Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr “Free us from landmines” Beynəlxalq gənclər konfransında iştirak etdilər
SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr “Free us from landmines” Beynəlxalq gənclər konfransında iştirak etdilər
İyunun 11-də Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Bizi minalardan xilas edin” (Free us from landmines) adlı Beynəlxalq gənclər konfransı keçirildi. Konfransın əsas mövzusu işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Ermənistan tərəfindən yerləşdirilmiş minalara dair xəritələrin bu günə qədər Azərbaycana təqdim edilməməsi və bunun davamlı olaraq insan tələfatına səbəb olması idi.
Konfransda əvvəlcə peşə vəzifələrini yerinə yetirərkən iyunun 4-də Kəlbəcər rayonu ərazisində minaya düşərək həlak olan jurnalistlər: Sirac Abışov və Məhərrəm İbrahimov daxil olmaqla, mina terroru qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra ADA Universitetinin icraçı prorektoru Fariz İsmayılzadə, Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin idarə rəisi Cəfər Hüseynzadə, ANAMA təşkilatının şöbə müdiri Elnur Qasımov, tanınmış sosial bloger Adnan Hüseyn, Türkiyə Gənclər Fondunun rəhbəri Enes Eminoğlu və xarici ölkələrdən olan digər natiqlər çıxış etdilər. Onlar Ermənistanın beynəlxalq səviyyədə hərbi cinayət kimi qəbul edilən mina xəritələrini Azərbaycana təhvil verməkdən imtina etməsini pisləyərək, gələcək təhlükəsizliyin təmin edilməsi, məcburi köçkün vətəndaşlarımızın öz torpaqlarına qayıtması və işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızın bərpa işlərinin aparılması mövzularını müzakirə etdilər.
Tanınmış bloger Adnan Hüseyn çıxışında post-münaqişə dövründə Azərbaycanın haqq səsinin beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmasında sosial şəbəkələrdə fəallığın vacibliyini vurğuladı.
Konfrans iştirakçılarının Ermənistanın bu əməllərinə görə beynəlxalq məhkəmələrdə məsuliyyətə cəlb edilməsi, ərazilərin minalardan təmizlənməsi üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq,həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında gənclərin oynaya biləcəyi rol və s. qəbildən olan çoxsaylı sualları panelistlər tərəfindən ətraflı cavablandırıldı.
Azərbaycanın aparıcı gənclər təşkilatları, beynəlxalq gənclər təşkilatlarının yerli nümayəndəlikləri, azərbaycanlı və xarici tələbələr və eləcə də xarici ölkələrin bir sıra gənclər təşkilatlarının nümayəndələrinin də canlı və onlayn şəkildə qatıldıqları konfransda Azərbaycanın haqlı mövqeyinə dəstək nümayiş etdirilərək, Ermənistanın regionda sülhə əngəl törədən əməllərindən çəkinməsi üçün səylərin birləşdirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Hibrid şəkildə təşkil edilən tədbirə Azərbaycandan və xarici ölkələrdən ümumilikdə 300-dən çox iştirakçı qatılmışdır. Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsil alan əcnəbi tələbələrdən Ramazan Yurdadoğ (Türkiyə, Psixologiya, IV kurs), Mehmet Sabri Tonbul (Türkiyə, Psixologiya, IV kurs), Ömər Faruk Özavcı (Türkiyə, Psixologiya, IV kurs), Garıbova Leila (Gürcüstan, İngilis dili müəllimliyi, II kurs), İsmailova Fidan (Gürcüstan, Tarix müəllimliyi, II kurs), Bairamova Malak (Gürcüstan, Kimya və biologiya müəllimliyi) tədbirdə onlayn formatda iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Иностранные студенты, обучающиеся в СГУ, приняли участие в Международной молодежной конференции “Free us from landmines”
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Июнь 2021 11:46
Иностранные студенты, обучающиеся в СГУ, приняли участие в Международной молодежной конференции “Free us from landmines”
11 июня Молодежный фонд Азербайджанской Республики и Университет АДА совместно организовали Международную молодежную конференцию «Спасите нас от мин» («Free us from landmines»). Основной темой конференции являлось то, что Армения до сих пор не представила карту мин, которые они разместили на территориях освобожденных Азербайджаном от оккупации, и продолжается гибель людей на этих минных полях.
Участники минутой молчания почтили память подорвавшихся на мине 4 июня в Кельбеджаре журналистов, выполнявших свой профессиональный долг – Сираджа Абышова и Магеррама Ибрагимова и всех тех, кто стали жертвами взрывов мин.
Далее выступили исполнительный проректор Университета АДА Фариз Исмаилзаде, исполнительный директор Молодежного фонда Фарид Джафаров, начальник управления Министерства иностранных дел АР Джафар Гусейнзаде, зав.отделом организации ANAMA Эльнур Гасымов, известный социальный блогер Аднан Гусейн, руководитель Молодежного фонда Турции Энес Эминоглу и др.докладчики из стран зарубежья. Докладчики осудили то, что Армения до сих пор не представила Азербайджану карты минных полей бывших оккупированных территорий и назвали это военным преступлением. Также были обсуждены вопросы обеспечения безопасности, возвращения беженцев на свои исконные земли и восстановления разрушенных районов.
В своем выступлении блогер Аднан Гусейн отметил, что необходимо активизировать участие молодежи в социальных сетях с целью доведения до мировой общественности справедливого голоса Азербайджана в постконфликтный период.
Панелисты ответили на вопросы участников о привлечении Армении к международному трибуналу за военные преступления, международном сотрудничестве в области очищения территорий от мин, роли молодежи в доведении до мировой общественности правды об Азербайджане и др.
Ведущие молодежные организации Азербайджана, местные представительства молодых организаций, азербайджанские и иностранные студенты в очной и дистантной форме продемонстрировали свою поддержку Азербайджану и отметили важность консолидации для предотвращения преступных деяний Армении в регионе.
В гибридном мероприятии приняли участие более 300 участников из Азербайджана и зарубежных стран. Иностранные студенты, получающие образования в СГУ, Рамазан Юрдадог (Турция, психология, IV курс), Мехмет Сабри Тонбул (Турция, психология, IV курс), Омер Фарук Озавчи (Турция, психология, IV курс), Гарибова Лейла (Грузия, учитель английского языка, II курс), Исмаилова Фидан (Грузия, учитель истории, II курс), Байрамова Малак (Грузия, учитель химии и биологии) приняли участие в конференции в онлайн форме.