Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da virtual “Məzun Günü” qeyd olundu
Bu gün yüzlərlə tələbə universitetə, tələbəlik həyatına əlvida deyir. Bir vaxt çılğın, bəzən də kövrək uşaq şıltaqlığı ilə gəncliyin astanasına qədəm qoyan tələbələr indi ali məktəbi başa vururlar. Tələbəlik illərinin acılı-şirinli anları artıq geridə qalır. İlboyu imtahan həyəcanı yaşayan məzunlar üçün ötən günlər indi artıq əlçatmaz bir arzu, xəyal kimidir.
Virtual Məzun günü! İndi leksikonumuza daxil olan bu ifadə insanda qəribə hisslər doğurur. Ancaq nə etmək olar, günümüzün tələbi belədir. Biz artıq təkcə ortaq dəyərlərə deyil, həm də ortaq dərdlərə malikik. Bəşəriyyət olaraq sağlamlığımız naminə sosial məsafəni qorumalıyıq. Özünütəcrid qaydalarına mütləq şəkildə riayət etməliyik. Buna baxmayaraq, xatirəmizə həkk olunan virtual Məzun gününü qeyd edirik. Onu bir vida şərqisi də, yeni bir başlanğıcın bitib-tükənməyən nəğməsi də adlandırmaq olar.
İyunun 30-da Sumqayıt Dövlət Universiteti növbəti məzunlarını yola saldı. Pandemiyanın qaydaları çərçivəsində kollektiv olaraq unudulmaz gün yaşadıq. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müstəqil respublikamızda geniş quruculuq işləri aparılır, xalqın həyat səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində mühum proqramlar həyata keçirilir. Bu baxımdan təhsil sahəsində görülən işlər diqqətəlayiqdir. Təhsil sahəsində aparılan islahatlar, qəbul olunan dövlət proqramlarının uğurla gerçəkləşməsi, müsabiqələrin keçirilməsi bir daha təhsilin dövlət başçısının diqqət mərkəzində olduğunu göstərir. Ölkəmizin kadr potensialının, elmi-mədəni elitasının formalaşmasında xidməti olan Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün də kadr potensialının inkişafı üçün layihələr gerçəkləşdirir, mühüm uğurlara imza atır.
Qısa zaman kəsiyindən sonra bugünkü məzunlarımız da öz sözünü deyəcək, ölkənin, cəmiyyətin inkişafına töhfələrini verəcəklər. Məzun günündə çıxış edən, tələbələrə ürək sözlərini yetirən, xoş arzularını bildirən rektor professor Elxan Hüseynovun nitqində də dediklərimiz öz əksini tapmışdı: “Əziz məzunlar! Hər bir ali təhsil müəssisəsinin özünəməxsus keçmişi, bugünü və gələcəyi vardır. Sumqayıt Dövlət Universiteti öz tarixi ilə öyünməyə haqqı olan, bu gün qazandığı nailiyyətləri qabaqcıl ali məktəblərlə bir sırada nümayiş etdirə bilən və nəhayət, gələcək prioritetlərin həllinə imza atmağı bacaran bir təhsil ocağıdır. Bu barədə möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə bağlı imzaladığı sərəncamda “Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır” - qeyd edilmişdir. Bu, Sumqayıt Dövlət Universitetinə verilən ən ali dəyər, qiymətdir. Bu gün qürur hissi ilə deyə bilərik ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin birbaşa rəhbərliyi, yenilməz iradəsi və qətiyyəti sayəsində qəhrəman Azərbaycan Ordusu düşmən üzərində şanlı, parlaq Qələbə qazandı. Bu şərəfli missiyanın yerinə yetirilməsi, tarixi qələbə Azərbaycanın güclü dövlət olması, güclü iqtisadiyyata, güclü orduya malik olması, ən əsası, xalqımızın Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin ətrafında Dəmir Yumruq kimi birləşməsi hesabına əldə edildi.
Nə qədər kədərli olsa da, qeyd etmək istəyirik ki, erməni təcavüzkarları ilə müharibədə şəhid olan, yaralanan oğullarımız var. Xalqımızın düşmənlə ölüm-dirim mübarizəsində, Vətənimizin ərazi bütövlüyünün qorunmasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də 16 məzunu şəhidlik zirvəsinə ucaldı. Bütün şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad edir, ruhları qarşısında baş əyirik və qazilərimizə Allahdan şəfa diləyirik!
