Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Milli Ordunun yaranmasının 103-cü ildönümü münasibəti ilə “Zəfərə aparan yol” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 İyun 2021 15:42
SDU-da Milli Ordunun yaranmasının 103-cü ildönümü münasibəti ilə “Zəfərə aparan yol” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
İyunun 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Milli Ordunun yaranmasının 103-cü ildönümü münasibəti ilə “Zəfərə aparan yol” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş bütün şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik şükutla yad edildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, 26 İyun –Silahlı Qüvvələr Günü münasibətlə başda Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev olmaqla, ordumuzun bütün üzvlərini və Azərbaycan xalqını təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Günü ölkəmizdə ümumxalq bayramı kimi təntənəli şəkildə qeyd edilir. Bu günün bayram kimi tarixləşməsinin müəllifi müasir Azərbaycan Ordusunun qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevdir. Heydər Əliyev görkəmli dövlət xadimi, böyük siyasətçi, həm də peşəkar hərbçi idi. Elə buna görə Ulu öndərin hakimiyyətə gəlişindən sonra əsası qoyulan ordu quruculuğunun diqqət çəkən əsas tərəfi yüksək peşəkarlıqla həyata keçirilməsi idi. Ulu öndər 1971-ci ildə Cəmşid Naxçıvanski adına ixtisaslaşdırılmış hərbi məktəbi yaratmaqla gənclərimizin bu istiqamətdə təhsil almalarını təmin etdi. 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra Azərbaycan Ordusunun yaradılması haqqında qərar qəbul edildi. 1993-cü ildən sonra Azərbaycanda ordu quruculuğu sahəsində mühüm addımlar atıldı. Silahlı Qüvvələrdə struktur və kadr dəyişikliyi həyata keçirilməyə başladı, vahid komandanlığa tabe olan nizami ordu yaradıldı. Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il 22 may tarixli qərarına əsasən 26 iyun Silahlı Qüvvələr Günü elan olundu. Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə cəmiyyətin bütün sahələrində əldə olunmuş nailiyyətlər, xüsusilə ordu quruculuğu sahəsində atılan addımlar, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan fəal diplomatik mübarizə Azərbaycanı müstəqil dövlət kimi möhkəmləndirdi və ona dünya birliyində böyük nüfuz qazandırdı. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin sərkərdəlik məharəti, Azərbaycan Ordusunun gücü və vətəndaş həmrəyliyi nəticəsində II Qarabağ müharibəsində əldə olunan tarixi qələbə “Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm” – deyən Heydər Əliyev dühasının müdrikliyini və uzaqgörənliyini bir daha sübut etdi. Vətən müharibəsindəki şanlı qələbə Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin azad olunması ilə bağlı ümummilli lider Heydər Əliyevin arzularının reallaşması demək oldu.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, sarsılmaz iradəsi və Azərbaycan Ordusunun rəşadəti və qəhrəmanlığı sayəsində ötən ilin sentyabrın 27-də başlalan əks-hücum həmləsi ilə 44 gün davam edən “Dəmir yumruq” əməliyyatı nəticəsində işğal altında olan torpaqlarımız azad olundu. Bu şanlı qələbə ilə Ermənistan silahlı qüvvələrinin “məğlubedilməzlik” mifi darmadağın edildi, milli ordumuzun gücü və potensialı bütün dünyaya göstərildi və torpaqlarımız işğaldan azad edildi. Azərbaycan döyüşlərdə hərb tarixinə yenilik kimi düşən strategiyanın tətbiqi ilə ən müasir silahlardan istifadəyə xüsusi önəm verdi. Nəticədə, həm sürətlə irəlilədi, işğal altındakı ərazilərimizi yağılardan təmizlədi,həm də düşmənin bütün hərbi texnikasını darmadağın etdi, canlı qüvvəsinə ciddi zərbə vurdu. Bununla da, beynəlxalq təşkilatların 30 il ərzində edə bilmədiklərini Azərbaycan Ordusu Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə qısa müddətdə gerçəkləşdirdi. Müasir texnoloji silahlar Silahlı Qüvvələrimizin güc alətlərindən yalnız biri idi. Son dərəcə yüksək dəqiqliklə hədəfi vuran və qarşısıalınmaz zərbə gücünə malik silahlarla, düşmənin ağır texnikasını və canlı qüvvəsini darmadağın edən pilotsuz uçuş aparatları ilə ordumuzun tamamilə modernləşdirilməsi Azərbaycanda ordu quruculuğu istiqamətində görülən ciddi tədbirlərin kiçik bir hissəsidir. Cəbhə uğurlarımızın ən başlıca səbəbi Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin son 17 ildə həyata keçirdiyi güclü dövlət, güclü ordu strategiyası, milli birlik və döyüşçülərimizin ruh yüksəkliyi idi.
Konfransda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov “Zəfərə aparan yol” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş ordu quruculuğu strategiyasının silahlı qüvəllərin Ali Baş Komandanı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələri regionun ən qüdrətli ordusuna çevrilmişdir. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri cənab İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığı ilə erməni qəsbkarlarından azad edildi. Xalqımızın tarixinin parlaq və unudulmaz səhifələrindən birini təşkil edən bu şanlı qələbənin əsasında həm Prezident cənab İlham Əliyevin liderlik keyfiyyətləri, həm də Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi, mədəni, hərbi sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlər dayanır.
