Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun nümayəndələri Şabranda şəhid Seyfəddin Balağayevin xatirəsinə inşa edilmiş Şəhid bulağının açılışında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Sentyabr 2021 14:46
SDU-nun nümayəndələri Şabranda şəhid Seyfəddin Balağayevin xatirəsinə inşa edilmiş Şəhid bulağının açılışında iştirak etdilər
Erməni işğalına qarşı Zəfərlə başa çatmış 44 günlük Vətən müharibəsi hər bir azərbaycanlı gənc üçün əsl qəhrəmanlıq məktəbi oldu. Könüllü olaraq Milli Ordumuzun sıralarına qoşulan yüzlərlə gənc də bu müharibədə düşmən ordusunun darmadağın edilməsində yüksək əsgəri rəşadət nümayiş etdirdi. Onlardan bir çoxu döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid oldu, digərləri ağır yaralandılar. Həmin şəhidlik zirvəsinə ucalan gənclərdən biri də Seyfəddin Balağayev idi.
Avqustun 1-də Şabran şəhərində Vətən müharibəsi şəhidi, əsgər Balağayev Seyfəddin Vahid oğlunun adına inşa edilən bulağın açılışı oldu. Açılış mərasimində Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri, şəhidin ailə üzvləri, qazilər, ictimaiyyət nümayəndələri və məzunu olduğu Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, dekan müavini Könül Hacıyeva, Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev, tütor Tünzalə Ələkbərova iştirak etdilər.
Əvvəlcə bulağa gül dəstələri düzüldü və şəhidin əziz xatirəsi ehtiramla yad edildi. Çıxış edənlər Seyfəddin Balağayevin qısa, şərəfli həyat yolundan, onun Vətən müharibəsində göstərdiyi igidliklərdən söz açdı, şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident cənab İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident çox hörmətli Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı Tamella Əhmədova çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müzəffər Ordumuzun qısa müddətdə qazandığı tarixi qələbədən söz açdı. Bildirdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsindəki tarixi Qələbə xalqımıza böyük sevinc bəxş etdi. Bu Qələbə sayəsində torpaqlarımız düşmənin uzunmüddətli işğalından azad olundu. Beynəlxalq aləmdə ölkəmizin nüfuzu yüksəldi. Bütün bunlara, əlbəttə, rəşadətli Milli Ordumuzun gücü ilə, şəhid və qazilərimizin qanı ilə nail olduq. Onlar əsl qəhrəmandırlar. Şəhid Seyfəddin Balağayev də bu qəhrəmanlardan biridir. Dekan, tələbəsi olmuş Seyfəddin Balağayev haqqında danışaraq onun nümunəvi tələbə olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti hər zaman öz şəhidləri ilə fəxr edib, onlarla qürur duyur. Hələ Qanlı 20 Yanvar gecəsində canlarını Vətənə fəda edən igid tələblərimiz doğma Azərbaycanımızın müstəqilliyinə öz qanları ilə imza ataraq müqəddəs Şəhidlik Zirvəsini fəth etdilər. “Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti olaraq qürur duyuruq ki, xalqımızın ən yeni tarixini yazanların sırasında bizim də yetirmələrimiz var. Biz, doğrudan da, təkcə müəllim, mühəndis, tarixçi, kimyaçı, iqtisadçı deyil, Şəxsiyyət, Vətəndaş yetişdirmişik!”.
Həmçinin qeyd etmək yerinə düşər ki, birinci Qarabağ döyüşlərində iştirak edib şəhid olmuş məzun və tələbələrimizin xatirəsinə universitetin qarşısında qoyulmuş xatirə abidəsinin yaradılması və abidəyə aprel döyüşlərində və sentyabrın 27-dən başlayaraq apardığımız 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın azad olunması uğrunda şəhid olmuş tələbə və məzunlarımızın mərmər üzərində xatirə şəkillərinin vurulması da tələbə gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsində olduqca önəmli yer tutur. Elə həmin abidənin açılış mərasimində şəhid Seyfəddin Balağayevin valideynləri iştirak etmişdilər. Xalqımız öz dəyərli övladlarını hər zaman xatırlayır.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, bütün yaralı əsgər və zabitlərimizə şəfa versin!
