Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “ Tariximizin parlaq səhifəsi-Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
SDU-da “ Tariximizin parlaq səhifəsi-Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Şərqdə ilk demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 103 il ötür. 28 may 1918-ci ildə öz müstəqilliyini elan edən Azərbaycan dövləti mövcud olduğu 23 ay ərzində bir çox tarixi əhəmiyyətli işlər həyata keçirmişdir. Həmin gün Respublika Günü kimi hər il qeyd olunur. Respublikanın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də silsilə tədbirlər keçirilir.
Mayın 27-də SDU-da 28 May – Respublika Günü ilə əlaqədar “Tariximizin parlaq səhifəsi – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, iştirakçıları salamladı, 28 May – Respublika Günü münasibətilə xalqımızı təbrik etdi. Qeyd etdi ki, ötən il torpaqlarımızın müharibə yolu ilə işğaldan azad edilməsi xalqımızın müasir və müstəqillik tarixinin böyük hərbi-siyasi uğuru oldu. Bu savaşda cənab İlham Əliyev dəmir yumruğu ilə düşmənin başını əzdi, belini qırdı! Bununla da müasir Azərbaycan tarixinin şanlı zəfər salnaməsi yazıldı. 200 illik tarixi olan münaqişənin həlli nəticəsində qalib xalq və məğlubedilməz dövlət kimi özümüzü yenidən təsdiq etdik.
Sonra rektor müsəlman şərqində ilk dəfə müstəqil dövlət olaraq yaranmış və cəmi 23 ay yaşamış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti haqqında ətraflı bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yalnız Azərbaycanın yox, Türk dünyasının, müsəlman aləminin və bütövlükdə Şərq tarixinin ən parlaq səhifələrindən biridir. Yeni qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni şərəflə yerinə yetirdi. XX əsrin sonlarında yenidən müstəqilliyinə qovuşan Azərbaycan öz suverenliyini qoruyub-saxlamağı bacardı. İkinci dəfə hakimiyyətə qayıdan ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin qorunması üçün qətiyyətli tədbirlər gördü, ölkədə davamlı ictimai-siyasi sabitliyi bərqərar etdi. Beləliklə, Heydər Əliyevin şah əsəri olan müasir müstəqil Azərbaycan dövləti quruldu və sürətli inkişaf yoluna qədəm qoydu.
Hazırda Azərbaycan Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı olan Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni-yeni uğurlara imza atır. Dövlətimizin başçısının sərəncamları ilə 2018-ci il ölkəmizdə "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan olundu və AXC-nin 100 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd edildi. Xalqımız Cümhuriyyətin yarandığı 28 May – Respublika Gününü bu il də milli bayram kimi qeyd edir.
Rektor onu da qeyd etdi ki, AXC-nin tariximizdə tutduğu yerə və liderlərinə verdiyi böyük qiymətin bariz nümunələrindən biri də Bakıda "İstiqlal Bəyannaməsi" abidəsinin ucaldılması, Azərbaycanın üçrəngli bayrağının şərəfinə Bayraq meydanının inşası və bu meydanda dalğalanan bayrağımızın dünyanın ən uca bayrağı olmasıdır!
Folklorşünaslıq ETL-nin müdiri, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru Astan Bayramov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müstəqil dövlətçilik tariximizin parlaq səhifəsidir”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Samir Kərimli “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ənənələri müstəqil Azərbaycanda”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ermənilərə qarşı mübarizəsi”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Zöhrə Qafarova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin maarif və mədəniyyət sahəsində tədbirləri”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbəsi Tacir Əlizadə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin xarici siyasəti və tarixdə yeri” məruzələri ilə çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranma tarixi və keçdiyi yol haqqında geniş məlumat verdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycan xalqı zəngin və şərəfli dövlətçilik tarixinə malikdir. Bu tarixin ən mühüm səhifələrindən birini 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması və olduqca mürəkkəb şəraitdə 23 aylıq fəaliyyəti təşkil edir. Bu gün müasir müstəqil Azərbaycan dövləti Xalq Cümhuriyyətinin tarixi və siyasi varisidir. Xalq Cümhuriyyətinin yaratdığı ənənələr xalqımızın zəngin dövlətçilik təcrübəsinin mühüm tərkib hissəsini təşkil edir. Heç də təsadüfi deyil ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev hər zaman Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə xüsusi ehtiram göstərib və Cümhuriyyət tarixinin, irsinin öyrənilməsini vacib sayıb. Bu siyasi ənənə Ulu öndərimizin layiqli davamçısı olan Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasət nəticəsində ölkəmiz yeni nailiyyətlər qazanaraq güclü və nüfuzlu dövlətlər sırasında öz mövqeyini daha da möhkəmləndirdi. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi isə zəngin dövlətçilik tariximizin ən böyük qələbəsidir.

