Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun müəllim və tələbə heyətinin nailiyyətləri dünyanın elmi mərkəzləri tərəfindən etiraf olunur
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Sentyabr 2021 11:20
SDU-nun müəllim və tələbə heyətinin nailiyyətləri dünyanın elmi mərkəzləri tərəfindən etiraf olunur
Qafqazın ən qüdrətli sənaye şəhəri statusunu qoruyub-saxlayan, möhtəşəm tikinti, quruculuq işləri, həyata keçirilən genişmiqyaslı layihələrlə həm ölkənin, həm də regionun mənəvi paytaxtlarından sayılan Sumqayıt şəhərinin elmi elitasının, kadr potensialının böyük bir qismi, tərəddüd etmədən söyləyə bilərik ki, bilavasitə SDU-nun adı ilə bağlıdır.
44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı qələbənin ardından işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən iqtisadi, sosial və mədəni layihələrin dünya səviyyəli beynəlxaq konfranslarda işıqlandırılmasına Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi də öz töhfəsini verir. 2021-ci ilin aprel ayından başlayaraq, SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbə və müəllim heyəti bir çox ölkədə keçirilən elmi-praktiki konfranslarda iştirak edərək, müxtəlif mükafatlar alırlar.
İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent L.F. Mahmudova, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professsoru Ş.T.Əliyev, 710 saylı qrupun tələbəsi L.Y. Eyvazova 25–26 aprel 2021-ci ildə Avstraliyanın Melburn şəhərində keçirilən “International forum: problems and scientific solutions” adlı VII Beynəlxalq elmi və praktik konfransda “Актуальные вопросы интенсификации развития ненефтяных секторов экономики Азербайджана в период постпандемии” mövzusunda çıxış edərək sertifikatlara layiq görülüblər.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent A.Y. Yəhyayeva, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professsoru Ş.T. Əliyev, 723 saylı qrup tələbəsi N.E. Hüseynova 7–8 may 2021-ci il tarixlərində Fransanın Orlean şəhərində keçirilən “Current issues and prospects for the development of scientific research” adlı II Beynəlxalq elmi və praktik konfransda “Проблемы и решения путей повышения инвестиционной привлекательности карабахского региона Азербайджана” mövzusunda çıxış edərək, sertifikatlara layiq görülüblər.
Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent M.Ö Pənahəliyeva, həmin kafedranın professoru Ş.T. Əliyev, 718 saylı qrup tələbəsi S.M. Tahirova 18–19 may 2021-ci il tarixlərində Almaniyanın Hamburq şəhərində keçirilən “Scientific community: interdisciplinary research” adlı IV Beynəlxalq elmi və praktik konfransda “Современные аспекты и перспективы торгово-экономических связей Азербайджана с постсоветскими республиками” mövzusunda, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Ş.T.Əliyev, İqtisadiyyat kafedrasının dosenti L.M. Vəliyeva, 716 saylı qrup tələbəsi M.H.Muradlı 26–28 avqust 2021-ci il tarixlərində Almaniyanın Hamburq şəhərində keçirilən “Scientific community: interdisciplinary research” adlı V Beynəlxalq elmi və praktik konfransda “Стратегическое значение и перспективы развития восточного зангезурского экономического района Азербайджана” mövzusunda, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Ş.T.Əliyev, həmin kafedranın baş müəllimi G.R. Rüstəmova, 718 saylı qrup tələbəsi S.A. Nəcəfli,
“Перспективы интенсификации развития экономики Азербайджана в постпандемическом периоде” mövzusunda çıxış edərək, sertifikatlara layiq görülüblər.
Professor, müəllim və tələbə heyətinin əldə etdiyi hər bir uğur universitetin rəhbərliyi tərəfindən yaradılan münbit şəraitlə bilavasitə bağlıdır.

Главная страница | Новости | Достижения преподавателей и студентов СГУ признаны научными центрами мира
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Сентябрь 2021 11:20
Достижения преподавателей и студентов СГУ признаны научными центрами мира
Сегодня с уверенностью можно сказать, что формирование кадрового потенциала и научной элиты города Сумгаита сохранившего статус одного из самых мощных промышленных городов Кавказа, связано с именем Сумгаитского государственного университета.
Коллектив Сумгаитского государственного университета, выступая на международных конференциях, доносит до мировой общественности информацию об экономических, социальных и культурных проектах, которые реализуются на освобожденных территориях после победы Азербайджана в 44-дневной войне. С апреля 2021 года студенты и преподаватели факультета экономики и управления СГУ принимали участие в ряде научно-практических конференций в различных странах.
Заведующая кафедрой экономики доц. Л.Ф. Махмудова, профессор кафедры мировой экономики и маркетинга Ш.Т. Алиев, студентка группы 710 Л.Ю. Эйвазова приняли участие в VII Международной научно-практической конференции «Международный форум: проблемы и научные решения», которая проходила 25-26 апреля 2021 года в Мельбурне в Австралии. Они выступили с докладами на тему “Актуальные вопросы интенсификации развития ненефтяных секторов экономики Азербайджана в период постпандемии” и были награждены сертификатами.
Декан факультета экономики и управления доц. А.Ю. Яхьяева, профессор кафедры мировой экономики и маркетинга Ш.Т. Алиев, студентка группы 723 Н.Э. Гусейнова награждены сертификатами за участие с докладами на тему «Проблемы и решения путей повышения инвестиционной привлекательности карабахского региона Азербайджана» на II Международной научно-практической конференции «Актуальные вопросы и перспективы развития научных исследований», которая прошла в г. Орлеане во Франции 7-8 мая 2021 года.
Заведующая кафедрой мировой экономики и маркетинга доц. М.О. Панахалиева, профессор этой же кафедры Ш.Т. Алиев, студентка группы 718 С.М. Тахирова приняли участие с докладами на тему «Современные аспекты и перспективы торгово-экономических отношений Азербайджана с постсоветскими республиками» в IV Международной научно-практической конференции «Научное сообщество: междисциплинарные исследования», проходившая 18-19 мая 2021 года в Гамбурге в Германиии. Профессор
кафедры мировой экономики и маркетинга Ш.Т. Алиев, доцент кафедры экономики Л.М. Велиева, студентка группы 716 М.Х. Мурадлы выступили с докладами на тему «Стратегическое значение и перспективы развития Восточно-Зангезурского экономического района» на V Международной научно-практической конференции «Научное сообщество: междисциплинарные исследования», которая проходила 26-28 августа 2021 года в Гамбурге в Германии. Профессор кафедры мировой экономики и маркетинга Ш.Т. Алиев, ст. преп. кафедры Г.Р. Рустамова, студентка группы 718 С.А. Наджафли выступили с докладами на тему «Перспективы интенсификации экономического развития Азербайджана в постпандемический период» и были награждены сертификатами.
Все успехи профессоров, преподавателей и студентов напрямую связаны с благоприятными условиями, созданными руководством университета.