Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın onlayn formatda ilk iclası keçirildi
Sentyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 2021– 2022-ci tədris ilinin başlanması ilə bağlı Elmi Şuranın onlayn formatda ilk iclası keçirildi.
Rektor Elmi Şuranın üzvlərini, professor-müəllim heyətini yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuranın gündəliyinə yeni tədris ilinə hazırlıq, pandemiya ilə əlaqədar SDU-da keçirilən sanitar-epidemioloji tədbirlər, əməkdaşların və tələbələrin vaksinasiya prosesində iştirakı, 27 Sentyabr –Anım Günü və 8 Noyabr – Zəfər Günü ilə əlaqədar universitetdə keçiriləcək tədbirlərin planının müzakirəsi və cari məsələlər daxil edilib.
Rektor Mühəndislik fakültəsinin dosenti Valeh Məmmədovu 80 illik yubileyi münasibətilə Elmi Şura üzvləri adından təbrik etdi, ona möhkəm cansağlığı və yeni yaradıcılıq uğurları arzuladı. Onun fəxri fərmanla təltif olunduğu və mükafatlandırıldığı qeyd olundu.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov 2021–2022-ci tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti, SDTK-nın direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva SDU nəzdində SDTK-da 2021–2022-ci tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti barədə məlumat verdilər. Qeyd etdilər ki, tədrisin ənənəvi formada təşkili üçün zəruri işlər görülüb, texniki imkanlar yoxlanılıb, tədrisin ənənəvi formada təşkili nəzərə alınaraq, dərs bölgüsü və dərs cədvəllərinin hazırlığı aparılıb.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov, Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar SDU-da keçirilən sanitar-epidemioloji tədbirlər və əməkdaşların, tələbələrin vaksinasiya prosesində iştirakının vəziyyəti barədə çıxış etdilər. Bildirdilər ki, SDU-da COVID–19 infeksiyasına yoluxmanın qarşısını almaq üçün universitetin hər üç tədris korpusunda mütəmadi dezinfeksiya işləri həyata keçirilir, sanitar-epidemioloji tədbirlər daim diqqət mərkəzində saxlanılır və yerinə yetirilir. SDU əməkdaşlarının vaksinasiya prosesində iştirakı, universitetdə yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdur, kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov tərəfindən gündəlik məlumatlar rektora təqdim olunur, həftəlik məlumatlar isə Təhsil Nazirliyinə göndərilir. Tələbələr könüllü olaraq vaksinasiya prosesində aktiv iştirak edərək peyvənd olunurlar. Qeyd edək ki, SDU-da, ilk növbədə, yaşı 65-dən çox olan professor-müəllim, inzibati və texniki heyət, sonra isə digər yaş kateqoriyalarına aid əməkdaşlar mərhələli şəkildə vaksinasiya prosesində iştirak ediblər. Sağlamlıqlarına, ölkəmizdə olan sanitar-epidemioloji vəziyyətə həssas yanaşan və peyvənd olunmağı vətəndaşlıq borcu hesab edən kollektivimizin 90 faizindən çoxu artıq vaksinasiyadan keçib. Hazırda bu prosesdə tələbələrin aktiv iştirak etməsi üçün hər bir fakültənin dekan və müəllimləri tərəfindən təbliğat işləri aparılır.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov 27 Sentyabr –Anım Günü ilə əlaqədar görüləcək işlər və 8 Noyabr – Zəfər Gününün qeyd olunması ilə bağlı keçiriləcək tədbirlər barədə məlumat verdi. Diqqətə çatdırdı ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Azərbaycanda Anım Gününün və Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncamlar imzalayıb. Sərəncamlara əsasən hər il sentyabrın 27-si ölkəmizdə Anım Günü, noyabrın 8-i isə Zəfər Günü kimi qeyd ediləcək. Sərəncamlara uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində keçiriləcək silsilə tədbirlərin planı təsdiq edildi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov Sumqayıt Dövlət Universitetində “Nizami Gəncəvi” adına təqaüdün təsis edilməsi barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına uyğun olaraq, Təhsil nazirinin müvafiq əmrinə əsasən ali təhsil müəssisələrində “Nizami Gəncəvi” adına təqaüdün təsis edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Uyğun olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində “Nizami Gəncəvi” adına təqaüdün təsis edilməsi məsələsi və təqaüdün əsasnaməsi Elmi Şura üzvlərinə təqdim edildi. İstedadlı və akademik göstəriciləri yüksək olan tələbələr üçün nəzərdə tutulmuş “Nizami Gəncəvi” adına təqaüdün cari tədris ilinin I semestrində Filologiya fakültəsinin əlaçı tələbəsi Oruclu Nəzrinə verilməsi qərara alındı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov yeni təhsil proqramlarına uyğun olaraq hazırlanmış tədris planlarının, sillabusların təsdiqi və tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə məlumat verdi.
