Əsas səhifə | Xəbərlər | İdmançı tələbəmiz qaydasız döyüş üzrə dünya kubokunu qazandı
Bu gün fəxrlə demək olar ki, Azərbaycan dünyanın inkişaf etmiş idman mərkəzlərindən birinə çevrilmişdir. Bunu son illər bir çox mötəbər idman yarışlarına ev sahibliyi etməyimiz, həm Avropa, dünya çempionatlarında və olimpiya oyunlarında yüksək nəticələr qazanmağımız bir daha təsdiq edir.
Sumqayıt Dövlət Universitetində digər sahələrə olduğu kimi, idmana da böyük maraq göstərilir. Məhz bunun nəticəsidir ki, idmançı tələbələrimiz müxtəlif idman yarışlarında iştirak edir, yüksək nəticələr əldə edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin şərəfini layiqincə qoruyurlar. Rektor professor Elxan Hüseynov bu istiqamətdə daim idmançı tələbələrə qayğı göstərir. Tələbələrin asudə vaxtlarını səmərəli keçirməsi məqsədilə böyük idman zalı əsaslı təmir olunmuş, universitetin həyətində sahmat lövhəsi inşa edilmiş, süni örtüklü futbol meydançası, voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün köşklər qrulmuşdur. Təbii ki, bütün bunlar gələcəyimiz olan nəslin sabahı üçündür.
Cari ilin 29 iyunundan 3 iyul tarixinədək Ukraynanın Kobleva şəhərində Universal döyüş növü üzrə yeniyetmə, gənclər, qadınlar və kişilər arasında keçirilən dünya kubokunda qaydasız döyüş növü üzrə təmsilçimiz Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs, 319-cu qrup tələbəsi Ülvi Teyubzadə (100 kq+) çəki dərəcəsində mübarizə apararaq, yarımfinalda Gürcüstan idmançısına, finalda isə Moldova idmançısına qalib gələrək, dünya kubokunu qazandı, qızıl medala layiq görüldü. Ülvi Teyubzadə ölkəmizi və universitetimizi uğurla təmsil etdi.

Home | News | OUR STUDENT-ATHLETE WON THE WORLD CUP IN FIGHT WITHOUT RULES
Today, we can proudly say that Azerbaijan has become one of the most developed sports centers in the world. This is confirmed by the fact that in recent years we have hosted many prestigious sports competitions, as well as achieved high results in European and world championships and the Olympic Games.
Sumgayit State University, as in other fields, shows great interest in sports. As a result, our student-athletes participate in various sports competitions, achieve high results and defend the honor of Sumgayit State University. Rector Professor Elkhan Huseynov always takes care of student-athletes in this direction. In order to effectively spend students' leisure time, a large gym was overhauled, a chessboard was built in the courtyard of the university, a football field with artificial turf, volleyball and basketball courts, and kiosks for table games were built. Of course, all this is for the future of our future generation.
At the World Cup in Universal Martial Arts among juniors, youth, women and men, held from June 29 to July 3 in Kobleva, Ukraine our representative in fight without rules Ulvi Teyubzadeh, a third-year student of the group 319 of Faculty of Chemistry and Biology, won the World Cup in the 100 kg + weight class, defeating the Georgian athlete in the semifinals and the Moldovan athlete in the final and won a gold medal. Ulvi Teyubzade successfully represented our country and our university.