İqtisadiyyat kafedrasının dosenti iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Hümbətəliyeva “İqtisadi qüdrətimiz qələbəmizin təminatıdır”, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müduri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev “Qələbəyə aparan yol xalq–ordu birliyindən keçir”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Emil Məmmədov “Heydər Əliyevin siyasi ideyalarını gerçəkləşdirən İlham Əliyev” mövzularında çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, təməli Ulu öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş Silahlı Qüvvələr bu gün Ali Baş Komandanımız cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bütün istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf edir. Qələbəyə gedən yol Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi varisinə vəsiyyəti ilə başlandı. Ölkə başçısı dahi dövlət xadimi Heydər Əliyevin ölçüb-biçərək uzun müddət üçün hazırladığı və heç bir alternativi olmayan xarici siyasət strategiyasını zərgər dəqiqliyi ilə həyata keçirdi. Ağır çətinliklərlə qarşılaşdı, lakin yolundan dönmədi və qələbə çaldı. Son 17 ildə yaradılan iqtisadi gücümüz qələbəni əldə etmək potensialımızı təmin etdi. Natiqlər xüsusilə vurğuladılar ki, hərbi əməliyyatların başlandığı ilk gündən Azərbaycan vətəndaşları Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşdi və Prezident-xalq-ordu birliyi qələbəmizin təməlini qoydu.

Home | News | SSU HOSTED AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON "THE ROAD TO VICTORY" ON THE OCCASION OF THE 103RD ANNIVERSARY OF THE NATIONAL ARMY
Yerləşdirilmə tarixi : 25 June 2021 15:42
SSU HOSTED AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON "THE ROAD TO VICTORY" ON THE OCCASION OF THE 103RD ANNIVERSARY OF THE NATIONAL ARMY
On June 25, Sumgayit State University hosted an online scientific-practical conference on "The Road to Victory" on the occasion of the 103rd anniversary of the National Army.
First, the memory of all the martyrs who sacrificed their lives for the freedom and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, congratulated all members of our Army and the people of Azerbaijan, including the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, on the occasion of the Armed Forces Day on June 26. He noted that the Day of the Armed Forces of Azerbaijan is solemnly celebrated in our country as a national holiday. The author of the history of this day as a holiday is the founder of the modern Azerbaijani Army, national leader of our people Heydar Aliyev. Heydar Aliyev was a prominent statesman, great politician and professional soldier. That is why the main aspect of army building, which was founded after the Great Leader came to power, was the implementation of high professionalism. The Great Leader established a specialized military school named after Jamshid Nakhchivanski in 1971 and ensured the education of our youth in this direction. After the restoration of state independence in 1991, a decision was made to establish the Azerbaijani Army. After 1993, important steps were taken in Azerbaijan in the field of army building. Structural and personnel changes began to take place in the Armed Forces, and a regular army was created under a single command. According to the decision of the national leader Heydar Aliyev dated May 22, 1998, June 26 was declared the Armed Forces Day. The achievements of Heydar Aliyev's rule in all spheres of society, especially the steps taken to build the army, the active diplomatic struggle for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict have strengthened Azerbaijan as an independent state and given it great prestige in the world community. The historic victory in the Second Karabakh War as a result of the strength of his army and civil solidarity once again proved the wisdom and foresight of Heydar Aliyev, who said, "I believe in him as much as I do and have high hopes for his future." The glorious victory in the Great Patriotic War meant the realization of the dreams of the National Leader Heydar Aliyev for the liberation of the occupied territories of Azerbaijan.
Thanks to the determination, unshakable will of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and the courage and heroism of the Azerbaijani army, our occupied lands were liberated as a result of the 44-day "Iron Fist" counter-offensive launched on September 27 last year.
Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, made a report on "The Road to Victory" at the conference. He noted that as a result of the successful continuation of the army-building strategy founded by national leader Heydar Aliyev by President Ilham Aliyev, Commander-in-Chief of the Armed Forces, today the Azerbaijani Armed Forces have become the most powerful army in the region. During the 44-day war, the occupied territories of Azerbaijan were liberated from the Armenian aggressors by the Supreme Command of Mr. Ilham Aliyev. This glorious victory, which is one of the brightest and most memorable pages in the history of our people, is based on the leadership qualities of President Ilham Aliyev, as well as the achievements of Azerbaijan in the socio-economic, political, cultural and military spheres.
Associate Professor of Department of Economics, Doctor of Philosophy in Economics Saadat Humbataliyeva delivered speech on "Our economic strength is a guarantee of our victory", Head of the Department of Solid State and Semiconductor Physics, Professor Mahammadali Zarbaliyev on "The road to victory passes through the unity of the people and the army", Emil Mammadov, a third-year student of the Faculty of History and Geography, spoke on "Implementing the political ideas of Heydar Aliyev - Ilham Aliyev." They noted that the Armed Forces, founded by our great leader Heydar Aliyev, are successfully developing in all directions under the leadership of our Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. The road to victory began with the will of the great leader Heydar Aliyev's political successor. The head of state carefully implemented the foreign policy strategy developed by the great statesman Heydar Aliyev for a long time and which has no alternative. He faced hardships, but he did not give up and won. The economic strength we have created over the last 17 years has given us the potential to win. The speakers emphasized that from the first day of military operations, the citizens of Azerbaijan were closely united around the Supreme Commander-in-Chief, and the Presidential-People's-Army Union laid the foundation for our victory.