Əsas səhifə | Xəbərlər | Filologiya fakültəsində "İkinci Qarabağ müharibəsi – dövlətçilik tariximizin ən şərəfli səhifəsi" mövzusunda onlayn formatda bədii-elmi seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Sentyabr 2021 16:13
Filologiya fakültəsində "İkinci Qarabağ müharibəsi – dövlətçilik tariximizin ən şərəfli səhifəsi" mövzusunda onlayn formatda bədii-elmi seminar keçirildi
Sentyabrın 25-də Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş "İkinci Qarabağ müharibəsi – dövlətçilik tariximizin ən şərəfli səhifəsi" mövzusunda onlayn formatda bədii-elmi seminarı keçirildi. Seminarda Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova və fakültənin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Seminarı giriş sözü ilə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva açaraq, tədbir iştirakçılarını salamladı, seminarın məzmun və mahiyyəti barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandanımız möhtərəm cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müzəffər Milli Ordumuzun şücaəti sayəsində otuz ilə yaxın müddətdə işğal altında olan torpaqlarımız təcavüzkar Ermənistan ordusundan azad edildi. Haqq və ədalət uğrunda 44 günlük Vətən müharibəsi möhtəşəm Zəfərimizlə nəticələndi.
Filologiya fakültəsinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Şikar Hüseynov “44 günlük zəfər salnaməsi", Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Afət Rəfiyeva "Ədəbiyyatdan əbədiyyətə", Xarici dillər kafedrasının müəllimi Sevil Vəliyeva "Dəmir yumruq əməliyyatı və xalq, ordu, dövlət birliyi", Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzayev "Qanları ilə dastan yazanlar" mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, 44 günün tarixə yazdığı qürurverici, şanlı səhifə harada yaşamasından asılı olmayaraq, hər bir azərbaycanlıya böyük sevinc bəxş etdi. Bu xoşbəxtliyi bizə yaşadan dövlətimizin başçısı, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevə, rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, bütün əsgər və zabit heyətinə minnətdarıq. 44 gün davam edən Vətən müharibəsi bir daha Prezident-xalq-ordu birliyini nümayiş etdirdi. Xalqımız tam əmin idi ki, dövlətimizin qətiyyətli mövqeyi, Ordumuzun gücü, qüdrəti sayəsində uğurla həyata keçirilən əks-hücum əməliyyatları otuz ildən artıq davam edən işğala son qoyacaq!

Главная страница | Новости | На филологическом факультете в режиме онлайн прошел научно-художественный семинар «Вторая карабахская война - самая яркая страница в истории нашей государственности»
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Сентябрь 2021 16:13
На филологическом факультете в режиме онлайн прошел научно-художественный семинар «Вторая карабахская война - самая яркая страница в истории нашей государственности»
25 сентября на филологическом факультете в режиме онлайн состоялся научно-художественный семинар «Вторая карабахская война - самая яркая страница в истории нашей государственности», посвященный 27 сентября - Дню памяти.
В семинаре приняли участие декан филологического факультета доц. Севиндж Гамзаева, заведующий кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы проф. Автандил Мамедов, заведующая кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания доц. Беюкханым Эминли, заведующая кафедрой педагогики и психологии доц. Айтекин Мамедова, профессора и преподаватели факультета.
Семинар открыла декан филологического факультета доц. Севиндж Хамзаева. Она приветствовала участников и рассказала о цели семинара. Она отметила, что под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и благодаря мужеству нашей доблестной армии, наши земли были освобождены от оккупации, и 44-дневная Отечественная война завершилась нашей Победой.
Далее с докладами выступили доцент кафедры педагогики и психологии филологического факультета Шикар Гусейнов «Летопись победы 44-дневной войны», старший преподаватель кафедры азербайджанской и зарубежной литературы Афат Рафиева, «От литературы к вечности», преподаватель кафедры иностранных языков Севиль Велиева «Операция «Железный кулак» и единство народа, армии и государства», старший преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Али Рзаев «Летопись, написанная кровью».
Они выразили благодарность Верховному Главнокомандующему, отважной азербайджанской армии, всем солдатам и офицерам за радость победы. 44-дневная Отечественная война еще раз продемонстрировала единство Президента и народа. Наш народ был убежден, что принципиальная позиция нашего государства, сила нашей армии и сплоченность народа положит конец оккупации, длившейся более тридцати лет!