Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə ali təhsil müəssisələri nümayəndələrinin onlayn görüşü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Sentyabr 2021 15:32
Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə ali təhsil müəssisələri nümayəndələrinin onlayn görüşü keçirildi
Sentyabrın 14-də Dövlət Miqrasiya Xidməti, Təhsil Nazirliyi, eləcə də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin məsul əməkdaşları və nümayəndələri ilə ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin miqrasiya məsələlərinə dair ənənəvi görüşü keçirildi. Görüşdə Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov, Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun müdiri Müjdat Həsənov və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbirdə çıxış edən DMX-nin “Miqrasiya Sahəsinin İnkişafı” İctimai Birliyinin üzvü Vidadi Fətullayev koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi müəllim və tələbə heyəti üçün miqrasiya sahəsində tətbiq olunan güzəştlər barədə məlumat verdi.
İştirakçılara ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi vətəndaşların xarici ölkələr üzrə 2020-ci il və 2021-ci ilin 6 ayının statistikası, COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar tətbiq edilən güzəştlər, inzibati-hüquqi məsələlər, elektron xidmətlər, migAZ tətbiqi və s. məlumatlar barədə geniş təqdimat nümayiş olundu. Daha sonra iştirakçıların çoxsaylı sualları DMX-nin əməkdaşları və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri tərəfindən cavablandırıldı.
Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və şöbənin əməkdaşı Natavan Quliyeva iştirak etdilər.

Состоялась онлайн-встреча представителей высших учебных заведений с Государственной миграционной службой Азербайджанской Республики.
14 сентября состоялась традиционная встреча Государственной миграционной службы с Министерством образования, а также с официальными лицами и представителями высших учебных заведений, действующих в нашей республике, по вопросам миграции иностранных студентов, обучающихся в нашей стране. Во встрече приняли участие начальник отдела международного сотрудничества Министерства образования Турал Ахмедов, начальник сектора зарубежного образования и работы с иностранными студентами Муждат Гасанов и представители высших учебных заведений нашей страны.
На мероприятии выступил член общественного объединения «Развитие в миграционной сфере» Государственной миграционной службы Видади Фатуллаев. Он проинформировал о льготах, применяемых в сфере миграции для иностранных преподавателей и студентов, обучающихся в нашей стране в связи с пандемией коронавируса.
Участники встречи были ознакомлены со статистикой иностранных граждан, обучающихся в нашей стране в 2020 году и за 6 месяцев 2021 года. Также участники встречи были проинформированы о льготах, применяемых в связи с пандемией COVID-19, административных и юридических вопросах, электронных ресурсах, приложении migAZ и т. д. Сотрудники Государственной миграционной службы и представители Министерства образования ответили на многочисленные вопросы участников.
На встрече Сумгаитский государственный университет представляли руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева и сотрудница данного отдела Натаван Гулиева.