Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun tələbəsi “Tələbə baharı” ümumrespublika yaradıcılıq festivalında I yerə layiq görüldü
Yerləşdirilmə tarixi : 24 İyun 2021 14:28
SDU-nun tələbəsi “Tələbə baharı” ümumrespublika yaradıcılıq festivalında I yerə layiq görüldü
İyunun 23-də Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasında (ADBTİA) “Tələbə baharı” – tələbələrin XV Ümumrespublika bədii yaradıcılıq festivalının qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Tədbirdə gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, ADBTİA-nın rektoru Fuad Hacıyev, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) idarə heyətinin sədri Pərviz Mirələmli, Milli Məclisin deputatları və digər şəxslər iştirak etdilər.
Nazir müavini İntiqam Babayev tədbirdə çıxış edərək “Tələbə baharı” XV Ümumrespublika bədii yaradıcılıq festivalının Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı ilə birgə hər il təşkil edildiyini qeyd etdi. İ.Babayev bildirdi ki, gənclər bu festivala böyük maraq göstərirlər. Festivalın təşkilində əsas məqsəd gənclərin yaradıcılıq potensialını üzə çıxarmaq, onların ictimai həyatda daha fəal iştirakını təmin etməkdir. Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2021-ci ilin Azərbaycanda “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi ilə əlaqədar builki festivalın mövzusu Nizami Gəncəvi yaradıcılığıdır.
Akademiyanın rektoru Fuad Hacıyev ADBTİA-nın son illər gənclərin hərtərəfli inkişafı, onların bilik və bacarıqlarının artırılması istiqamətində gördüyü işlərdən danışdı. “Tələbə baharı" festivalının gənclərin yaradıcılıq potensialının üzə çıxarılmasında əhəmiyyətini qeyd edən F.Hacıyev festivalın qalibləri arasında akademiyanın tələbələrinin də yer aldığını vurğuladı.
ATGTİ-nin idarə heyətinin sədri Pərviz Mirələmli “Tələbə baharı” Ümumrespublika bədii yaradıcılıq festivalının hər il müxtəlif mövzulara həsr edildiyini, gənclərin bu tədbirdə böyük həvəslə iştirak etdiklərini bildirdi. Tədbirin auditoriyasının ildən-ilə genişləndiyini vurğulayan P.Mirələmli “Tələbə baharı”nın qaliblərinin beynəlxalq festivallarda ölkəmizi layiqincə təmsil etdiklərini diqqətə çatdırdı.
Sonda festivalın qalibləri mükafatlandırıldılar.
Qeyd edək ki, “Tələbə baharı” Ümumrespublika yaradıcılıq festivalında SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Alı Alıyev muğam nominasiyası üzrə I yerə layiq görüldü.

Главная страница | Новости | Студент СГУ удостоен I места на общереспубликанском творческом фестивале «Студенческая весна»
Студент СГУ удостоен I места на общереспубликанском творческом фестивале «Студенческая весна»
23 июня в Азербайджанской государственной академии физкультуры и спорта (АГАФС) состоялась церемония награждения победителей XV общереспубликанского фестиваля художественного творчества студентов «Студенческая весна». В мероприятии участвовали зам.министра Министерства молодежи и спорта Интигам Бабаев, ректор АГАФС Фуад Гаджиев, председатель правления Союза молодежных организаций Азербайджана (СМОА) Парвиз Мираламли, депутаты Милли Меджлиса и др.
Выступил зам.министра Интигам Бабаев. Он сказал, что общереспубликанский фестиваль «Студенческая весна», проводимая совместно с Союзом молодежных организаций, состоится ежегодно. Было отмечено, что фестиваль вызывает большой интерес. Целью организации фестиваля является выявление творческого потенциала молодежи, обеспечение их более активного участие в общественной жизни. Распоряжением Президента страны Ильхама Алиева 2021-ый год объявлен «Годом Низами Гянджеви» и в связи с этим тема нынешнего фестиваля –это творчество Низами.
Ректор АГАФС Фуад Гаджиев рассказал о всестороннем развитии студентов за последние годы, о работе проводимой в направлении повышения их знаний, навыков и умений. Ректор отметил важность выявления творческого потенциала молодежи путем проведения фестиваля «Студенческая весна». Он сказал, что среди победителей фестиваля есть и студенты Академии.
Председатель правления СМОА Парвиз Мираламли сказал, что фестиваль «Студенческая весна» каждый год посвящается новой теме, а студенты проявляют большую активность, участвуя в нем. Было отмечено, что аудитория мероприятия расширяется с каждым годом, а его участники достойно представляют нашу страну на международных фестивалях.
Далее состоялась церемония награждения победителей XV общереспубликанского творческого фестиваля «Студенческая весна».
Следует отметить, что в номинации «Мугам» студент I курса факультета Экономики и управления СГУ Алы Алыев был удостоен I места.