Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın onlayn formatda iclası keçirildi
Rektor Elmi Şuranın üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladı, gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, son üç ildə üzləşdiyimiz COVID−19 bəlası dünyanın düzənini, mizanını dəyişdi. Həyat ritmindən çıxdı. İnsanlar ənənəvi həyat tərzindən qopdu. Virtual aləm, audiovizial dünya ruhlara hakim kəsildi. Nəhayət, ayrılığa, həsrətə son qoyuldu. Pandemiyanın yaratdığı sıxıntılar sona yetdi. Bütün sahələr kimi, axarı dəyişən təhsil sferasına da can gəldi. Bu sevincdən təkcə regionun deyil, ölkənin aparıcı elm-təhsil ocağı olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivinə, professor-müəllim və tələbə heyətinə də pay düşdü. Fədakar alimlərimizi, təkcə ziyalı deyil, əsl Vətəndaş yetişdirən müəllimlərimizi, Zəfər sevinci ilə univesitetimizə qədəm qoyan tələbələrimizi yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi, uğurlar və cansağlığı arzuladı.
Gündəlikdə olan məsələlər haqqında Elmi Şura üzvlərinə məlumat verən rektor professor Elxan Hüseynov cari tədris ilinin qəbul statistikası, yeni tədris ilində keyfiyyətli təhsilin təşkili, əsas fəaliyyət istiqamətləri üzrə göstəricilərin daha da artırılması istiqamətində görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, ənənəvi təhsilə başlamaq üçün zəruri tədbirlər görülüb və bu gün diqqətdə olan ən vacib məsələlərdən biri tədris zamanı koronavirus pandemiyası ilə mübarizədə aktiv olmaq, müəyyən olunmuş təlimatlara hamının əməl etməsidir.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 21.09.2021-ci il tarixli 275 saylı qərarı ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində tədrisin təşkili və tənzimlənməsi barədə məlumat verdi. Həmin qərara uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədrisin təşkili üçün zəruri işlər görülüb, texniki imkanlar yoxlanılıb, dərs bölgüsü və dərs cədvəllərinin hazırlığı aparılıb. Dosent Natiq Talıbov onu da diqqətə çatdırdı ki, bütün mühazirə dərsləri məsafədən, məşğələ və laboratoriya dərsləri isə ənənəvi şəkildə təşkil olunacaq. Bundan əlavə, əsas məsələlərdən biri də tələbə sayının 70 faizlik limiti aşmaması, yəni auditoriyada yerlərin 70 faizindən çox olması məsələsidir. Mühazirələrin məsafədən keçrilməsi böyük auditoriyaların sayını artırır. Bu da tələbələrin məşğələ dərslərində 70 faiz olmasına imkan verəcək. Həmçinin bu semestr bütün imtahanlar ənənəvi formada keçiriləcək.
Rektor professor Elxan Hüseynov dərsdə iştirak edən tələbələrin auditoriyanın ümumi tutumunun 70 faizi qədər olması barədə Təhsil Nazirliyi tərəfindən verilən 70 faizlik limitin bütün fakültə dekanları, kafedra müdirləri və fənn müəllimləri tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılması və ciddi təmin edilməsi tapşırığını verdi. Həmçinin universitetdə xüsusi karantin rejimi dövründə idman, akt zallarından, kitabxana və hovuzdan sanitariya və gigiyena qaydalarına riayət olunmaqla və sosial məsafə gözlənilməklə, habelə istifadəçi sayı məhdudlaşdırılmaqla istifadə edilməsi barədə tapşırıq və tövsiyələrini verdi.
Kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov Sumqayıt Dövlət Universitetinə bakalavriat səviyyəsi üzrə tələbə qəbulunun ilkin nəticələri barədə çıxış etdi və fakültələr üzrə plan və boş qalan yerlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, bəzi ixtisaslar üzrə qəbul plan yerləri tam dolub.
Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar SDU-da keçirilən sanitar epidemioloji tədbirlər və fakültələr üzrə tələbələrin vaksinasiya prosesində iştirakının vəziyyəti barədə çıxış etdi. Qeyd etdi ki, 18 yaşdan yuxarı tələbələrin hamısının vaksinasiyadan keçməsi nəzərdə tutulub. Onlar vaksinasiyadan keçmədiyi halda təhsil müəssisələrinə buraxılmayacaqlar. Qeyd olundu ki, bəzi tələbələr rayonda 1-ci doza ilə peyvənd olunub, 2-ci doza isə Sumqayıt şəhərindəki tibb müəssisələrində olunmalıdır.
Bununla əlaqədar rektor həmin tələbələrin və ümumiyyətlə peyvənd olunmayan tələbələrin peyvəndləmə prosesinin Sumqayıt şəhərində yerləşən tibb müəssisələrində və ya birbaşa universitetin özündə keçirilməsinin təşkil edilməsi istiqamətində müvafiq iş aparılmasını Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynova tapşırdı.
Sonda rektor müzakirəyə çıxarılan məsələlərlə bağlı tövsiyələrini bildirdi, yeni tədris ilində hər kəsə uğurlar arzu etdi.

Home | News | AN ONLINE MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL AT SSU
The rector greeted the members of the Scientific Council, professor-teaching staff and informed them about the issues on the agenda. He said that the COVID-19 disaster we have faced in the last three years has changed the order and scale of the world. People have broken away from the traditional way of life. The virtual world, the audiovisual world was ruled by spirits. Finally, the separation and longing ended. The troubles caused by the pandemic are over. Like all fields, there was a desire for a changing educational sphere. Not only the region, but also the staff, faculty and students of Sumgayit State University, the leading scientific and educational institution in the country, shared this joy. He congratulated our selfless scientists, not only intellectuals, but also real citizens, teachers, students who entered our university with the joy of victory on the occasion of the beginning of the new academic year, and wished them success and good health.
Informing the members of the Scientific Council about the issues on the agenda, Rector Professor Elkhan Huseynov spoke about the admission statistics of the current academic year, the organization of quality education in the new academic year, the work done to further increase the indicators in key areas. He noted that the necessary measures have been taken to start traditional education, and one of the most important issues today is to be active in the fight against the coronavirus pandemic during training and to follow the established guidelines.
Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov informed about the organization and regulation of education at Sumgayit State University in connection with the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 275 dated 21.09.2021. In accordance with this decision, the necessary work was done to organize education at Sumgayit State University, technical capabilities were checked, lesson plans and lesson schedules were prepared. Associate Professor Natig Talibov also noted that all lectures will be organized remotely, and classes and laboratory classes will be organized in the traditional way. In addition, one of the main issues is that the number of students is limited to 70 percent. Distance lectures increase the number of large audiences. This will allow students to be 70 percent in class. Also, this semester, all exams will be held in the traditional form.
Rector, Professor Elkhan Huseynov instructed all deans of faculties, heads of departments and subject teachers to keep in mind and strictly ensure the 70 percent limit set by the Ministry of Education to have 70% of the total capacity of the class. He also instructed the university to use sports, assembly halls, libraries and swimming pools during the special quarantine regime in accordance with the rules of sanitation and hygiene and social distance, as well as to limit the number of users.
Nofal Ahmadov, Head of the Personnel Department, spoke about the preliminary results of the admission of students to Sumgayit State University at the bachelor's level and gave detailed information about the plan for the faculties and vacancies. He said that the admission plan for some specialties is full.
Director of the Teaching Methodological Center Faig Shirinov spoke about the sanitary-epidemiological measures held at SSU in connection with the coronavirus pandemic and the state of participation of students in the vaccination process at the faculties. He noted that all students over the age of 18 will be vaccinated. They will not be admitted to educational institutions unless they are vaccinated. It was noted that some students were vaccinated with the first dose in the district, and the second dose should be in medical institutions in Sumgayit.
In this regard, the Rector instructed the Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov, to organize the vaccination of these students and non-vaccinated students in medical institutions in Sumgayit or directly at the university.
At the end, the rector made recommendations on the issues discussed and wished everyone success in the new academic year.