Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov SDU-nun tələbə yataqxanasında aparılan təmir-bərpa işləri ilə tanış oldu
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov SDU-nun tələbə yataqxanasında aparılan təmir-bərpa işləri ilə tanış oldu
İyulun 13-də Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov Sumqayıt Dövlət Universitetinin 1 saylı tələbə yataqxanasında aparılan təmir-bərpa işləri ilə tanış oldu. Başçı yataqxananın təmir olunan otaqları, oxu zalı, yeməkxana, camaşırxana və tələbələrin asudə vaxtlarının keçirilməsi üçün istirahət guşəsi ilə tanış oldu. Yeni tədris ilinədək yataqxananın tələbələrin ixtiyarına veriləcəyini yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, ötən əsrin sonlarında Azərbaycan mürəkkəb tarixi dövr yaşasa da, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında böyük təkamül yolunu inamla keçərək, sabit, təhlükəsiz və müasir həyat səviyyəsini təmin etmiş ölkə kimi dünyada tanındı. Ölkənin beynəlxalq nüfuzu əhəmiyyətli dərəcədə artdı, cəmiyyətdə dövlətçilik ənənələri gücləndi, müasir sosial-iqtisadi infrastruktur quruculuğu uğurla həyata keçirildi. İqtisadi inkişafdan qaynaqlanan yüksək maliyyə imkanları uzun illər makroiqtisadi sabitlik və artıma mühüm töhfə verdi, təhlükəsizliyin təmini üçün güclü potensial yaratdı. Bu imkanlar postmüharibə dövründə Azərbaycanın iqtisadi suverenliyinin möhkəmləndirilməsinə və müasir həyat standartlarına əsaslanan yüksək sosial rifah cəmiyyətinə malik qüdrətli dövlətə çevrilməsinə zəmanət verir.
Zakir Fərəcov şəhərdə aparılan böyük quruculuq işlərindən, irimiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsindən, yeni sənaye müəssisələrinin inşa olunmasından, ümumən Sumqayıtın sürətli inkişafından söhbət açdı, bu inkişafın Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin mütəmadi diqqət və qayğısı sayəsində mümkün olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, ölkə iqtisadiyyatının dinamik yüksəlişi bütün başqa sahələr kimi, təhsilin inkişafı üçün də əlverişli şərait yaratmış, onun yeni mərhələsi başlamışdır. Ölkə Prezidentinin sərəncamı və regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramına uyğun olaraq, müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan Sumqayıt Dövlət Universiteti öz nailiyyətləri ilə nəinki regionun, həmçinin ölkənin nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Sevindirici haldır ki, universitetin əldə etdiyi nailiyyətlər Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən ən böyük layihələrdən biri universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasının əsaslı təmiri idi. Universitetin hər iki yataqxanasında 1992-ci ildən etibarən məcburi köçkün ailələri məskunlaşmışdır. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlətimizin gördüyü işlər çərçivəsində Sumqayıt şəhərində məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbə salındı və universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasında məskunlaşmış ailələrin yeni evlərə köçürülməsi təmin edildi. Tam yararsız vəziyyətə düşmüş həmin yataqxana müasir standartlara uyğun layihələndirildi və tələbələrin rahatlığını təmin etmək məqsədilə hər cür şərait yaradılır. Artıq universitetin 1 saylı yataqxanasında təmir işləri başa çatmaq üzrədir.
Rektor professor Elxan Hüseynov şəhər İcra başçısı Zakir Fərəcovu salamladı. Qeyd etdi ki, şəhər rəhbərliyi ölkədəki inkişafa daim öz töhfəsini verir.
Şəhərdə aparılan quruculuq-abadlıq işləri ümumi inkişafın bariz nümunəsidir. Rektor son illər universitetdə gerçəkləşən layihələrdən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti şəhərin sənaye müəssisələri ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirir, nəticə etibarilə də, təhsil alan tələbələr həmin müəssisələrdə təcrübə keçir, gələcəyin ixtisaslı kadrları kimi formalaşırlar. Ümumiyyətlə, təhsil siyasətimiz təhsilin hər kəs üçün əlçatan olmasına yönəlib. Ancaq təhsilin əlçatan olması yalnız bilik verməklə kifayətlənmir, həmçinin tələbəyə şərait də yaradılmalıdır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən böyük layihələrdən biri universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasının əsaslı təmiri olmuşdur, çünki tələbə yataqxanasının olmaması dünyanın bir sıra qabaqcıl universitetləri ilə bağlanmış müqavilələrimizi bütün bəndlər üzrə həyata keçirməyə, xarici tələbələrin qəbuluna və tələbə mübadiləsi proqramlarının icrasına çətinliklər yaradırdı. Artıq burada tələbələrin rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılır, istilik və su sistemləri, eləcə də yanğın təhlükəsizliyi sistemi quraşdırılır, yaşayış və məişət otaqları zəruri avadanlıqlarla təchiz edilir.
