Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru birinci kurs tələbələri ilə görüşdü
Sentyabrın 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetində ənənəvi tədrisin başlanması münasibətilə rektor qəbul imtahanlarında yüksək bal toplamış birinci kurs tələbələri ilə görüş keçirdi.
Əvvəlcə rektor professor Elxan Hüseynov və yüksək bal toplamış birinci kurs tələbələri universitetin foyesində Ulu öndər Heydər Əliyevin büstünü və universitetin həyətində şəhidlərin şərəfinə ucaldılan abidə kompleksini ziyarət etdilər, əklil və gül dəstələri düzdülər.
Sonra rektor auditoriyalarda birinci kurs tələbələri ilə görüşdü, şanlı qələbəli 2021/22-ci tədris ilinin başlaması münasibətilə professor-müəllim heyətini və tələbə adını qazanmış gəncləri təbrik etdi, onlara təhsildə və əmək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti yeni tədris ilini yüksək texnologiyalarla, İKT-nin son nailyyətləri ilə təchiz olunmuş auditoriyalar və müasir avadanlıqlarla təmin olunmuş laboratoriyalarla, zənginləşdirilmiş elmi kitabxana, idman kompleksi, futbol meydançası, qəhrəman məzunlarımızın xatirəsinə ucaldılan abidə kompleksi və ən asası isə, “QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR!” nidası, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qüdrətli Azərbaycan Ordusunun iradəsi ilə Şuşa qalasında, Xüdafərin körpüsündə dalğalanan üçrəngli, hilallı-ulduzlu Bayrağın qüruru ilə qarşılayır. Bildirdi ki, uzun müddətdir, COVID-19 infeksiyası ilə mübarizənin davam etməsi səbəbindən tədris prosesi əsasən məsafədən həyata keçirilirdi. Nəhayət ki, ənənəvi tədris bərpa olundu. Professor-müəllim və tələbə heyətini universitetdə görmək, əvvəlki həyatımıza qayıtmaq çox sevindiricidir. Əminəm ki, bu tədris ili Sumqayıt Dövlət Universiteti kollektivinin hər bir üzvü üçün uğurlar, yeni başlanğıclar və əhəmiyyətli nailiyyətlər ilə yadda qalacaqdır. Birgə səylərimiz yeni tədris ilində Sumqayıt Dövlət Universitetinin müasirləşdirilməsi və yeni dövrün tələblərinə uyğun modernləşdirilməsi istiqamətində daha ciddi nəticələrin əldə olunmasına imkan verəcəkdir. Bu gün böyük qürur hissi ilə deyə bilərik ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin bizə miras qoyduğu müasir, qüdrətli, müstəqil Azərbaycanımızda təhsilə xüsusi diqqət və qayğı göstərilir. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, universitetlər öz siması ilə tanınır. İndi Sumqayıt Dövlət Universiteti yalnız elm və təhsil müəssisəsi kimi deyil, həm də şəhərin zəka ocağı və mədəniyyət mərkəzi kimi öz fəaliyyətini bütün sahələrdə davam və inkişaf etdirir. Əbəs yerə deyil ki, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə bağlı imzaladığı Sərəncamda “Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır” - qeyd edilmişdir. Bu universitetimizə verilən ən ali qiymətdir. SDU-da aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri onun görkəmini tamamilə dəyişmişdir.
Rektor çıxışının sonunda fədakar alimlərimizi, təkcə ziyalı deyil, əsl Vətəndaş yetişdirən müəllimlərimizi, Zəfər sevinci ilə universitetimizə qədəm qoyan tələbələrimizi yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə bir daha təbrik etdi, uğurlar və cansağlığı arzuladı.
Sonra qəbul imtahanlarında yüksək bal toplamış birinci kurs tələbələrinə xatirə hədiyyələri təqdim edildi. Çıxış edən tələbələr SDU-ya qəbul olunduqlarına görə sevinc hissi keçirdiklərini, gələcəyin peşəkar ixtisaslı kadrı olmaq üçün elmin sirlərinə həvəslə yiyələnəcəklərini qeyd etdilər.
Qeyd edək ki, universitetdə hər bir əməkdaşın və tələbənin şəxsi gigiyena qaydalarına əməl etməsi və dezinfeksiya tədbirlərinin görülməsi istiqamətində Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün tədris binalarında dəhlizlərdə, auditoriya və laboratoriyalarda, mərkəzlərdə, ictimai-iaşə obyektlərində və sanitar qovşaqlarında dezinfeksiya işləri aparılıb. Həmçinin məlumatlılığın artırılması məqsədilə dəhlizlərə maarifləndirici stendlər vurulmuş, əməkdaş və tələbələrin yoluxma riskini azaltmaq məqsədilə xüsusi dezinfeksiyaedici aparatlar quraşdırılmışdır. Bu istiqamətdə rəhbərlik tərəfindən universitetin hər üç tədris binasında nəzarətçilər təyin edilib. Bundan əlavə, termovizorlar – hərarəti özü ölçən cihazlar vasitəsilə universitetin inzibati binasına daxil olan bütün əməkdaş və tələbələrin hərarəti ölçülür.
Tədrisin karantin rejimi qaydalarına əsasən təşkili məqsədilə dərslərdə auditoriyaların tutumunun 70%-dək tələbənin iştirakı təmin olunub.

Home | News | THE RECTOR OF SSU MET WITH FRESHMEN
On September 29, on the occasion of the beginning of traditional education at Sumgayit State University, the rector met with first-year students who scored high in the entrance exams.
First, Rector Professor Elkhan Huseynov and first-year students with high scores visited the bust of National Leader Heydar Aliyev in the lobby of the university and the memorial complex erected in honor of the Martyrs in the courtyard of the university, laid wreaths and flowers.
Then the rector met with freshmen in the auditoriums, congratulated the faculty and students on the glorious start of the 2021/2022 academic year, and wished them success in education and work. He noted that Sumgayit State University will start the new academic year with high-tech auditoriums equipped with the latest achievements of ICT and laboratories equipped with modern equipment, enriched Scientific Library, sports complex, football field, memorial complex erected in memory of our heroic graduates and most importantly with pride of the three-colored flag waving on Shusha Fortress and Khudafarin bridge. He said that due to the long-term fight against COVID-19 infection, the teaching process was carried out mainly from a distance, and finally the traditional teaching was restored. I am confident that this academic year will be remembered for every member of the staff of Sumgayit State University with success, new beginnings and significant achievements. Our joint efforts will allow achieving more serious results in the new academic year in the direction of modernization of Sumgayit State University and modernization in accordance with the requirements of the new era. Today, we can say with great pride that special attention and care is paid to education in our modern, powerful, independent Azerbaijan, inherited by the Great Leader Heydar Aliyev. The rector also noted that universities are known for their image. Now Sumgayit State University continues and develops its activities in all areas, not only as a scientific and educational institution, but also as a center of intelligence and culture of the city. The Order signed by our President Ilham Aliyev on the occasion of the 70th anniversary of the city of Sumgayit states that "Sumgayit State University is already one of the most prestigious universities in the country." This is the highest award given to our university. Reconstruction and landscaping works at SSU have completely changed its appearance.
At the end of his speech, the rector once again congratulated our selfless scientists and students who entered our university with the joy of victory on the occasion of the beginning of the new academic year, wished them success and good health.
Then, first-year students who scored high in the entrance exams were presented with souvenirs. The students said they were happy to be admitted to SSU and would be eager to master the secrets of science in order to become future professionals.
It should be noted that, disinfection works were carried out in all educational buildings of Sumgayit State University: corridors, auditoriums and laboratories, centers, public catering facilities and sanitary junctions in order to follow the rules of personal hygiene and disinfection measures of each employee and student. In order to raise awareness, educational stands were installed in the corridors, and special disinfectants were installed to reduce the risk of infection of employees and students. In this regard, the management has appointed supervisors in all three educational buildings of the university. In addition, thermal imagers - self-measuring devices measure the temperature of all employees and students entering the administrative building of the university.
In order to organize the training in accordance with the rules of the quarantine regime, the participation of students in the classes is provided up to 70% of the capacity of the classrooms.