Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın onlayn formatda ilk iclası keçirildi
Sentyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 2021– 2022-ci tədris ilinin başlanması ilə bağlı Elmi Şuranın onlayn formatda ilk iclası keçirildi.
Rektor Elmi Şuranın üzvlərini, professor-müəllim heyətini yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuranın gündəliyinə yeni tədris ilinə hazırlıq, pandemiya ilə əlaqədar SDU-da keçirilən sanitar-epidemioloji tədbirlər, əməkdaşların və tələbələrin vaksinasiya prosesində iştirakı, 27 Sentyabr –Anım Günü və 8 Noyabr – Zəfər Günü ilə əlaqədar universitetdə keçiriləcək tədbirlərin planının müzakirəsi və cari məsələlər daxil edilib.
Rektor Mühəndislik fakültəsinin dosenti Valeh Məmmədovu 80 illik yubileyi münasibətilə Elmi Şura üzvləri adından təbrik etdi, ona möhkəm cansağlığı və yeni yaradıcılıq uğurları arzuladı. Onun fəxri fərmanla təltif olunduğu və mükafatlandırıldığı qeyd olundu.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov 2021–2022-ci tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti, SDTK-nın direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva SDU nəzdində SDTK-da 2021–2022-ci tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti barədə məlumat verdilər. Qeyd etdilər ki, tədrisin ənənəvi formada təşkili üçün zəruri işlər görülüb, texniki imkanlar yoxlanılıb, tədrisin ənənəvi formada təşkili nəzərə alınaraq, dərs bölgüsü və dərs cədvəllərinin hazırlığı aparılıb.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov, Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar SDU-da keçirilən sanitar-epidemioloji tədbirlər və əməkdaşların, tələbələrin vaksinasiya prosesində iştirakının vəziyyəti barədə çıxış etdilər. Bildirdilər ki, SDU-da COVID–19 infeksiyasına yoluxmanın qarşısını almaq üçün universitetin hər üç tədris korpusunda mütəmadi dezinfeksiya işləri həyata keçirilir, sanitar-epidemioloji tədbirlər daim diqqət mərkəzində saxlanılır və yerinə yetirilir. SDU əməkdaşlarının vaksinasiya prosesində iştirakı, universitetdə yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdur, kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov tərəfindən gündəlik məlumatlar rektora təqdim olunur, həftəlik məlumatlar isə Təhsil Nazirliyinə göndərilir. Tələbələr könüllü olaraq vaksinasiya prosesində aktiv iştirak edərək peyvənd olunurlar. Qeyd edək ki, SDU-da, ilk növbədə, yaşı 65-dən çox olan professor-müəllim, inzibati və texniki heyət, sonra isə digər yaş kateqoriyalarına aid əməkdaşlar mərhələli şəkildə vaksinasiya prosesində iştirak ediblər. Sağlamlıqlarına, ölkəmizdə olan sanitar-epidemioloji vəziyyətə həssas yanaşan və peyvənd olunmağı vətəndaşlıq borcu hesab edən kollektivimizin 90 faizindən çoxu artıq vaksinasiyadan keçib. Hazırda bu prosesdə tələbələrin aktiv iştirak etməsi üçün hər bir fakültənin dekan və müəllimləri tərəfindən təbliğat işləri aparılır.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov 27 Sentyabr –Anım Günü ilə əlaqədar görüləcək işlər və 8 Noyabr – Zəfər Gününün qeyd olunması ilə bağlı keçiriləcək tədbirlər barədə məlumat verdi. Diqqətə çatdırdı ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Azərbaycanda Anım Gününün və Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncamlar imzalayıb. Sərəncamlara əsasən hər il sentyabrın 27-si ölkəmizdə Anım Günü, noyabrın 8-i isə Zəfər Günü kimi qeyd ediləcək. Sərəncamlara uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində keçiriləcək silsilə tədbirlərin planı təsdiq edildi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov Sumqayıt Dövlət Universitetində “Nizami Gəncəvi” adına təqaüdün təsis edilməsi barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına uyğun olaraq, Təhsil nazirinin müvafiq əmrinə əsasən ali təhsil müəssisələrində “Nizami Gəncəvi” adına təqaüdün təsis edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Uyğun olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində “Nizami Gəncəvi” adına təqaüdün təsis edilməsi məsələsi və təqaüdün əsasnaməsi Elmi Şura üzvlərinə təqdim edildi. İstedadlı və akademik göstəriciləri yüksək olan tələbələr üçün nəzərdə tutulmuş “Nizami Gəncəvi” adına təqaüdün cari tədris ilinin I semestrində Filologiya fakültəsinin əlaçı tələbəsi Oruclu Nəzrinə verilməsi qərara alındı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov yeni təhsil proqramlarına uyğun olaraq hazırlanmış tədris planlarının, sillabusların təsdiqi və tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə məlumat verdi.