Sonra İcra başçısı universitetin ərazisi ilə tanış oldu və universitetin həyətində şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün yaradılan abidə kompleksini ziyarət etdi. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra dəyirmi masa ətrafında universitetdə reallaşdırılacaq layihələr haqqında fikir mübadiləsi aparıldı.

Главная страница | Новости | Глава исполнительной власти Сумгаита Закир Фараджов ознакомился с ремонтными работами, проводимыми в студенческом общежитии СГУ
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Июль 2021 13:09
Глава исполнительной власти Сумгаита Закир Фараджов ознакомился с ремонтными работами, проводимыми в студенческом общежитии СГУ
13 июля глава исполнительной власти города Сумгаит Закир Фараджов ознакомился с ремонтными работами, проводимыми в общежитии №1 Сумгаитского государственного университета. Закир Фараджов осмотрел отремонтированные комнаты общежития, читальный зал, столовую, прачечную и зону отдыха, где студенты смогут проводить свободное время, и отметил, что общежитие будет предоставлено в пользование студентам до нового учебного года. Он отметил, что Азербайджан получил в мире признание как страна, которая уверенно прошла путь развития социально-экономической и культурной жизни и обеспечила стабильный, безопасный и современный уровень жизни. Значительно вырос международный авторитет страны, укрепились традиции государственности в обществе, успешно реализовано строительство современной социально-экономической инфраструктуры. Высокие финансовые возможности экономического развития внесли значительный вклад в макроэкономическую стабильность и рост на протяжении многих лет, создавая мощный потенциал безопасности. Эти возможности гарантируют укрепление экономического суверенитета Азербайджана в послевоенный период и превращение его в мощное государство с высоким социальным благополучием, основанным на современном уровне жизни.
Закир Фараджов рассказал о масштабных строительных работах в городе, реализации грандиозных проектов, строительстве новых промышленных предприятий, стремительном развитии Сумгаита в целом, подчеркнув, что такое развитие возможно благодаря постоянному вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева. Он отметил, что динамичный рост экономики страны создал благоприятные условия и для развития образования. Сумгаитский государственный университет, который опираясь на программу социально-экономического развития регионов, ставит целью обеспечить высококвалифицированными кадрами предприятия, работающие с технологиями соответствующими современным мировым стандартам, превратился в один из самых престижных вузов не только нашей страны, но и всего региона. Отрадно, что достижения университета высоко оценены Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым. Одним из самых крупных проектов, реализованных Сумгаитским государственным университетом в этом направлении, стал капитальный ремонт общежития №1 университета. В обоих общежитиях университета с 1992 года проживают семьи вынужденных переселенцев. В рамках усилий государства по улучшению социальных условий жизни беженцев и вынужденных переселенцев в Сумгаите был построен новый поселок для вынужденных переселенцев и семьи, проживающие в общежитии № 1 университета, были переселены в новые дома. Пришедшее в аварийное состояние общежитие было заново спроектировано в соответствии с современными стандартами и были созданы все условия для комфортного проживания студентов. В настоящее время ремонтные работы в общежитии №1 университета завершаются.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов в своей речи приветствовал главу города Закира Фараджева. Он отметил, что администрация города всегда вносит свой вклад в развитие страны. Строительные и ландшафтные работы, проводимые в городе, являются ярким примером общего развития. Ректор рассказал о проектах, реализованных в университете за последние годы. Он отметил, что сегодня Сумгаитский государственный университет расширяет взаимовыгодное сотрудничество с промышленными предприятиями города, в результате чего студенты проходят практику на этих предприятиях и формируются как будущие квалифицированные кадры. В целом наша образовательная политика направлена на то, чтобы сделать образование доступным для всех. Однако доступ к образованию должен не только давать знания, но и создавать условия для студентов. Одним из крупных проектов, реализованных в Сумгаитском государственном университете в этом направлении, стал капитальный ремонт общежития №1 университета, так как отсутствие общежитий затрудняло выполнение наших договоренностей с рядом ведущих университетов мира по всем пунктам при приеме иностранных студентов и реализации программ по обмену студентами. Теперь здесь созданы все условия для комфорта студентов, установлены системы отопления и водоснабжения и системы пожарной безопасности, а жилые и другие комнаты оснащены всем необходимым оборудованием.
После этого Закир Фараджов осмотрел территорию вуза и посетил мемориальный комплекс, расположенный во дворе вуза в память о студентах и выпускниках университета ставших шехидами. Минутой молчания почтили память шехидов, погибших за свободу и территориальную целостность нашей Родины.
Затем за круглым столом состоялся обмен мнениями о проектах, которые будут реализованы в университете.