SDU-nun tələbələrdən ibarət komandası beynəlxalq olimpiadada diploma layiq görüldü
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın aparıcı ali təhsil müəssisələri ilə ikitərəfli əməkdaşlıqla, beynəlxalq təhsil proqramlarında iştirakı, müxtəlif elm-təhsil qurumları ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, beynəlxalq assosiasiyalarda təmsil olunmaqla, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirlik və nümayəndəlikləri, eləcə də beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq etməklə əlaqələrini genişləndirir. 2015-ci ildə SDU ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti (UDNTU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Bundan başqa, SDU və UDNTU Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının həmsədr universitetləridir. Universitet tələbələri qarşılıqlı olaraq təşkil olunmuş elmi konfranslarda, olimpiadalarda, festivallarda, sərgilərdə, yay məktəbində iştirak etmiş və uğurlar qazanmışlar.
Cari ilin may ayının 24-də növbəti dəfə UDNTU-da qarışıq (əyani və distant) formatda prof. K.F.Boqatıx adına Kimya texnologiyasının proses və aparatları fənnindən IV beynəlxalq tələbə olimpiadası keçirilmişdir.
Olimpiadada ümumilikdə Rusiya Federasiyasından (Moskva, Sankt-Peterburq, İrkutsk, Yekatirinburq, Samara, Perm, Yaroslavl, Qroznı, Tver, Tomsk, Kazan, Salavat və UFA), Azərbaycan (Sumqayıt), Qazaxıstan (Atırau), Özbəkstan (Fərqanə), Afrika ölkələri və Kubadan 20 komandada 69 tələbə iştirak etmişdir.
Olimpiadaya SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsi Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan 311 saylı qrupun tələbələri: Qönçə Əhmədova, Nərmin Xasıyeva, 312 saylı qrupun tələbəsi Solmaz Məhəmmədzadədən ibarət komanda ilə qatılmışdı. Komanda olimpiadanın diplomuna layiq görülmüş, yüksək səviyyədə iştiraka görə UDNTU-nun rektoru dos.Oleq Baulin tərəfindən universitetimizin rektoru professor Elxan Hüseynovun adına təşəkkür məktubu göndərilmişdir.

Главная страница | Новости | Команда СГУ удостоена диплома на международной олимпиаде
Сумгаитский государственный университет сегодня расширяет свои связи посредством двустороннего сотрудничества, участия в международных образовательных программах, реализации совместных проектов с различными вузами, а также представительства в различных международных ассоциациях, работы с посольствами и представительствами зарубежных стран и международными организациями. В 2015-ом году между СГУ и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом (УГНТУ) подписан договор о сотрудничестве. Кроме этого, СГУ и УГНТУ университеты–сопредседатели Ассоциации Российско–Азербайджанских вузов. Студенты университетов, взаимно участвуя в научных конференциях, олимпиадах, фестивалях, выставках и летних школах, достигают успехов.
24 мая текущего года УГНТУ провел IV международную студенческую олимпиаду по предмету Процессы и аппараты химических производств им.проф.К.Ф.Богатых.
В общей сложности в олимпиаде участвовали 69 студентов в 20-ти командах из Российской Федерации (Москва, Санкт-Петербург, Иркутск, Екатеринбург, Самара, Пермь, Ярославль, Грозный, Тверь, Томск, Казань, Салават, и Уфа), Азербайджана (Сумгаит), Казахстана (Атырау), Узбекистана (Фергана), стран Африки и Кубы.
СГУ представила на олимпиаде команда из трех студентов факультета Химии и биологии: Гонча Ахмедова, Нармин Хасиева (гр.311) и Солмаз Мамедзаде (гр.312). Команда была удостоена диплома олимпиады, а ректор УГНТУ доц.Олег Баулин адресовал благодарственное письмо на имя ректора СГУ проф.Эльхана Гусейнова.