SDU-nun bir qrup müəllim və tələbəsi  Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdi
Azərbaycan hər zaman mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur. Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə hər il sentyabrın 27-si Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edilməsi qərara alınmışdır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Univeristetində silsilə tədbirlərin planı təsdiq edildi.
Sentyabrın 25-də universitetin bir qrup müəllim və tələbəsi Sumqayıt şəhərində yerləşən Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdi və şəhidlərin məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.
Ziyarət zamanı Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov qeyd etdi ki, 2020-ci il Azərbaycan xalqı üçün 30 illik həsrətə son qoyaraq düşmən əlində qalmış torpaqlarının azad edilməsi baxımından qürur və zəfər dolu bir il oldu. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Qalib Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabr ayında başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəmiz 30 ilə yaxın erməni işğalında olan torpaqlarımızın, Qarabağın azadlığı ilə nəticələndi. Üç minə yaxın qəhrəmanımız torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucaldı, minlərlə igidimiz qazi adını qazandı.Ölkəmizdə şəhid ailələri, müharibə qaziləri, hərbi qulluqçuların sosial müdafiəsinin təmin edilməsi, onların problemlərinin həlli dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsini təşkil edir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Univeristetinin rəhbərliyi tərəfindən əməkdaşlar mütəmadi olaraq şəhidlərimizin və qazilərimizin ailələrini ziyarət edir, qayğıları ilə maraqlanır.
Sonda bir daha vurğulandı ki, Vətən yolunda canından keçən şəhidlərimiz hər zaman qəlbimizdə yaşayacaq. Onların qanları ilə azad etdikləri torpaqlarımızı və qələbəmizi göz bəbəyi kimi qoruyacağıq. Onlara Allahdan rəhmət, ailələrinə səbir dilədilər.

Группа преподавателей и студентов СГУ побывали на Аллее шехидов в Сумгаите
Азербайджан всегда чтит память своих шехидов. В знак глубокого уважения к нашим солдатам и офицерам, героически сражавшимся на войне, отдавшим свои жизни за территориальную целостность нашей страны Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года принято решение отмечать 27 сентября как День памяти в Азербайджанской Республике. В связи с этим в Сумгаитском государственном университете запланирован ряд мероприятий, посвященных этому событию.
25 сентября группа преподавателей и студентов университета посетила Аллею шехидов в Сумгаите и возложила цветы к могилам шехидов.
Проректор по гуманитарным вопросам Рамиз Гусейнов отметил, что 2020 год стал для азербайджанского народа памятным годом, потому что в этом году была восстановлена территориальная целостность страны. Наша страна под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева одержала победу в 44-дневной Отечественной войне, начавшейся в сентябре 2020 года. Около трех тысяч наших героев стали шехидами в войне за свободу наших земель. В связи с этим коллектив Сумгаитского государственного университета регулярно посещает семьи наших шехидов и ветеранов, интересуется их проблемами и проявляет заботу о них.
В конце было еще раз подчеркнуто, что шехиды всегда будут жить в наших сердцах, мы как зеницу ока будем защищать земли освобожденные их кровью. Они просили у Бога милосердия и терпения для своих семей.