Yerləşdirilmə tarixi : 07 İyul 2021 15:25
İyulun 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 2020−2021-ci tədris ilinin yekunları və yeni dərs ilində qarşıda duran vəzifələr barədə onlayn iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq, koronavirus pandemiyası şəraitində dünyada və ölkəmizdə gedən prosesləri, epidemyanın yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində görülən tədbirlərin və peyvəndlənmənin təşviq olunmasının mühümlüyünü diqqətə çatdırdı. Rektor SDU-da da bu istiqamətdə günün tələblərinə uyğun işlərin aparıldığını bildirdi. Elmi Şuranın gündəliyində duran məsələlərə toxunan rektor SDU-da görüləcək hər bir işin yüksək səviyyədə həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
2020−2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının yekunları barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris-Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov Elmi Şura üzvlərinə geniş məlumat verdilər, ayrı-ayrı fakültələrin müvəffəqiyyət göstəriciləri və digər statistik məlumatlarını diqqətə çatdırdılar.
SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva imtahanların təşkili barədə məlumat verərək bildirdi ki, kollecdə yaz semestrinin imtahanları onlayn formatda müvafiq təlimatlara uyğun həyata keçirilib.
Sənaye müəssisələrində kafedraların filialının açılması barədə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova məlumat verdi. Qeyd etdi ki, 2017-ci ildə SDU-nun Elektromexanika kafedrasının “Azərişıq” ASC-nin tədris mərkəzi nəzdində fəaliyyət göstərən filialı açılmışdır. Filialın əsasnaməsinə uyğun olaraq müvafiq tədbirlər həyata keçirilmiş və tələbələrin praktik vərdişlərinin formalaşmasına filialın fəaliyyətinin kifayət qədər əhəmiyyəti olmuşdur. Həmçinin dekan SDU ilə “Sumqayıt Texnologiyalar Parkı” arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında memorandumdan və Elektrotexnika və energetika və Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedralarının “Sumqayıt Yüksəkgərginlikli Elektrik Şəbəkəsi” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin nəzdində filiallarının yaradılması istiqamətində görülən işlər və filialların əsasnamələri barədə Elmi Şura üzvlərinə məlumat verdi.
Aparılan müzakirələrdən sonra hər iki filialın Əsasnaməsi təsdiq olundu.
Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi, Elmi Şuranın 2021−2022-ci tədris ili üçün iş planının təsdiqi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Bildirdi ki, pandemiya ilə əlaqədar məhdudiyyətlərin və çətinliklərin mövcud olmasına baxmayaraq, 2020-2021-ci tədris ilində SDU-nun Elmi Şurasının iclasları əsasnaməyə uyğun olaraq müntəzəm həyata keçirilmiş, Elmi Şura üzvlərinin iclaslarda iştirakı 98-100% hədlərində olmuş, daim dəvət olunanlar 15 nəfər
struktur və bölmə rəhbərlərindən ibarət olmuşdur. Elmi Şuraya çıxarılan məsələlər ətraflı müzakirə olunmuş və kollegial formada qərarlar qəbul edilmişdir. Bütün qərarlar diqqət mərkəzində saxlanılmış və vaxtında yerinə yetirilmişdir. Elmi katib onu da qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 9 adda tədris və tədris-metodik iş daxil olub, onlar Redaksiya və Nəşriyyat Şurasının və Tədris-Metodiki Şuranın iclaslarında müzakirə olunduqdan sonra müsbət ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya təqdim olunub.
Sonra Elmi Şuranın 2021−2022-ci tədris ili üçün iş planı təsdiq edildi.
Cari məsələlərdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Elminə Mahmudovanın şəhid ailəsi olması ilə əlaqədar olaraq, təhsil haqqı ödənişindən azad olunması barədə baş hüquqşünas dos. Əminə Həsənova məlumat verdi və Elminə Mahmudovanın təhsil haqqının SDU-nun daxili imkanları hesabına ödənilməsi qərara alındı.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное онлайн-заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета
Состоялось очередное онлайн-заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета
7 июля в Сумгаитском государственном университете прошло онлайн-заседание Ученого совета, посвященное итогам 2020/2021 учебного года и задачам на новый учебный год.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников и отметил важность принимаемых мер по предотвращению распространения эпидемии и вакцинации в условиях пандемии коронавируса в мире и в нашей стране. Ректор сообщил, что в СГУ ведется непрерывная работа в этом направлении в соответствии с требованиями дня. Коснувшись вопросов повестки дня Ученого совета, ректор подчеркнул важность проведения всех запланированных на будущее работ в СГУ на самом высоком уровне.
Далее на заседании выступили директор учебно-методического центра Фаиг Ширинов и руководитель отдела докторантуры и магистратуры Сабир Халилов, которые проинформировали членов Ученого совета об итогах экзаменационной сессии весеннего семестра 2020/2021 учебного года по каждому факультету в отдельности. Директор Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ доц. Метанет Пиргулиева также дала информацию об организации экзаменов в колледже. Она сообщила, что экзамены весеннего семестра в колледже проводились в онлайн-формате согласно соответствующим инструкциям.
Декан факультета физики и электроэнергетики доц. Тамелла Ахмедова рассказала об открытии филиалов кафедр на промышленных предприятиях. Она отметила, что в 2017 году был открыт филиал кафедры электромеханики СГУ, действующий при учебном центре ОАО «Азеришыг». В соответствии с положением филиала были проведены некоторые мероприятия, которые оказали большое влияние на формирование практических навыков студентов. Также декан проинформировал Ученый совет о проделанной работе по созданию филиалов кафедр электротехника и энергетика и физика твердого тела и полупроводников при ОАО Сумгаитская высоковольтная электрическая сеть и о меморандуме о сотрудничестве подписанном между Сумгаитским технологическим парком и СГУ.
По итогам обсуждений были утверждены Уставы обоих филиалов.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов выступил с докладом о выполнении решений Ученого совета о выдаче прав (гриф) на издание учебных пособий , об утверждении рабочего плана Ученого совета на 2021-2022 учебный год. Он отметил, что, несмотря на ограничения и трудности, связанные с пандемией, в 2020-2021 учебном году заседания Ученого совета СГУ проводились регулярно в соответствии с регламентом, присутствие на заседаниях членов Ученого совета составляло 98-100 %, в числе постоянно приглашенных были 15 человек руководителей структур и отделов. Вынесенные на рассмотрение Ученого совета вопросы широко обсуждались, после чего принимались решения общим голосованием. Все принятые решения своевременно выполнялись.
Ученый секретарь также отметил, что в Ученый совет поступило 9 учебно-методических работ, которые были обсуждены на заседаниях Редакционно-издательского совета и Учебно-методического совета и представлены в Ученый совет с положительным экспертным заключением. По итогам обсуждений было дано разрешение на издание учебных пособий. Затем был утвержден план работы Ученого совета на 2021-2022 учебный год.
По пункту «текущие вопросы» выступила главный юрист доц. Амина Гасанова. Она представила на рассмотрение Ученого совета вопрос об освобождении от платы за обучение студентки первого курса факультета экономики и управления Эльмины Махмудовой в связи с тем, что она является членом семьи шехида. Было принято решение оплатить обучение члена семьи шехида Эльмины Махмудовой за счет внутренних ресурсов СГУ.