Əsas səhifə | Xəbərlər | İdmançı tələbəmiz qaydasız döyüş üzrə dünya kubokunu qazandı
Bu gün fəxrlə demək olar ki, Azərbaycan dünyanın inkişaf etmiş idman mərkəzlərindən birinə çevrilmişdir. Bunu son illər bir çox mötəbər idman yarışlarına ev sahibliyi etməyimiz, həm Avropa, dünya çempionatlarında və olimpiya oyunlarında yüksək nəticələr qazanmağımız bir daha təsdiq edir.
Sumqayıt Dövlət Universitetində digər sahələrə olduğu kimi, idmana da böyük maraq göstərilir. Məhz bunun nəticəsidir ki, idmançı tələbələrimiz müxtəlif idman yarışlarında iştirak edir, yüksək nəticələr əldə edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin şərəfini layiqincə qoruyurlar. Rektor professor Elxan Hüseynov bu istiqamətdə daim idmançı tələbələrə qayğı göstərir. Tələbələrin asudə vaxtlarını səmərəli keçirməsi məqsədilə böyük idman zalı əsaslı təmir olunmuş, universitetin həyətində sahmat lövhəsi inşa edilmiş, süni örtüklü futbol meydançası, voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün köşklər qrulmuşdur. Təbii ki, bütün bunlar gələcəyimiz olan nəslin sabahı üçündür.
Cari ilin 29 iyunundan 3 iyul tarixinədək Ukraynanın Kobleva şəhərində Universal döyüş növü üzrə yeniyetmə, gənclər, qadınlar və kişilər arasında keçirilən dünya kubokunda qaydasız döyüş növü üzrə təmsilçimiz Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs, 319-cu qrup tələbəsi Ülvi Teyubzadə (100 kq+) çəki dərəcəsində mübarizə apararaq, yarımfinalda Gürcüstan idmançısına, finalda isə Moldova idmançısına qalib gələrək, dünya kubokunu qazandı, qızıl medala layiq görüldü. Ülvi Teyubzadə ölkəmizi və universitetimizi uğurla təmsil etdi.

Наш студент завоевал Кубок мира в боях без правил
Сегодня можно с гордостью сказать, что Азербайджан превратился в один из развитых спортивных центров мира. Об этом свидетельствует то, что в стране за последние годы проводятся многие важные спортивные состязания, и то, что азербайджанские спортсмены добиваются высоких результатов на мировых, олимпийских и европейских соревнованиях.
В Сумгаитском государственном университете к спорту проявляют большой интерес. Итогом этого является участие наших студентов в различных спортивных мероприятиях, на которых они добиваются высоких наград, защищая спортивную честь родного университета. Ректор вуза, профессор Эльхан Гусейнов проявляет большую заботу и внимание к студентам, занимающимся спортом. С целью полезного проведения досуга студентов проведён капитальный ремонт большого спортивного зала, создана большая шахматная доска во дворе, оборудованы футбольная площадка с искусственным покрытием, футбольная и баскетбольная площадки и беседки с настольными играми. Все это делается для будущего нашего молодого поколения.
С 29 июня по 3 июля текущего года в городе Коблево (Украина) проводился Кубок мира среди подростков, молодёжи, состоящей из юношей и девушек, по универсальной борьбе. Студент III курса (гр.319) факультета Химии и биологии СГУ Ульви Теюбзаде в категории 100 кг+ стал победителем в боях без правил. Следует отметить, что наш спортсмен в полуфинале одержал победу над спортсменом из Грузии, а в финале - над спортсменом из Молдовы и стал обладателем Кубка мира и золотой медали. Наш студент достойно представил на соревновании страну и родной университет.