в СГУ регулярно проводятся дезинфекционные работы во всех учебных корпусах университета.
Проректор еще раз напомнил коллективу и студентам о необходимости соблюдать санитарно-гигиенические правила, защищать себя от заражения COVID-19, надевая маску и соблюдая социальную дистанцию.
Напомним, что процесс вакцинации осуществляется в соответствии со «Стратегией вакцинации против COVID-19 в Азербайджанской Республике на 2021-2022 годы», утвержденной Кабинетом Министров 16 января 2021 года. Основная цель стратегии - не допустить распространения пандемии коронавируса в нашей стране, снизить уровень заражения и смертности.