Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Milli Ordunun yaranmasının 103-cü ildönümü münasibəti ilə “Zəfərə aparan yol” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 İyun 2021 15:42
SDU-da Milli Ordunun yaranmasının 103-cü ildönümü münasibəti ilə “Zəfərə aparan yol” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
İyunun 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Milli Ordunun yaranmasının 103-cü ildönümü münasibəti ilə “Zəfərə aparan yol” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş bütün şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik şükutla yad edildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, 26 İyun –Silahlı Qüvvələr Günü münasibətlə başda Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev olmaqla, ordumuzun bütün üzvlərini və Azərbaycan xalqını təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Günü ölkəmizdə ümumxalq bayramı kimi təntənəli şəkildə qeyd edilir. Bu günün bayram kimi tarixləşməsinin müəllifi müasir Azərbaycan Ordusunun qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevdir. Heydər Əliyev görkəmli dövlət xadimi, böyük siyasətçi, həm də peşəkar hərbçi idi. Elə buna görə Ulu öndərin hakimiyyətə gəlişindən sonra əsası qoyulan ordu quruculuğunun diqqət çəkən əsas tərəfi yüksək peşəkarlıqla həyata keçirilməsi idi. Ulu öndər 1971-ci ildə Cəmşid Naxçıvanski adına ixtisaslaşdırılmış hərbi məktəbi yaratmaqla gənclərimizin bu istiqamətdə təhsil almalarını təmin etdi. 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra Azərbaycan Ordusunun yaradılması haqqında qərar qəbul edildi. 1993-cü ildən sonra Azərbaycanda ordu quruculuğu sahəsində mühüm addımlar atıldı. Silahlı Qüvvələrdə struktur və kadr dəyişikliyi həyata keçirilməyə başladı, vahid komandanlığa tabe olan nizami ordu yaradıldı. Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il 22 may tarixli qərarına əsasən 26 iyun Silahlı Qüvvələr Günü elan olundu. Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə cəmiyyətin bütün sahələrində əldə olunmuş nailiyyətlər, xüsusilə ordu quruculuğu sahəsində atılan addımlar, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan fəal diplomatik mübarizə Azərbaycanı müstəqil dövlət kimi möhkəmləndirdi və ona dünya birliyində böyük nüfuz qazandırdı. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin sərkərdəlik məharəti, Azərbaycan Ordusunun gücü və vətəndaş həmrəyliyi nəticəsində II Qarabağ müharibəsində əldə olunan tarixi qələbə “Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm” – deyən Heydər Əliyev dühasının müdrikliyini və uzaqgörənliyini bir daha sübut etdi. Vətən müharibəsindəki şanlı qələbə Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin azad olunması ilə bağlı ümummilli lider Heydər Əliyevin arzularının reallaşması demək oldu.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, sarsılmaz iradəsi və Azərbaycan Ordusunun rəşadəti və qəhrəmanlığı sayəsində ötən ilin sentyabrın 27-də başlalan əks-hücum həmləsi ilə 44 gün davam edən “Dəmir yumruq” əməliyyatı nəticəsində işğal altında olan torpaqlarımız azad olundu. Bu şanlı qələbə ilə Ermənistan silahlı qüvvələrinin “məğlubedilməzlik” mifi darmadağın edildi, milli ordumuzun gücü və potensialı bütün dünyaya göstərildi və torpaqlarımız işğaldan azad edildi. Azərbaycan döyüşlərdə hərb tarixinə yenilik kimi düşən strategiyanın tətbiqi ilə ən müasir silahlardan istifadəyə xüsusi önəm verdi. Nəticədə, həm sürətlə irəlilədi, işğal altındakı ərazilərimizi yağılardan təmizlədi,həm də düşmənin bütün hərbi texnikasını darmadağın etdi, canlı qüvvəsinə ciddi zərbə vurdu. Bununla da, beynəlxalq təşkilatların 30 il ərzində edə bilmədiklərini Azərbaycan Ordusu Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə qısa müddətdə gerçəkləşdirdi. Müasir texnoloji silahlar Silahlı Qüvvələrimizin güc alətlərindən yalnız biri idi. Son dərəcə yüksək dəqiqliklə hədəfi vuran və qarşısıalınmaz zərbə gücünə malik silahlarla, düşmənin ağır texnikasını və canlı qüvvəsini darmadağın edən pilotsuz uçuş aparatları ilə ordumuzun tamamilə modernləşdirilməsi Azərbaycanda ordu quruculuğu istiqamətində görülən ciddi tədbirlərin kiçik bir hissəsidir. Cəbhə uğurlarımızın ən başlıca səbəbi Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin son 17 ildə həyata keçirdiyi güclü dövlət, güclü ordu strategiyası, milli birlik və döyüşçülərimizin ruh yüksəkliyi idi.
Konfransda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov “Zəfərə aparan yol” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş ordu quruculuğu strategiyasının silahlı qüvəllərin Ali Baş Komandanı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələri regionun ən qüdrətli ordusuna çevrilmişdir. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri cənab İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığı ilə erməni qəsbkarlarından azad edildi. Xalqımızın tarixinin parlaq və unudulmaz səhifələrindən birini təşkil edən bu şanlı qələbənin əsasında həm Prezident cənab İlham Əliyevin liderlik keyfiyyətləri, həm də Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi, mədəni, hərbi sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlər dayanır.
