Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da ADPU-nun 100 illik yubileyinə həsr olunan onlayn formatda elmi – praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 İyun 2021 17:02
SDU-da ADPU-nun 100 illik yubileyinə həsr olunan onlayn formatda elmi – praktik konfrans keçirildi
İyunun 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rolu” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda hər iki universitetin rektorları, professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, konfrans iştirakçılarını salamladı, ADPU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə təbrik etdi və ADPU-nun Azərbaycan cəmiyyətindəki əhəmiyyətli rolundan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, ADPU-nun 100 illik tarixinin bütöv bir mərhələsində (1969–1987-ci illər və 1993–2003-cü illər) qazanılan uğurlar bilavasitə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin unudulmaz adı və çoxşaxəli fəaliyyəti ilə bağlıdır. Ulu öndər Heydər Əliyev daim ADPU-ya yüksək qiymət vermişdir. ADPU-nun 50 illik yubileyi ilə bağlı təntənəli yığıncaqda ölkənin ali mükafatı olan "Qırmızı Əmək Bayrağı” ordenini Heydər Əliyev şəxsən universitet kollektivinə təqdim etmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci il 17 aprel tarixli Sərəncamı əsasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 illik yubileyi geniş miqyasda qeyd olunur. Rektor ADPU-nun 100 illik yubileyinin keçirilməsini ölkəmizdə elm və təhsilə, ömrünü gənc nəslin tərbiyəsinə, müstəqil Azərbaycanımız üçün mütəxəssislər ordusunun yetişdirilməsinə həsr etmiş insanların əməyinə göstərilən layiqli münasibətin təzahürü kimi qiymətləndirdi.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti yarandığı vaxtdan etibarən üzərinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, respublikamızla yanaşı, bir sıra digər ölkələr üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir. Ölkəmizin hərtərəfli inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verən, görkəmli alimlər və tanınmış dövlət xadimləri olan ADPU məzunları hər zaman öz peşəkarlıqları ilə seçilir. İxtisaslaşmış ali təhsil müəssisəsi kimi Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti müəllim hazırlığı sahəsində və pedaqoji təhsilin inkişafı naminə bu gün də uğurlu fəaliyyəti ilə müstəqil Azərbaycanın inkişafına töhfələrini əsirgəmir. Rektor onu da qeyd etdi ki, SDU və ADPU-da elmi-pedaqoji fikrin inkişafı sahəsində daim birgə əməkdaşlıq əlaqələri mövcud olub və bu əlaqələr bu gün də yüksək səviyyədə davam edir.
Rektor professor Elxan Hüseynov çıxışının sonunda ADPU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə universitetin kollektivinə təbrik ünvanlayaraq, bu ali təhsil ocağına gələcək fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzuladı.
ADPU-nun rektoru professor Cəfər Cəfərov ADPU-nun 100 illiyinin respublika səviyyəsində qeyd olunmasını nəzərə çatdırdı, yubileyə həsr olunan konfransın təşkili təşəbbüsünə görə SDU rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü bildirdi. Diqqətə çatdırdı ki, 1921-ci ildə cəmi 6 tələbə ilə milli dildə fəaliyyətə başlayan Pedaqoji Universitet bu gün özünün 160 mindən çox yüksəkixtisaslı məzunu ilə fəxr edir. Təkcə onu demək kifayətdir ki, AMEA-nın 11 prezidentindən 3-ü ADPU məzunudur və onlar ümumilikdə 27 il ölkəmizin elm məbədinə rəhbərlik etmişlər. Universitetdə aparılan islahatlar, yeni tədris mühitinin yaradılması və əldə olunan uğurlardan danışan rektor vurğuladı ki, həm tədris, həm maddi-texniki sahədə son 5 ildə universitetdə əsaslı yenilənmələr aparılıb və artıq xeyli müsbət nəticələr əldə edilib.Həmçinin 52 xarici universitetlə əlaqələri olan ali məktəbin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində son illərdəki böyük uğurlarından biri kimi ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universiteti ilə ikili diplom proqramı uğurla davam edir və artıq gələn ildən qəbul planının 25-dən 40-a qaldırılması nəzərdə tutulur. Yeni tədris ilindən etibarən ADPU-da MBA və SABAH magistraturasına, həmçinin iki ixtisasda bakalavr səviyyəsində ingilis bölməsinə qəbul aparılacaq. 100 illiyini geridə qoyan Pedaqoji Universitet 2025-ci il üçün hazırlanacaq inkişaf konsepsiyasında təhsilalanlara milli mənlik şüuru əsasında daha çox iki component: rəqəmsal biliklər və xarici dil kompetensiyalarının aşılanmasını hədəf kimi nəzərdə tutur. Professor Cəfər Cəfərov ölkəmizdə milli təhsilin əsaslarının yaranmasında, elm və təhsilin inkişafında xüsusi xidməti olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin və yetişdirdiyi kadrların əvəzsiz rolu olduğunu söyləyərək, onun Azərbaycan təhsilinə verdiyi töhfələrdən danışdı, bu ali təhsil ocağına yeni-yeni uğurlar arzuladı.
Daha sonra mövzu ətrafında məruzələr dinlənildi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rolu”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru, Universitet Ağsaqqallar Şurasının sədri Məlikməmməd Cəbrayılov “Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rolu” mövzularında məruzə etdilər. Məruzəçilər Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin ölkəmizdə kadr hazırlığı prosesinə verdiyi töhfələrdən, yetişdirdiyi minlərlə ictimai xadimin Azərbaycan cəmiyyətindəki xidmətlərindən bəhs etdilər.
