Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları AMEA-nın təlimində
İyulun 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin yüksəksəviyyəli nümayəndələri üçün təlim keçirildi. Təlim ATM-lərdə elmi-tədqiqat fəaliyyətinin genişlənməsi və bu istiqamətdə mövcud maliyyə imkanlarının daha yaxından öyrənilməsi məqsədi daşıyırdı.
AMEA-nın Xarici Əlaqələr İdarəsinin rəisi biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayevanın koordinatorluğu ilə həyata keçirilən informativ tədbirdə elmi-tədqiqat qrant layihələrinə müraciət, HORİZON proqramı və digər resurslar barədə geniş məlumatlar verildi.
Onlayn tədbirdə həmçinin HORİZON Avropa, COST, Marie Skladowka-Curie kimi elmi maliyyələşmə imkanları təklif edən proqramların Azərbaycan tərəfdən əlaqələndiriciləri: Tofiq Babayev (HORİZON), Zaur Həsənov (Marie Skladowka-Curie), İlham Hümbətov (COST), Rəhimə Qabulova (tibb üzrə işçi proqram), Rövşən Kərimov (layihələrin yazılması və keyfiyyət meyarları) tərəfindən təqdimatlar nümayiş etdirildi.
Eyni zamanda tədbirdə AMEA-nın Xarici Əlaqələr İdarəsi və ali təhsil müəssisələrinin Beynəlxalq əlaqələr şöbələri arasında qrant və layihələrlə iş sahəsində informasiya mübadiləsini gücləndirmək məqsədilə şəbəkə yaratmaq imkanları da müzakirə olundu.
Təlimdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dos. Qafar Atayev, Elmi hissənin müdiri dos. Samir Orucov və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие в тренинге НАНА
29 июля проводился тренинг для представителей вузов, который был организован НАН Азербайджана и Отделом международных отношений Министерства образования. Тренинг был посвящен вопросам расширения научно-исследовательской деятельности в вузах и изучению финансовых возможностей в этом направлении.
На информативном мероприятии, проводимом под координацией начальника Управления внешних связей д.ф.б.Эсмиры Ализаде, была дана подробная информация об обращении к грантовым научно-исследовательским проектам программе HORİZON и др.ресурсам.
В онлайн–мероприятии была проведена презентация программ, предлагающих финансовые возможности (HORİZON Европа, COST, Marie Skladowka-Curie), которую осуществили координаторы с азербайджанской стороны Тофиг Бабаев (HORİZON), Заур Гасанов (Marie Skladowka-Curie), Ильхам Гумбатов (COST), Рагима Габулова (Рабочая программа по медицине) и Ровшан Керимов (Написание проектов и критерий оценивания).
Одновременно на мероприятии обсуждался вопрос о возможности создания сети с целью усиления информационного обмена в области грантов и проектов между Отделами международных связей вузов и Отделом внешних связей НАНА.
Из СГУ в мероприятии приняли участие проректор по международным связям, доц.Гафар Атаев, зав.Научным отделом, доц.Самир Оруджев и сотрудница Отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева.