Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin əməkdaşları şəhid məzun Elgün Quliyevin xatirəsinə inşa edilmiş Şəhid bulağının açılışında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Sentyabr 2021 10:50
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin əməkdaşları şəhid məzun Elgün Quliyevin xatirəsinə inşa edilmiş Şəhid bulağının açılışında iştirak etdilər
Sentyabrın 17-də Şamaxı rayonunun Göylər kəndində şəhid Quliyev Elgün Vasif oğlunun xatirəsinə inşa edilən bulağın da açılışı oldu.
Açılış mərasimində şəhidin təhsil aldığı Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi, ailə üzvləri, döyüş yoldaşları, rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri və kənd camaatı iştirak etdilər.
Əvvəlcə bulağa gül dəstələri düzüldü və şəhidin əziz xatirəsi ehtiramla yad edildi.
Tədbirdə çıxış edənlər şəhid Elgün Quliyevin vətənpərvər, elə-obaya bağlı insan olmasından söz açdılar.
Şəhidin valideynləri oğluna göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlət başçısına öz minnətdarlığını bildirdi.
Çıxış üçün söz alan Tarix və coğrafiya fakültəsinin dosenti Cavid Məmiyev Ali Baş komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilən qələbədən danışdı. Bildirdi ki, 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan gənclərində torpaq, Vətən sevgisinin nə qədər böyük olduğunu ortaya qoydu. Gənclərimiz həm döyüş meydanında, həm də kompüter arxasında informasiya müharibəsində vətənpərvərlik hisslərini nümayiş etdirdilər. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin “İrəli, Azərbaycan əsgəri!” çağırışına cavab verən gənclərimiz böyük ruh yüksəkliyi ilə silaha sarılaraq torpaqlarımızı işğaldan azad etdi, üçrəngli bayrağmızı dalğalandırdılar. Azərbaycan əsgəri yazdığı yeni tarixlə xalqımızın qürurunu özünə qaytardı. 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan tarixinə yeni bir səhifəni – Zəfər Gününü yazdı. Qürur hissi keçiririk ki, həmin gənclər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də yetirmələri var.
Dosent Cavid Məmiyev tələbəsi olmuş Elgün Quliyev haqqında danışaraq, onun vətənpərvər, nümunəvi tələbə olduğunu bildirdi. Hətta Elgün Quliyevin son sözləri – "Tarix müəllimi olmadıq, tarix yazarıq" ifadəsi onun nə qədər Vətənə, torpağa bağlı olduğunu bir daha göstərdi. Cavid Məmiyev onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti hər zaman öz şəhidləri ilə fəxr edib,onlarla qürur duyur. Hələ Qanlı 20 Yanvar gecəsində canlarını Vətənə fəda edən igid tələbələrimiz doğma Azərbaycanımızın müstəqilliyinə öz qanları ilə imza ataraq, müqəddəs Şəhidlik Zirvəsini fəth etdilər. Gənclərə vətənpərvərlik hissini aşılayan universitetimiz Şəhidlərimizin əziz xatirəsini daima anır və onların ailələrini vaxtaşırı ziyarət edir, maddi-mənəvi problemləri ilə maraqlanır. Təsadüfi deyil ki, Vətən müharibəsi başlayan zaman universitetimizin tələbə və əməkdaşlarından bir qrupu da Ali Baş Komandanımız qismən səfərbərlik elan edəndə könüllü kimi orduya yazıldılar. Onlardan bir qrupu hərbi xidmətə gedərək, müzəffər ordumuzun sıralarında düşmənə qarşı döyüşlərdə iştirak etdi.Cavid Məmiyev onu da diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin həyətində şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün abidə kompleksi yaradılmış, həmçinin universitetin foyesində Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının professor-müəllim heyətinin ərsəyə gətirdiyi “Şanlı Zəfərə gedən yol” stendinin də açılışı olmuşdur.
Qeyd edək ki, Elgün Quliyev 17 sentyabr1992-ci ildə Şamaxı rayonunun Göylər kəndində anadan olub. 1998-ci ildə T.Kərimov adına Şamaxı rayonu Göylər kəndindəki 2 saylı tam orta məktəbin birinci sinfinə daxil olub. Sonrakı illərdə İsmayıllı və Şəki şəhərlərində orta məktəb təhsilini davam etdirib. Eyni zamanda 2008-ci ildə Şəki İslam Kollecindən məzun olub. 2009-cu ildə tam orta təhsilini başa vurduqdan sonra 2010-2014-cü illərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsində Tarix müəllimliyi ixtisasına yiyələnib. 2020-ci ildə müəllimlərin işə qəbul imtahanından keçərək, Lerik rayonunun Sors kəndində tarix müəllimi kimi işə təyin olunub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Elgün Quliyev ölümündən sonra "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib. Azərbaycanın Şuşa rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Elgün Quliyev ölümündən sonra "Şuşanın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib. Allah rəhmət eləsin!

