Əsas səhifə | Xəbərlər | "Cənnət qoxulu Sentyabr" adlı tədbir keçirildi
Sentyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş "Cənnət qoxulu Sentyabr" adlı tədbir keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səslənməsi ilə başladı. Ardınca vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri Filologiya fakültəsinin dekan müavini Zöhrə Qafarova açaraq, şanlı tariximiz olan İkinci Qarabağ müharibəsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, müasir Azərbaycan tarixinin ən şanlı səhifələrinin yazılması ilə xarakterizə olunan bu dövr Müzəffər Ali Baş Komandanımızın və rəşadətli Azərbaycan Əsgərinin şah əsəridir. Tələbələrin iştirakı ilə 27 şəhid adı və onlar haqqında qısa məlumatlar səsləndirildi. Daha sonra söz şəhid ailələrinə verildi. Şəhid Vüqar Əmrahov və Cəmil Həsənlinin anaları öz övladları haqqında məğrur və qürurlu şəkildə gənclərə məlumat verdilər. Daha sonra şəhid Vüsal Allahverdiyevin əmisi, eyni zamanda həm Birinci, həm də İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı Mahir Allahverdiyev şəhid Vüsal Allahverdiyevin keçdiyi döyüş yolundan və onun arzularından bəhs etdi.

Главная страница | Новости | Проведено мероприятие «Дженнет гохулу сентябрь»
26 сентября в Сумгаитском государственном университете прошло мероприятие «Дженнет гохулу сентябрь», посвященное 27 сентября - Дню памяти, организованное филологическим факультетом и студенческой молодежной организацией.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики. После этого минутой молчания почтили память шехидов, погибших за Родину.
Мероприятие открыла заместитель декана филологического факультета Зохра Гафарова, которая рассказала о нашей славной истории, о Второй Карабахской войне. Она отметила, что эти славные страницы современной истории Азербайджана связаны с именем нашего Верховного Главнокомандующего и доблестной азербайджанской армии. Студенты факультета рассказали о жизни 27 шехидов. Затем слово было предоставлено семьям шехидов. Матери шехидов Вугара Амрахова и Джамиля Гасанлы рассказали участникам мероприятия о своих детях. Затем дядя шехида Вюсала Аллахвердиева, Махир Аллахвердиев, участник Первой и Второй Карабахских войн, рассказал о шехиде Вюсале Аллахвердиеве, о его боевом пути и о его мечтах.