Əsas səhifə | Xəbərlər | İki əsrlik münaqişənin 44 günlük Zəfər səlnaməsi
Sentyabrın 23-də Fizika və elektroenergetika fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 27 Sentyabr − Anım Gününə həsr olunmuş “İki əsrlik münaqişənin 44 günlük Zəfər salnaməsi” mövzusunda tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş qəhrəmanlarımızın xatirəsi yad edildi.
Tədbiri fakültənin dekanı dosent Tamella Əhmədova açaraq bildirdi ki, xalqımız bu gün öz tarixində möhtəşəm gün – Zəfər yolunun başlanğıcı sayılan 27 Sentyabr − Anım gününü qeyd edir. 2020-ci ilin 27 sentyabr günü Azərbaycanın tarixində, qəhrəmanlıq salnaməsində yeni səhifə açdı. Bu səhifə Azərbaycan əsgərinin şücaəti, zəfər yürüşü, ordumuzun Vətən uğrunda savaşı ilə yazıldı.
Dosent Tamella Əhmədova onu da qeyd etdi ki, müharibədə qələbənin qazanılmasının başlıca səbəbləri güclü dövlət, iqtisadiyyat, qüdrətli ordu, xalq və iqtidar birliyi, yüksək milli-mənəvi ruh, səmərəli dövlət idarəçiliyi, yürüdülən uğurlu xarici siyasət, təsirli informasiya siyasəti və s. oldu. Bütün millət düşmənə qarşı dəmir yumruq kimi Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında birləşdi. Arxa cəbhə və ön cəbhənin sıx birliyi təmin edildi. Qazanılan qələbə Azərbaycan qarşısında yeni üfüqlər açdı.
Fakültənin məzun şəhidi Seyfəddin Balağayevin valideyni, Vətən müharibəsi iştirakçıları: Pərviz İsmayılov, Nurlan Muradov çıxış edərək bildirdilər ki, Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyimiz tarixi qələbə sayəsində işğal altında olan torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canını fəda etmiş hər bir şəhidimizin qisası alınmış oldu. Şəhidlərimiz daim xalqımızın qəlbində yaşayacaq.

Home | News | A 44-DAY CHRONICLE OF THE TWO-CENTURY CONFLICT
On September 23, at the Faculty of Physics and Electrical Engineering, an event was organized by the Student Youth Organization on the theme "44-day Chronicle of Victory in the Two-Century Conflict" dedicated to September 27 - Remembrance Day.
First, the memory of our heroes who died for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated.
Opening the event, the dean of the faculty, associate professor Tamella Ahmadova, said that today our people celebrate a great day in its history - September 27 - the Day of Remembrance, which is the beginning of the Victory Road. September 27, 2020 opened a new page in the history of Azerbaijan, in the annals of heroism. This page was written with the courage of the Azerbaijani soldier, the victory march, the battle of our army for the Motherland.
Associate Professor Tamella Ahmadova also noted that the main reasons for victory in the war are a strong state, economy, powerful army, unity of people and power, high national-moral spirit, effective governance, successful foreign policy, effective information policy and so on. The whole nation united around President Ilham Aliyev like an iron fist against the enemy. Close unity of the rear and front was ensured. The victory opened new horizons for Azerbaijan.
A parent of martyr Seyfaddin Balagayev, participants of Great Patriotic War Parviz Ismayilov and Nurlan Muradov, said that the revenge of our martyrs were taken who sacrificed their lives for the freedom of our occupied lands thanks to the historic victory in the 44-day Patriotic War under the leadership of President Ilham Aliyev. Our martyrs will always live in the hearts of our people.