Home | News | EMPLOYEES OF THE FACULTY OF HISTORY AND GEOGRAPHY OF SSU TOOK PART IN THE OPENING OF THE “SHEHID BULAGHI” BUILT IN MEMORY OF THE MARTYR GRADUATE ELGUN GULIYEV
Yerləşdirilmə tarixi : 20 September 2021 10:50
EMPLOYEES OF THE FACULTY OF HISTORY AND GEOGRAPHY OF SSU TOOK PART IN THE OPENING OF THE “SHEHID BULAGHI” BUILT IN MEMORY OF THE MARTYR GRADUATE ELGUN GULIYEV
On September 17, “Shehid bulaghi” built in memory of the martyr Guliyev Elgun Vasif oglu was opened in Goylar village of Shamakhi region.
The opening ceremony was attended by the staff of Sumgayit State University, where the martyr studied, family members, comrades-in-arms, representatives of the local community and the rural community.
First, flowers were laid at the fountain and the memory of the martyr was honored.
Speakers at the event spoke about the fact that the martyr Elgun Guliyev was a patriot man of the village.
The martyr"s parents thanked the head of state for the attention and care shown to his son.
Javid Mamiyev, Associate Professor of the Faculty of History and Geography, spoke about the victory in the 44-day Patriotic War under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev. He said that the 44-day Second Karabakh War showed how much the Azerbaijani youth love their land and homeland. Our young people demonstrated patriotism both on the battlefield and in the information war behind the computer. Responding to the call of President Ilham Aliyev"s "Forward, Azerbaijani soldier!", our youth took up arms with great enthusiasm, liberated our lands from occupation, and waved our tricolor flag. The Azerbaijani soldier regained the pride of our people with his new history. The 44-day Second Karabakh War wrote a new page in the history of Azerbaijan - Victory Day. We are proud that among these young people there are also graduates of Sumgayit State University.
Speaking about Elgun Guliyev, a former student, Javid Mamiyev said he was a patriotic and exemplary student. Even Elgun Guliyev"s last words: "We are not only history teachers, we write history" once again showed how much he is connected to the Motherland and the land. Javid Mamiyev also noted that Sumgayit State University has always been proud of its martyrs. On the night of January 20, our brave demands, who sacrificed their lives for the Motherland, signed the independence of our native Azerbaijan with their own blood and conquered the sacred Summit of Martyrdom. Our university, which instills a sense of patriotism in young people, always remembers the memory of our martyrs and visits their families from time to time, is interested in their material and spiritual problems. It is not accidental that when the Patriotic War broke out, a group of students and employees of our university volunteered for the army when our Supreme Commander-in-Chief announced a partial mobilization. A group of them went to military service and took part in the battles against the enemy in the ranks of our victorious army. Javid Mamiyev also noted that a memorial complex was created in the yard of Sumgayit State University to immortalize the memories of students and graduates who rose to the peak of martyrdom.
It should be noted that Elgun Guliyev was born on September 17, 1992 in Goylar village of Shamakhi region. In 1998, he entered the first grade of secondary school No. 2 in Goylar village, Shamakhi region named after T. Karimov. In the following years he continued his secondary education in Ismayilli and Sheki. He also graduated from Sheki Islamic College in 2008. After graduating from school in 2009, he graduated from the Faculty of History of Sumgayit State University with a degree in History in 2014. After passing the teacher recruitment exam in 2020, he was appointed as a history teacher in Sors village of Lerik region.
According to the Order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 15.12.2020, Elgun Guliyev was posthumously awarded the medal "For the Motherland" for participating in combat operations to ensure the territorial integrity of Azerbaijan and honorably performing his duties during the implementation of tasks assigned to the military unit. Elgun Guliyev was posthumously awarded the Medal for the Liberation of Shusha by the Order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 29.12.2020 for his personal courage and bravery in participating in the military operations for the liberation of the Shusha region of Azerbaijan. Rest in peace!