Elmi Şuranın iclasını yekunlaşdıran rektor professor Elxan Hüseynov qarşıdakı tədris ilində bütün kollektivə uğurlar arzu etdi.

Главная страница | Новости | В СГУ в онлайн-режиме прошло первое заседание Ученого совета
15 сентября в связи с началом 2021-2022 учебного года в Сумгаитском государственном университете прошло первое онлайн-заседание Ученого совета.
Ректор поздравил членов Ученого совета и профессорско-преподавательский коллектив университета с началом нового учебного года. Он отметил, что на повестке дня Ученого совета вопросы подготовки к новому учебному году, санитарно-эпидемиологические мероприятия, проводимые в СГУ в связи с пандемией, участие сотрудников и студентов в процессе вакцинации, обсуждение плана мероприятий на День памяти 27 сентября и День Победы 8 ноября.
Ректор от имени членов Ученого совета поздравил доцента факультета инженерии Валеха Мамедова с 80-летием и пожелал ему здоровья и новых творческих успехов. Он отметил, что Валех Мамедов награжден Почетной Грамотой и денежным вознаграждением.
Проректор СГУ по организации учебного процесса и технологии обучения доц. Натиг Талыбов и директор СГТК при СГУ доц. Метанет Пиргулиева проинформировали о состоянии подготовки к 2021/2022 учебному году. Они отметили, что проделана необходимая работа по организации учебного процесса в традиционной форме, проверены технические возможности, составлены планы и расписания уроков.
Проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев, начальник Отдела кадров Нофель Ахмедов, директор Учебно-методического центра Фаиг Ширинов рассказали о санитарно-эпидемиологических мерах, принимаемых в СГУ в связи с пандемией коронавируса, а также об участии сотрудников и студентов университета в процессе вакцинации. Было отмечено, что для предотвращения распространения инфекции Covid-19 в СГУ во всех трех учебных корпусах университета регулярно проводятся санитарно-эпидемиологические мероприятия. Начальник Отдела кадров Нофель Ахмедов ежедневно информирует ректора университета о количестве сотрудников, прошедших вакцинацию, и еженедельно эта информация направляется в Министерство образования. На данном этапе студенты активно участвуют в процессе вакцинации. Следует отметить, что в СГУ поэтапно были вакцинированы сначала профессора и преподаватели, административный и технический персонал старше 65 лет, а затем сотрудники других возрастных категорий. Более девяноста процентов наших сотрудников, считающих вакцинацию своим гражданским долгом ради улучшения санитарно-эпидемиологической ситуации в стране, уже прошли вакцинацию. В настоящее время деканы и преподаватели каждого факультета проводят пропагандистскую работу по активному участию студентов в этом процессе.
Проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов рассказал о работе, которую предстоит проделать в связи с Днем памяти 27 сентября и мероприятиями, которые пройдут в связи с празднованием Дня Победы 8 ноября. Он отметил, что Президент, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев подписал указы об учреждении в Азербайджане Дня памяти и Дня Победы. Согласно указу, 27 сентября в нашей стране будет отмечаться как День памяти, а 8 ноября - как День Победы. В соответствии с указами в Сумгаитском государственном университете утвержден план проведения ряда мероприятий.
Доц. Рамиз Гусейнов также проинформировал об учреждении стипендии Низами Гянджеви в Сумгаитском государственном университете. Он отметил, что в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики об объявлении 2021 года «Годом Низами Гянджеви» в Азербайджанской Республике, и согласно соответствующему приказу министра образования, планируется учреждение стипендии «Низами Гянджеви» в высших учебных заведениях. Членам Ученого совета было представлено положение о порядке выплаты стипендии имени Низами Гянджеви в Сумгаитском государственном университете студентам с высокими академическими показателями. Было принято решение присудить стипендию им. Низами Гянджеви в первом семестре текущего учебного года отличнику филологического факультета Оруджлу Назрин.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов проинформировал об утверждении учебных планов и силлабусов, разработанных в соответствии с новыми образовательными программами, и о предоставлении права на издание (гриф) учебных пособий.
Завершая заседание Ученого совета, ректор проф. Эльхан Гусейнов пожелал успехов всему коллективу в наступающем учебном году.