Əziz məzunlar! Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün Cənubi Qafqazın ən qüdrətli sənaye şəhəri sayılan Sumqayıtın incisi, regionun nüfuzlu tədris mərkəzidir. Sevindirici haldır ki, məzunlarımız dövlət qulluğu, təhsil və digər sahələrdə uğurla fəaliyyət göstərirlər. Onların uğurları bizi çox sevindirir. Hər il universitetimizdə Məzun günü təntənəli şəkildə qeyd edilir, onların şərəfinə vida görüşü təşkil olunurdu. Lakin koronavirus infeksiyasının yayılması səbəbindən budəfəki tədbirlər onlayn formatda keçirilir. Dövrümüzün qlobal sağlamlıq böhranına, ölüm-qalım savaşına çevrilən koronavirus pandemiyası ölkəmizdə bir çox sahələr kimi, təhsil sistemindən də təsirsiz ötüşmədi. Pandemiyanın üzə çıxdığı ilk günlərdən etibarən dövlətimiz tərəfindən əhalinin mütəmadi olaraq məlumatlandırılması, qabaqlayıcı tədbir kimi insanların kütləvi şəkildə toplaşmalarının qarşısının alınması, ölkəmizdən kənarda olan vətəndaşlarımıza dövlət səviyyəsində qayğı və dəstək göstərilməsi, aztəminatlı ailələrə maddi yardım edilməsi, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqının dövlət tərəfindən ödənilməsi və digər tədbirlər ölkə başçısı möhtərəm İlham Əliyevin yüksək liderlik istedadının və xalqına olan sonsuz məhəbbətinin bariz göstəricisidir. Pandemiya səbəbi ilə yaranmış ekstremal vəziyyət zamanı digər ali məktəblərdə olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində də dərs prosesi internet üzərindən onlayn şəkildə keçirilməyə başladı. Aydındır ki, onlayn tədris heç vaxt ənənəvi dərs prosesini tam əvəz edə bilməz. Bununla belə, tələbə və müəllimlərimizin səyi nəticəsində bu sahədə əməyimiz öz müsbət nəticəsini verdi. Tələbələrimiz növbəti tədris ilini uğurla başa vurdular.
Tələbəlik illəri insan ömrünün ən unudulmaz dövrüdür. Bu illər ərzində universitet kollektivi olaraq çalışdıq ki, üzünüzə elmin qapılarını açaraq, sizi yüksəksəviyyəli mütəxəssislər kimi yetişdirək. Bunun üçün universitetdə yeni, müasir laboratoriyalar açdıq, elektron elmi kitabxana, tələbələrimizin praktiki biliklərini möhkəmləndirmək üçün açıq səma altında elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksəkgərginlikli yarımstansiya – Tədris poliqonu yaratdıq. Tələbələrimizin bir qrupunun beynəlxalq müsabiqə və elmi konfranslarda iştirak etməsi üçün onları dünyanın bir sıra universitetlərinə göndərilməsinə nail olduq. Əldə etdiyiniz naliyyətlər, semestr imtahanlarındakı nəticələr göstərir ki, zəhmətimiz hədər getməyib. Hər bir universitetin məzunu onun uğurunun, qazandığı nailiyyətlərin göstəricisidir. Hər bir uğurlu kadr həm də təhsil aldığı universitetin səfiri, elçisidir. Ümid edirəm ki, təhsildə qazandığınız elmi biliklərdən qarşıdakı illərdə səmərəli şəkildə istifadə edəcək, universitetin adını daha da yüksəldəcəksiniz. Bu çətin günlərdə – pandemiya dönəmində təntənəli Məzun günü keçirə bilməsək də, bir daha sevincinizə şərik olaraq, sizə cansağlığı və gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzu edirəm!
İnanıram ki, bundan sonrakı fəaliyyətinizlə də vətənimizin, ölkəmizin inkişafına töhfələr verəcək, Qarabağın dirçəlişi naminə ön sıralarda dayanacaq, “Qarabağ Azərbaycandır!” nidası ilə tarix yaradan Müzəffər Ali Baş Komandanımız, Prezident cənab İlham Əliyevin hər bir çağırışını qeyd-şərtsiz yerinə yetirəcək, adınızı Vətəni Vətən edən igidləri sırasına yazacaqsınız!”
Rektor, professor Elxan Hüseynovun xüsusi təbrikindən sonra bir qrup məzunumuz universitetin foyesində Ulu ondər Heydər Əliyevin büstünü və universitetin həyətində yaradılan, Şəhidlərin şərəfinə ucaldılan abidə kompleksini ziyarət etdilər, SDU-nun marşının sədaları altında xoş ürək sözlərini professor-müəllim heyətinə və dostlarına ünvanladılar.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 July 2021 21:40
Today, hundreds of students say goodbye to university and student life. Students who once stepped on the threshold of youth with the whims of a crazy and sometimes fragile child are now graduating from high school. The bitter and sweet moments of the student years are over. For graduates who live the excitement of exams all year round, the past is now an unattainable dream.