ADPU-nun məzunlarından olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin alimləri Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyev, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Xalidə Həsənova, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova və digər natiqlər çıxış etdilər. ADPU-nun tarixi, tanınmış məzunları və universitetin respublikada pedaqoji sahədə xüsusi rolundan danışaraq, universitetin professor-müəllim heyətini, tələbə və məzunlarını 100 illik yubiley münasibətilə təbrik etdilər

Главная страница | Новости | В СГУ проведена научно-практическая конференция, посвященная 100-летнему юбилею АГПУ
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Июнь 2021 17:02
В СГУ проведена научно-практическая конференция, посвященная 100-летнему юбилею АГПУ
24 июня в Сумгаитском государственном университете (СГУ) в формате онлайн была проведена научно-практическая конференция «Роль Азербайджанского государственного педагогического университета в развитии науки и образования в Азербайджане», посвященная 100-летию АГПУ.
В конференции приняли участие ректоры обоих университетов и их профессорско–преподавательский состав.
Конференцию со вступительным словом открыл ректор СГУ, профессор Эльхан Гусейнов. Он поприветствовал участников, поздравил коллектив АГПУ с юбилеем и рассказал о роли вуза в жизни общества. Ректор отметил, что успехи, достигнутые АГПУ за большой этап работы за 100 лет (1969-1987-ые годы, и 1993-2003-ые годы) связаны с именем и деятельностью общенационального лидера Гейдара Алиева, который придавал огромное значение АГПУ. В связи с 50-летием этого вуза Гейдар Алиев лично вручил коллективу университета орден Красного Знамени. Согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева от 17 апреля 2021 года 100-летний юбилей АГПУ широко отмечается в республике.
Ректор подчеркнул, что проведение 100-летнего юбилея АГПУ свидетельствует о том, какое большое значение придается в нашей стране науке и образованию, деятельности тех, кто воспитывает и обучает армию молодых специалистов для развития страны.
Ректор также сказал, что Азербайджанский государственный педагогический университет со дня своего основания всегда достойно выполнял свои функции и осуществлял подготовку научно-педагогических кадров для ряда других стран. Выпускники АГПУ всегда вносили достойный вклад во всестороннее развитие страны, отличались своим профессионализмом, становились знаменитыми учеными и государственными деятелями. Сегодня университет продолжает свою успешную деятельность по подготовке педагогических кадров для суверенного Азербайджана. Ректор подчеркнул, что СГУ и АГПУ постоянно сотрудничают в области развития научно-педагогической мысли, и эта работа успешно продолжается и сегодня.
В заключение своего выступления профессор Эльхан Гусейнов адресовал коллективу АГПУ поздравления в связи со 100-летним юбилеем, пожелал вузу новых творческих успехов.
Ректор АГПУ профессор Джафар Джафаров отметил, что 100-летний юбилей университета отмечается на республиканском уровне, и поблагодарил руководство СГУ и его коллектив за инициативу по организации научно-практической конференции, посвященной юбилею вверенного ему вуза. Он довел до свидания участников что Педагогический университет, начавший свою деятельность с обучения 6-ти студентов на национальном языке, сегодня гордится своими высокопрофессиональными выпускниками, насчитывающими более 160 тысяч. Достаточно отметить, что 3-е из 11-и президентов НАН Азербайджана являются выпускниками АГПУ, которые в общей сложности 27 лет руководили храмом науки республики. Ректор также рассказал о реформах, проводимых в вузе, создании новой образовательной среды, достигнутых успехах, проведении фундаментальных преобразований за последние 5 лет в образовании и материально-техническом оснащении. Было отмечено, что АГПУ имеет связи сотрудничества с 52-мя зарубежными вузами. Успешно продолжается работа по Программе двойного диплома с Университетом Джорж Вашингтон США и уже со следующего года план приема будет увеличен с 25-ти до 40-а. Начиная с нового учебного года в АГПУ будет осуществляться прием студентов в магистратуру MBA и SABAH, а также в бакалавриат с обучением на английском языке. Концепция развития университета, разработанная на 2025-ый год, предусматривает два компонента, основанных на национальном самосознании –цифровые знания и привитие навыков компетенции иностранных языков.
Ректор профессор Джафар Джафаров сказал также, что Сумгаитский государственный университет играет незаменимую роль в формировании национального образования, развитии науки и образования, подготовке квалифицированных кадров и вносит большой вклад в азербайджанское образование. Он пожелал дальнейших успехов коллективу вуза.
Далее были прослушаны доклады по теме научной конференции. Выступили декан факультета филологии СГУ,доц. Севиндж Гамзаева с докладом «Роль Азербайджанского государственного педагогического университета в развитии науки и образования в Азербайджане», профессор АГПУ, председатель совета старейшин университета Маликмамед Джебраилов – с докладом «Роль Азербайджанского государственного педагогического университета в общественно–политической и культурной жизни Азербайджана». Докладчики рассказали о вкладе АГПУ в процесс подготовки педагогических кадров в стране, о заслугах тысяч выпускников университета перед обществом и государством.
Выступили бывшие выпускники АГПУ, которые в настоящее время работают в СГУ. Это доцент кафедры философии, социологии и политологии Джавид Мамиев, зав.кафедрой математики и методики её преподавания, доц. Халида Гасанова, зав.кафедрой педагогики и психологии доц. Айтекин Мамедова. Выступающие рассказали об истории АГПУ, известных выпускниках и роли университета в подготовке педагогических кадров. Докладчики поздравили профессорско-преподавательский и студенческий состав АГПУ со 100-летним юбилеем.