İqtisadiyyat kafedrasının dosenti iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Hümbətəliyeva “İqtisadi qüdrətimiz qələbəmizin təminatıdır”, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müduri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev “Qələbəyə aparan yol xalq–ordu birliyindən keçir”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Emil Məmmədov “Heydər Əliyevin siyasi ideyalarını gerçəkləşdirən İlham Əliyev” mövzularında çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, təməli Ulu öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş Silahlı Qüvvələr bu gün Ali Baş Komandanımız cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bütün istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf edir. Qələbəyə gedən yol Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi varisinə vəsiyyəti ilə başlandı. Ölkə başçısı dahi dövlət xadimi Heydər Əliyevin ölçüb-biçərək uzun müddət üçün hazırladığı və heç bir alternativi olmayan xarici siyasət strategiyasını zərgər dəqiqliyi ilə həyata keçirdi. Ağır çətinliklərlə qarşılaşdı, lakin yolundan dönmədi və qələbə çaldı. Son 17 ildə yaradılan iqtisadi gücümüz qələbəni əldə etmək potensialımızı təmin etdi. Natiqlər xüsusilə vurğuladılar ki, hərbi əməliyyatların başlandığı ilk gündən Azərbaycan vətəndaşları Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşdi və Prezident-xalq-ordu birliyi qələbəmizin təməlini qoydu.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла научно-практическая конференция «Дорога к победе», посвященная 103-летию Национальной Армии
В СГУ прошла научно-практическая конференция «Дорога к победе», посвященная 103-летию Национальной Армии
25 июня в Сумгаитском государственном университете в формате онлайн прошла научно-практическая конференция «Дорога к победе», посвященная 103-летию Национальной армии.
В начале минутой молчания почтили память шехидов, погибших в боях за территориальную целостность Азербайджана.
Мероприятие открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он поздравил всех военнослужащих во главе с Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым с 26 Июня Днем Вооруженных сил Азербайджана. Ректор отметил, что День Вооруженных Сил Азербайджана торжественно отмечается в нашей стране как национальный праздник. Празднование дня национальной армии связано с именем основателя современной азербайджанской армии, общенационального лидера Гейдара Алиева, который был не только выдающимся государственным и политическим деятелем, но и профессиональным военным. В формирующейся после прихода к власти Гейдара Алиева армии главный упор был сделан на высокий профессионализм. В 1971 году Гейдар Алиев подписал приказ о создании специального военного училища им. Джамшида Нахчыванского, что способствовало подготовке военных специалистов.
После восстановления государственной независимости в 1991 году было принято решение о создании Азербайджанской армии. После 1993 года в Азербайджане были предприняты важные шаги в области строительства армии. В Вооруженных Силах начали происходить структурные и кадровые изменения, была создана регулярная армия под единым командованием. Согласно указу Гейдара Алиева от 22 мая 1998 года 26 июня объявлено Днем Вооруженных сил. Большие успехи во всех сферах жизни общества во время правления Гейдара Алиева, создание профессиональной армии, активная дипломатическая борьба за урегулирование нагорно-карабахского конфликта укрепили Азербайджан как независимое государство и придали ему высокий авторитет в мировом сообществе. Историческая победа во Второй Карабахской войне еще раз доказала мудрость и дальновидность Гейдара Алиева. Славная победа в Великой Отечественной войне ознаменовала осуществление его мечты об освобождении оккупированных территорий Азербайджана. В 44-дневной войне был разрушен «миф о непобедимости» армянских вооруженных сил, всему миру были продемонстрированы сила и потенциал нашей национальной армии, а наши земли были освобождены от оккупации. Азербайджан уделял особое внимание использованию самого современного оружия в войне, применяя стратегию, которая является новшеством в военной истории. Таким образом, азербайджанская армия под руководством Верховного главнокомандующего в короткие сроки выполнила задачу, которую международные организации не могли сделать за 30 лет. Современное технологическое оружие было лишь одним из инструментов наших Вооруженных Сил. Полная модернизация нашей армии сверхточным современным вооружением, беспилотными летательными аппаратами, уничтожающими тяжелую технику и живую силу противника это лишь небольшая часть серьезных мер, принимаемых в Азербайджане по созданию армии. Главной причиной наших успехов на фронте были сильное государство, сильная армейская стратегия, национальное единство и энтузиазм наших бойцов.
Заведующий кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы профессор Ширхан Селимов выступил на конференции с докладом «Дорога к победе». Он отметил, что в результате успешного продолжения стратегии строительства армии, заложенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и Верховным главнокомандующим вооруженными силами президентом Ильхамом Алиевым, сегодня Вооруженные силы Азербайджана стали самыми мощными в регионе. Во время 44-дневной Отечественной войны оккупированные территории Азербайджана были освобождены от армянских захватчиков. В основе этой славной победы, которая является одной из самых ярких и запоминающихся страниц истории нашего народа, лежат лидерские качества Президента Ильхама Алиева, а также достижения Азербайджана в социально-экономической, политической, культурной и военной сферах.
Далее выступили доктор философии по экономике доц. Саадат Гумбаталиева «Наша экономическая мощь гарант нашей победы», зав. кафедрой физики твердого тела и полупроводников проф. Мухаммедали Зарбалиев «Путь к победе лежит через единство народа и армии», студент третьего курса факультета истории и географии Эмиль Мамедов «Ильхам Алиев реализовал политические идеи Гейдара Алиева». Они отметили, что Вооруженные Силы, основанные Гейдаром Алиевым, успешно развиваются по всем направлениям под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. Глава государства тщательно реализует внешнеполитическую стратегию, разработанную великим государственным деятелем Гейдаром Алиевым. Выступавшие подчеркнули, что с первого дня боевых действий граждане Азербайджана сплотились вокруг Верховного главнокомандующего и этот союз стал крепкой основой нашей победы.