Virtual "Graduation Day"! This expression, which is now in our lexicon, evokes strange feelings in people. But what can be done, this is the demand of today. We now have not only common values, but also common sorrows. As human beings, we must maintain social distance for the sake of our health. We must follow the rules of self-isolation. Nevertheless, we celebrate the virtual "Graduation Day" engraved in our memory.
On June 30, Sumgayit State University saw off its next graduates. We had an unforgettable day collectively within the rules of the pandemic. Under the leadership of President Ilham Aliyev, extensive creative work is being carried out in our independent republic, and important programs are being implemented to improve the living standards of the people. In this regard, the work done in the field of education is noteworthy. The reforms in the field of education, the successful implementation of the adopted state programs, the holding of competitions are once again an indication that education is in the focus of the head of state. Sumgayit State University, which has contributed to the formation of human resources and scientific and cultural elite of our country, is still implementing projects for the development of human resources and achieving significant successes.
After a short time, today"s graduates will have their say and contribute to the development of the country and society. Rector, Professor Elkhan Huseynov, who addressed the "Graduation Day", expressed his heartfelt words to the students and expressed his best wishes, also reflected what we said: Dear graduates! Every higher education institution has its own past, present and future. Sumgayit State University is an educational institution that has the right to be proud of its history, to demonstrate its achievements today along with the leading universities and, finally, to sign the solution of future priorities. In this regard, the Order signed by our President Ilham Aliyev on the occasion of the 70th anniversary of the city of Sumgayit states that "Sumgayit State University is already one of the most prestigious universities in the country." This is the highest value given to Sumgayit State University. Today, we can proudly say that in the 44-day Patriotic War,
thanks to the direct leadership, invincible will and determination of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, the heroic Azerbaijani Army won a glorious victory over the enemy. The fulfillment of this glorious mission, the historic victory was achieved due to the fact that Azerbaijan is a strong state, has a strong economy, a strong army, and most importantly, the unity of our people around President Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
As sad as it is, we want to note that we have sons who were killed and wounded in the war with the Armenian aggressors. 16 graduates of Sumgayit State University were martyred in the life-and-death struggle of our people against the enemy and in the protection of the territorial integrity of our Motherland. We respectfully commemorate the memory of all the heroic sons of the Motherland, bow before their souls and wish God"s healing to our veterans! Dear graduates! Today, Sumgayit State University is the pearl of Sumgayit, the most powerful industrial city in the South Caucasus, and an influential educational center in the region. It is gratifying that our graduates are successfully working in the civil service, education and other fields. We are very pleased with their success. Every year, "Graduation Day" is celebrated at our university. A farewell meeting was held in their honor. However, due to the spread of coronavirus infection, this time the events are held online. The coronavirus pandemic, which has become a global health crisis, has not passed unnoticed in our country, as in many areas, including the education system. From the first days of the pandemic, the state has been regularly informing the population, preventing mass gatherings as a preventive measure, providing care and support to our citizens abroad, providing financial assistance to low-income families, members of socially vulnerable families. The state"s payment of students" tuition fees and other measures are a clear indication of President Ilham Aliyev"s high leadership talent and endless love for his people.
Student years are the most memorable period of a person"s life. Over the years, we have worked as a university team to open the doors of science to you and train you as high-level specialists. For this purpose, we have opened new, modern laboratories at the university, created an electronic scientific library, an open-air Electricity Training Museum and a high-voltage substation - Training Landfill to strengthen the practical knowledge of our students. We managed to send a group of our students to a number of universities around the world to participate in international competitions and scientific conferences. Your achievements and the results of the semester exams show that our efforts have not been in vain. A graduate of any university is an indicator of his success and achievements. Every successful staff is also an ambassador of the university where he studied. I hope that you will raise the name of the university in the coming years by effectively using the scientific knowledge you have acquired in education. Although we could not hold a solemn "Graduation Day" in these difficult days - during the pandemic, I once again share your joy and wish you good health and success in your future endeavors!
I believe that with your further activities you will contribute to the development of our country, stand in the forefront for the Revival of Karabakh, unconditionally fulfill every call of President Ilham Aliyev, write your name among the heroes who made the Motherland! ”
After the special congratulations of the rector, professor Elkhan Huseynov, a group of our graduates visited the bust of the great leader Heydar Aliyev in the lobby of the university and the memorial complex erected in honor of the Martyrs in the courtyard of the university.