Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Yerləşdirilmə tarixi : 15 İyul 2021 11:28
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 24 oktyabr tarixli 13 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın 7-ci hissəsinin 5.4-cü bəndinə uyğun olaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxs statuslu Təhsilin İnkişafı Fondunu bir ay müddətində yaratsın və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin.
2. Müəyyən edilsin ki:
2.1. Təhsilin İnkişafı Fondu (bundan sonra – Fond) Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin inkişafına yönəlmiş proqram və layihələri maliyyələşdirən, dövlət təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazasının müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına yardım edən publik hüquqi şəxsdir;
2.2. Fondun vəsaiti aşağıdakı mənbələr hesabına formalaşır:
2.2.1. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin (bundan sonra – Nazirlik) tabeliyindəki təhsil müəssisələrinin (peşə təhsili müəssisələri istisna olmaqla) büdcədənkənar vəsaitindən, habelə ödənişli təhsil xidmətləri göstərilməsindən əldə etdikləri gəlirlərdən ayırmalar;
2.2.2. ianələr, qrantlar və cəlb edilən investisiyalar;
2.2.3. Fondun fəaliyyətindən əldə olunmuş gəlir;
2.2.4. qanunla qadağan olunmayan digər mənbələr.
3. Fondun təsisçisinin səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakılara həvalə edilsin:
3.1. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə:
3.1.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla Fondun nizamnaməsinin təsdiqi və nizamnamə fondunun miqdarının müəyyən edilməsi, onlarda dəyişiklik edilməsi;
3.1.2. Fondun idarəetmə orqanlarının yaradılması;
3.1.3. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla Fondun yenidən təşkili və ləğv edilməsi;
3.1.4. “Publik hüquqi şəxslər haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.3-cü maddəsində nəzərdə tutulmuş qərarın qəbul edilməsi;
3.2. Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinə:
3.2.1. bu Fərmanın 3.1-ci bəndində qeyd edilənlər istisna olunmaqla, “Publik hüquqi şəxslər haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 8.2-ci maddəsində publik hüquqi şəxsin təsisçisinin səlahiyyətlərinə aid edilmiş digər məsələlərin həlli.
4. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
4.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla Fondun nizamnaməsini iki ay müddətində təsdiq etsin;
4.2. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
5. Nazirlik:
5.1. tabeliyindəki təhsil müəssisələrinin (peşə təhsili müəssisələri istisna olmaqla) gəlir və xərclərinin şəffaf, səmərəli və mərkəzləşdirilmiş qaydada idarə olunmasını təmin etmək məqsədilə onların büdcədənkənar vəsaitindən, habelə ödənişli təhsil xidmətləri göstərilməsindən əldə etdikləri gəlirlərdən Fonda ayırmaların məbləğini iki ay müddətində müəyyən etsin;
5.2. Fondun büdcəsini və xərclər smetasını təsdiq edərkən bu Fərmanın 5.1-ci bəndinə əsasən Fonda ayrılacaq vəsaitdən Nazirlik işçilərinin sosial müdafiəsini gücləndirmək və maddi təminatını yaxşılaşdırmaq məqsədilə ayırmalar nəzərdə tutsun;

Главная страница | Новости | Указ Президента Азербайджанской Республики о создании Фонда развития образования при Министерстве образования АР
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Июль 2021 11:28
Указ Президента Азербайджанской Республики о создании Фонда развития образования при Министерстве образования АР
Руководствуясь 32-ым пунктом 109 статьи Конституции Азербайджанской Республики, согласно 5.4-го пункта 7-ой части «Государственной стратегии развития образования в Азербайджанской Республике», утвержденной распоряжением №13 Президента АР от 24 октября 2013-го года, постановляю:
1.Кабинету Министров АР создать в месячный срок при Министерстве образования Фонд развития образования со статусом публичного юридического лица и проинформировать об этом Президента АР.
2.Установить, что:
2.1.Фонд развития образования (далее –Фонд) является публичным юридическим лицом, финансирующим программы и проекты в АР, направленные на развитие системы образования, способствующим адаптации материально-технической базы государственных образовательных учреждений к современным требованиям.
2.2. Средства Фонда формируются за счет нижеследующих источников:
2.2.1. За счет отчислений из внебюджетных средств образовательных учреждений (кроме учреждений профессионального образования), находящихся в подчинении Министерства образования, а также за счет доходов от оказания платных образовательных услуг;
2.2.2. пожертвований, грантов и инвестиций;
2.2.3. доходов в результате деятельности Фонда;
2.2.4. из других источников, не запрещенных законом.
3. Осуществление полномочий учредителя Фонда поручить нижеследующим:
3.1. Кабинету Министров АР:
3.1.1. Утверждение устава Фонда и определение объема уставного фонда и внесение изменений в них путем согласования с Президентом АР;
3.1.2. Создание органов управления Фонда;
3.1.3.Создание Фонда заново и его упразднение с согласования с Президентом АР.
3.1.4. Принятие решения, предусмотренного 3.3.-ей статьей Закона АР «О публичных юридических лицах».
3.2. Министерству образования АР:
3.2.1. Решение других вопросов, относящихся к полномочиям учредителя юридического лица, предусмотренных 8.2.-ой статьей Закона АР «О публичных юридических лицах», за исключением отмеченных в 3.1-ой статье настоящего Указа.
4. Кабинету Министров АР:
4.1. В двухмесячный срок утвердить устав Фонда с согласованием с Президентом АР;
4.2. Решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
Министерство:
5.1. с целью обеспечения прозрачного, целесообразного и централизованного управления доходами и средствами образовательных учреждений (кроме учреждений профессионального образования), находящихся в подчинении Министерство образования, в двухмесячный срок определить объем отчислений в Фонд из внебюджетных средств, а также средств от оказания платных образовательных услуг;
5.2. с целью усиления социальной защиты сотрудников и улучшения материального обеспечения работников Министерства, при утверждении бюджета Фонда и сметы расходов, предусмотреть отчисления на основании