Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşı ADA Universiteti və ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin həyata keçirdiyi layihədə sertifikata layiq görüldü
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Sentyabr 2021 13:29
SDU-nun əməkdaşı ADA Universiteti və ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin həyata keçirdiyi layihədə sertifikata layiq görüldü
Sentyabrın 24-də ADA Universitetində “Building and Enhancing Research Capacity Network in Azerbaijan” (Tədqiqat bacarıqları şəbəkəsinin inkişaf etdirilməsi) layihəsinin qaliblərinə sertifikatların təqdimolunma mərasimi baş tutdu.
Fevral ayından öz işinə başlayan layihə ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin təhsil sahəsinə ayırdığı maliyyə əsasında ADA Universitetinin professor-müəllim heyətinin mentorluğu ilə keçirildi. Layihənin əsas məqsədi Azərbaycan tədqiqatçılarına elmi-tədqiqat sahəsində yeni bilik və bacarıqların mənimsənilməsi və inkişaf etdirilməsi sahəsində nəzəri məlumatların çatdırılması, o cümlədən onların araşdırmalarının nəticələrinin yüksək indeksli jurnallarda dərc olunmasında dəstəyin göstərilməsi idi.
Layihə 3 istiqamətdə: tədqiqat metodları, akademik yazı və statistik analiz mövzularında təlimlər keçirməyi öz üzərinə götürmüş, təlimlər ingilis dilində və Blackboard Learning System mobil platforması üzərindən həyata keçirilmişdir.
Ali təhsil müəssisələrinin mütəxəssisləri, müstəqil tədqiqatçılar və beyin mərkəzləri nümayəndələri geniş spektrlı sosial elmlər istiqamətləri üzrə (siyasi elmlər, sosiologiya, psixologiya, hüquq, gender problemləri) tədqiqat işlərini çoxpilləli seçim turundan keçərək, ADA universitetinin və ABŞ universitetlərindən qonaq qismində qatılan aparıcı professorların nəzarəti altında başa çatdırmışlar.
Layihədə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva “Mədəniyyətlərarası dialoq və onun etik dəyərlərə təsiri” mövzusunda elmi məqaləsi ilə iştirak etmiş və onun işi ekspertlər tərəfindən 95 balla qiymətləndirilərək sertifikata layiq görülmüşdür.

Главная страница | Новости | Сотрудник СГУ удостоен сертификата по итогам проекта, проводимого Университетом АДА и посольством США в Азербайджане
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Сентябрь 2021 13:29
Сотрудник СГУ удостоен сертификата по итогам проекта, проводимого Университетом АДА и посольством США в Азербайджане
24 сентября в Университете АДА состоялась церемония вручения сертификатов победителям проекта “Building and Enhancing Research Capacity Network in Azerbaijan” (Развитие сети исследовательских умений).
Проект, начавший свою работу в феврале на основе финансирования, выделяемого области образования посольством США в Азербайджане, осуществлялся при мониторинге профессорско-преподавательского состава. Основной целью проекта являлось усвоение новых знаний и умений в научно–исследовательской области азербайджанскими исследователями, а также оказание поддержки в опубликовании результатов исследования в журналах с высоким индексом.
Проект взял на себя обязательство по проведению занятий по трем направлениям: методы исследования, академическое письмо и статистический анализ. Занятия проводились на английском языке на основе мобильной платформы Blackboard Learning System.
Специалисты вузов, свободные исследователи и представители мозговых центров, пройдя многоступенчатый отборочный тур по исследовательским работам в области социальных наук широкого спектра (политические науки, социология, психология, право, гендерные проблемы) под контролем ведущих профессором, приглашенных из Университета АДА и университетов США.
В проекте из СГУ принимала участие зав. Отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева с научной статьей «Межкультурный диалог и его влияние на этические ценности». Её работа оценена экспертами в 95 баллов, и она была удостоена сертификата.