SDU-da tələbələrin vaksinasiya prosesi aparıldı
Ölkəmizdə həyata keçirilən “Azərbaycan Respublikasında COVID-19 xəstəliyi əleyhinə 2021–2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq, ölkə üzrə peyvəndlənmə prosesi uğurla davam edir.
Koronavirus pandemiyasının qarşısının alınması məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetində, ilk növbədə, yaşı 65-dən çox olan professor-müəllim, inzibati və texniki heyət üzvləri, sonra isə digər yaş kateqoriyalarına aid əməkdaşlar mərhələli şəkildə vaksinasiya prosesində iştirak etmişdilər. Bu prosesdə tələbələrin aktiv iştirak etməsi üçün oktyabrın 8-də universitetin əsas tədris binasında 2-ci doza vaksinasiyası qalan və peyvənd olunmamış tələbələrin Sumqayıt şəhər 3 saylı poliklinkasının həkim briqadası tərəfindən vaksinasiya prosesi aparıldı.
Qeyd edək ki, bu proses rektor professor Elxan Hüseynovun peyvənd olunmayan tələbələrin mütəşəkkil formada birbaşa universitetin özündə peyvəndlənməsi qərarına uyğun olaraq təşkil edildi. Bu da ənənəvi tədris mühitinin davam etdirilməsi üçün böyük zəmin yaradır.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dos. Ramiz Hüseynov xəstəlikdən qorunmaq üçün peyvənd olunmağın zəruriliyini vurğuladı. Bildirdi ki, vaksinasiya könüllü prosesdir, lakin COVID-19 pandemiyasına yoluxmamaq üçün peyvənd olunmaq çox vacibdir. SDU-da COVID-19 infeksiyasına yoluxmanın qarşısını almaq məqsədilə universitetin tədris korpuslarında mütəmadi dezinfeksiya işləri aparılır və sanitar-epidemioloji tədbirlər daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Prorektor əməkdaş və tələbələrə sanitar-gigiyenik qaydalara əməl etməyi, maska taxmaqla və sosial məsafəni gözləməklə COVID-19 xəstəliyindən qorunmağı bir daha tövsiyə etdi.
Vaksinasiyadan sonra özlərini normal hiss etdiyini deyən bir qrup tələbə səhhətlərində hər hansı bir dəyişiklik olmadığını qeyd etdilər.
Qeyd edək ki, vaksinasiya prosesi Nazirlər Kabinetinin 2021-ci il 16 yanvar tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında COVID-19 xəstəliyi əleyhinə 2021-2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq həyata keçirilir. Strategiyanın əsas məqsədi ölkəmizdə yayılmış koronavirus pandemiyasının qarşısının alınmasına, virusa yoluxma və ölüm səviyyəsinin aşağı salınmasına nail olmaqdır.

VACCINATION OF STUDENTS AT SSU
In accordance with the "Strategy of Vaccination against COVID-19 in the Republic of Azerbaijan for 2021-2022" implemented in our country, the vaccination process continues successfully in the country.
In order to prevent the coronavirus pandemic, at Sumgayit State University, first of all, professors, administrative and technical staff over 65 years of age, and then employees of other age categories gradually participated in the vaccination process. At present, in order to actively involve students in this process, on October 8 in the main educational building of the university the vaccination process was carried out by the medical team of the Sumgayit city polyclinic No. 3 of the remaining unvaccinated students.
It should be noted that this process was organized in accordance with the decision of the rector, Professor Elkhan Huseynov, to vaccinate unvaccinated students in an organized manner directly at the university. This creates a great basis for the continuation of the traditional learning environment.
Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov stressed the need to be vaccinated against the disease. He said that vaccination is a voluntary process, but it is very important to be vaccinated to avoid infection of the COVID-19 pandemic. In order to prevent the spread of COVID-19 infection at SSU, regular disinfection works are carried out in the educational buildings of the university and sanitary-epidemiological measures are always in the center of attention. The vice-rector once again advised the staff and students to follow the sanitary-hygienic rules, to protect themselves from COVID-19 by wearing a mask and keeping for social distance.
A group of students who said they felt normal after the vaccination said there were no changes in their health.
It should be noted that the vaccination process is carried out in accordance with the "Strategy for Vaccination against COVID-19 in the Republic of Azerbaijan for 2021-2022" approved by the Cabinet of Ministers on January 16, 2021. The main purpose of the strategy is achieving prevention, reduction of viral infection and mortality.