Elmi Şuranın iclasını yekunlaşdıran rektor professor Elxan Hüseynov qarşıdakı tədris ilində bütün kollektivə uğurlar arzu etdi.

Home | News | THE FIRST ONLINE MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL AT SSU
The first online meeting of the Scientific Council on the beginning of the 2021-2022 academic year was held at Sumgayit State University on September 15.
Rector congratulated the members of the Scientific Council, teaching staff on the beginning of the new academic year. He noted that the agenda of the Scientific Council includes preparations for the new academic year, sanitary-epidemiological measures held at SSU in connection with the pandemic, participation of staff and students in the vaccination process, discussion of the action plan to be held at the university on September 27 and November 8 Victory Day.
On behalf of the members of the Scientific Council, the Rector congratulated Valeh Mammadov, Associate Professor of the Faculty of Engineering, on his 80th anniversary and wished him good health and new creative success. It was noted that he was awarded the Order of Honor.
Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov informed about the state of preparation for the 2021/2022 academic year, Director of SSTC Matanat Pirguliyeva informed about the state of preparation for the 2021/2022 academic year at SSTC under SSU. They noted that the necessary work has been done to organize education in the traditional form, technical capabilities have been checked, taking into account the organization of education in the traditional form, lesson plans and lesson schedules have been prepared.
Vice-Rector for Economic Affairs Naib Hajiyev, Head of the Personnel Department Nofal Ahmadov, Director of the Training Methodological Center Faig Shirinov spoke about the sanitary-epidemiological measures taken at SSU in connection with the coronavirus pandemic and the state of staff and student participation in the vaccination process. It was noted that in order to prevent the spread of Covid-19 infection at SSU, regular disinfection is carried out in all three educational buildings of the university, sanitary-epidemiological measures are always in the center of attention and implementation. The participation of SSU employees in the vaccination process is organized at a high level at the university, daily information is provided to the rector by the head of the personnel department Nofal Ahmadov, and weekly information is sent to the Ministry of Education. Students are vaccinated by actively participating in the vaccination process on a voluntary basis. It should be noted that at SSU, first of all, professors, administrative and technical staff over 65 years of age, and then employees of other age categories gradually participated in the vaccination process. More than 90 percent of our staff, who are sensitive to their health, the sanitary-epidemiological situation in our country and consider it a civic duty to be vaccinated, have already been vaccinated. At present, the deans and teachers of each faculty are carrying out propaganda work for the active participation of students in this process.
Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov informed about the work to be done in connection with the Remembrance Day on September 27 and the events to be held in connection with the celebration of Victory Day on November 8. He noted that President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev signed decrees on the establishment of the Day of Remembrance and Victory Day in Azerbaijan. According to the decrees, September 27 will be marked as the Day of Remembrance in our country, and November 8 as the Day of Victory. In accordance with the orders, the plan of a series of events to be held at Sumgayit State University was approved.
Vice-Rector for Humanitarian Affairs Ramiz Huseynov informed about the establishment of the “Nizami Ganjavi” scholarship at Sumgayit State University. He noted that in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on declaring 2021 the "Year of Nizami Ganjavi" in the Republic of Azerbaijan, according to the relevant order of the Minister of Education, it is planned to establish "Nizami Ganjavi" scholarships in higher education institutions. Accordingly, the issue of establishing a scholarship named after Nizami Ganjavi at Sumgayit State University and the regulations of the scholarship were presented to the members of the Scientific Council. It was decided to award the scholarship to talented students with high academic performance in the first semester of the current academic year to Orujlu Nazrin, an excellent student of the Faculty of Philology.
Scientific Secretary Professor Mukhtar Samadov informed about the approval of curricula, syllabi prepared in accordance with the new educational programs and the right to publish teaching aids.
Concluding the meeting of the Scientific Council, Rector Professor Elkhan Huseynov wished success to the whole team in the coming academic year.