Qeyd edək ki, Seyfəddin Balağayev 6 mart 1998-ci il tarixində Azərbaycanın Şabran rayonunun eyniadlı şəhərində anadan olmuşdur. O, 2004-cü ildən 2015-ci ilə qədər Şabran şəhərində orta təhsilini almışdır. 2015-ci ildə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinə qəbul olunmuşdur. Seyfəddin Balağayev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsində savaşmış, Füzulinin azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. O, 22 yaşında oktyabrın 7-də Füzuli rayonu ərazisindəki döyüşdə şəhid olmuşdur. Seyfəddin Balağayev oktyabrın 8-də Şabran şəhərindəki Şəhidlər xiyabanında dəfn edilmişdir.

Главная страница | Новости | Представители СГУ приняли участие в открытии Шехид булагы в Шабране, созданного в память шехида Сейфаддина Балагаева
Представители СГУ приняли участие в открытии Шехид булагы в Шабране, созданного в память шехида Сейфаддина Балагаева
44-дневная победоносная Отечественная война против армянской оккупации стала для азербайджанской молодежи настоящей школой героизма. Сотни представителей молодежи, добровольно вставших в ряды азербайджанской армии, проявили большую отвагу в разгроме вражеской армии. Многие из них героически погибли в этой войне, став шехидами, другие – получили тяжелые ранения. Одним из тех, кто героически погиб, став шехидом, был Сейфаддин Балагаев.
1 августа состоялось открытие Шехид булагы (источника в честь шехида) в городе Шабран в честь героя Отечественной войны рядового Балагаева Сейфаддина Вахид оглу. На открытии присутствовали представители Исполнительской власти района, члены семьи шехида, участники войны, представители общественности, представители вуза, выпускником которого являлся шехид Сейфаддин Балагаев, декан факультета Физики и электротехники Сумгаитского государственного университета доц.Тамелла Ахмедова, зам.декана Кёнуль Гаджиева, зав.кафедрой электротехники и энергетики доц.Надир Гаджибалаев и тьютор Тунзаля Алекперова.
К источнику были возложены цветы и участники почтили память шехида. Выступающие рассказали о коротком, но славном жизненном пути Сейфаддина Балагаева, о героизме и храбрости, проявленные им в Отечественной войне, выразили благодарность Президенту Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за помощь и поддержку, оказываемую семьям шехидов.
Декан факультета Физики и электроэнергетики доц.Тамелла Ахмедова рассказала о 44-дневной Отечественной войне под руководством Верховного главнокомандующего Президента Ильхама Алиева. Она отметила, что эта Победа в 44-дневной войне принесла народу огромную радость и повысила международный авторитет Азербайджана. Оккупированные азербайджанские земли были полностью освобождены. Конечно, всего этого Вооруженные силы страны достигли ценой жизни и крови своих воинов. Они истинные герои. Одним из этих героев является Сейфаддин Балагаев. Он был примерным студентом. Сумгаитский государственный университет всегда гордится своими шехидами Еще в дни Кравового 20 января отважные студенты СГУ стали шехидами, защищая честь и свободу родной страны. Руководство университета, его профессорско-преподавательский и студенческий коллектив гордятся своими воспитанниками, имена которых вошли в новейшую историю страны. Декан отметила, что СГУ готовит не только инженеров, учителей, экономистов, химиков, физиков, но и воспитывает личность и настоящих граждан!
Было сказано, что во дворе вуза воздвигнут памятный комплекс, где на мраморной доске увековечены фотографии и имена шехидов и Апрельской войны, и 44-дневной Отечественной войны. Это служит для молодежи примером и воспитывает у них чувство патриотизма. В открытии этого комплекса участвовали и родители Сейфаддина Балагаева. Наш народ всегда чтит память своих героев.
Вечная память всем шехидам, а раненым –скорейшего выздоровления!
Следует отметить, что Сейфаддин Балагаев родился в Шабранском районе Азербайджана 6 марта 1998 года. Учился в средней школе г.Шабран с 2004-го по 2015-ый год. В 2015-ом году поступил на факультет Физики и электроэнергетики СГУ. С 27 сентября 2020 года Сейфаддин Балагаев в рядах Вооруженных сил Азербайджана принимал участие в боях за освобождение оккупированных земель. 7 октября в боях за Физули он героически погиб, став шехидом. Ему было 22 года. 8 октября 2020-го года он был похоронен на Аллее шехидов в городе Шабран.