Elmi məqalələrə görə mükafatlandırma komissiyasının növbəti iclası keçirildi
Müasir dövrdə universitetlərin raqabət qabiliyyətinin göstəricisi olan amillərdən biri də təhsil ocağında çalışan professor-müəllim heyətinin elmi məqalələrinin beynəlxalq elmi məlumat bazalarına daxil olan dərgilərdə mütəmadi olaraq yer almasıdır.
İyunun 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Elmi məqalələrə görə mükafatlandırma komissiyası”nın növbəti tədbiri keçirildi. Tədbirdə komissiyanın üzvləri: sədr – Elm və innovasiyalar üzrə prorektor prof. Ramazan Məmmədov; üzvlər: Elmi hissənin müdiri dos. Samir Orucov, İnformatika və kompüter texnikası kafedrasının müdiri dos. Qadir Mənsurov, Elektromexanika kafedrasının müdiri dos.Turqay Hüseynov, Xarici dillər kafedrasının müdiri prof. Nigar İsgəndərova, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri prof. Şirxan Səlimov iştirak etdilər.
Tədbir iştirakçıları SDU əməkdaşları tərəfindən sözügedən komissiyanın ekspertizasına təqdim olunan 90 məqalə və tezisi baxışdan keçirdi və onların məxsus olduqları məlumat bazalarını və impakt faktorlarını müəyyən etdi. Konstruktiv müzakirələrdən sonra “Clarivate Analytics” şirkətinin Web of Science, “Elsevier” şirkətinin Scopus və “НЭБ” şirkətinin РИНЦ Beynəlxalq məlumat bazalarında yüksək elmi istinad indeksinə malik olan jurnallarda və CPCİ bazasinda olan konfrans materiallarında dərc edilən 11 məqalə və tezisin müəllifləri yekdilliklə mükafata layiq görüldülər.
Qeyd etmək lazımdır ki, SDU-da elmi-tədqiqat işlərinin daha da stimullaşdırılmasını təmin etmək məqsədilə elmi məqalələrə görə mükafatlandırılma tədbirləri universitetinin rektorunun 29.01.2019-cu il tarixli R-10/1 saylı əmrinə əsasən keçirilir.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное заседание «Комиссии по вознаграждению за научные статьи»
Состоялось очередное заседание «Комиссии по вознаграждению за научные статьи»
9 июня в Сумгаитском государственном университете прошло очередное заседание «Комиссии по вознаграждению за научные статьи». На заседании участвовали члены комиссии: председатель - проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов; члены комиссии - руководитель научного отдела доц. Самир Оруджев, заведующий кафедрой информатики и компьютерной техники доц. Гадир Мансуров, заведующий кафедрой электромеханики доц. Тургай Гусейнов, заведующая кафедрой иностранных языков проф. Нигяр Искендерова, заведующий кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы проф. Ширхан Селимов.
Участники мероприятия рассмотрели 90 статей и тезисов, представленных в Комиссию сотрудниками СГУ для экспертизы, определили их принадлежность к Базе данных и импакт-факторы. После обсуждений члены комиссии единогласно утвердили список авторов 11-ти статей и тезисов достойных вознаграждения, опубликованных в журналах с высоким индексом научного цитирования в международных базах данных Web of Science компании “Clarivate Analytics”, Scopus компании “Elsevier”, РИНЦ компании “НЭБ”, а также материалов конференций в базе данных CPCI.
Следует отметить, что в целях дальнейшего стимулирования научно-исследовательской работы в СГУ мероприятия по награждению научных статей проводятся в соответствии с приказом ректора Сумгаитского государственного университета от 29.01.2019 Р-10/1.