В СГУ проведена научно-практическая конференция «Азербайджанская Демократическая Республика – яркая страница нашей истории» в формате онлайн
Со дня создания первого демократического государства на Востоке –Азербайджанской Демократической Республики (АДР), прошло 103 года. Объявившее о своей независимости 28 мая 1918-го года государство Азербайджана за свои 23 месяца существования реализовало ряд мер, имеющих историческое значение. С тех пор 28 мая отмечается в стране как День Республики. В Сумгаитском государственном университете, как и во всех уголках страны, проводится цикл мероприятий, посвященных этой знаменательной дате. 27 мая в связи с Днем Республики в онлайн формате была проведена научно-практическая конференция «Азербайджанская Демократическая Республика – яркая страница нашей истории».
Конференцию со вступительным словом открыл ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов. Он поприветствовал участников и поздравил всех с Днем Республики - 28 мая. Ректор отметил, что освобождение земель от оккупации в прошлом году стало большой военно-политической победой за современную историю нашего народа.
В этой войне железный кулак азербайджанской армии под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева нанёс сокрушительный удар по врагу и, таким образом, в историю Азербайджана были вписаны славные страницы победы. В результате решения конфликта, имеющего 200-летнюю историю, азербайджанское государство и народ подтвердили свою победу.
Затем ректор подробно рассказал о первой демократической стране на Востоке – Азербайджанской Демократической Республике, просуществовавшей 23 месяца. Он отметил, что АДР является яркой страницей не только азербайджанской истории, но и всего тюркского и мусульманского мира, а, в целом, и Востока. АДР достойно выполнила все взятые на себя исторические задачи. Азербайджан, вновь завоевавший свою независимость в конце XX века, сумел защитить и сохранить свой суверенитет. Возвратившийся к руководству страной общенациональный лидер Гейдар Алиев принял решительные меры для защиты независимости Азербайджана и установления в стране устойчивой общественно –политической стабильности. Таким образом было построено азербайджанское государство и страна вступила на путь ускоренного развития. В настоящее время под руководством Президента Ильхама Алиева, успешно продолжающего политический курс общенационального лидера, Азербайджан стремительно развивается и достигает всё новых и новых успехов. Глава правительства объявил 2018-ый год Годом Азербайджанской Демократической Республики и был торжественно отмечен 100-летний юбилей. 28 Мая – День Республики в этом году тоже был отмечен как национальный праздник.
Ректор также отметил, что в Баку воздвигнут памятник «Декларация независимости» («İstiqlal Bəyannaməsi»), который свидетельствует об исторической значимости АДР и её лидеров для азербайджанского народа. Это подтверждает и то, что на Площади Флага в Баку развевается самый высокий флаг в мире –трехцветный флаг Азербайджанской Республики!
Выступили: зав.НИЛ по фольклороведению профессор Астан Байрамов с докладом «АДР - яркая страница истории нашего государственного суверенитета», доцент кафедры истории и методики её преподавания Самир Керимли –с докладом «Традиции АДР в суверенном Азербайджане», зав.Карьерного центра доцент Амирхан Исаев – «Борьба АДР против армян», ст.преподаватель кафедры литературы Азербайджанской литературы и зарубежных стран Зохра Гафарова – «Мероприятия АДР в области просвещения и культуры», студент II курса факультета Экономики и управления Таджир Ализаде - «Высшая политика АДР и её место в истории». Выступающие в своих докладах рассказали об истории создания АДР и её месте в истории. Самые важные страницы этой истории составляют создание 28 мая 1918 года АДР и её деятельность за 23 месяца существования. Сегодня Азербайджан –исторический и политический приемник АДР. Созданные этой республикой традиции составляют важную составную часть опыта государственности. Неслучайно, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда с уважением относился к АДР и считал важным изучение её наследия и истории. Эта политика успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Под его руководством страна успешно развивается и укрепляет свой авторитет в мире. Самой же большой победой нашей богатой истории государственности является освобождение наших земель от оккупации под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева.