Mayın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti onlayn formatda iclası keçirildi.
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı. Rektor Azərbaycan Respublikasında koronavirus pandemiyası ilə mübarizə çərçivəsində görülən tədbirlərdən söz açdı, bildirdi ki, SDU-da iyunun 1-dən iyulun 5-dək Təhsil naziri cənab Emin Əmrullayevin imzaladığı müvafiq əmrə uyğun olaraq, Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2020−2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası distant (məsafədən) formada keçiriləcək. 2020−2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılaraq, lazımi tədbirlərin görülməsi məqsədilə sessiya başlamazdan öncə fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub.
2020/21-ci tədris ilinin yaz imtahan sessiyasına və Dövlət imtahanlarına hazırlığın vəziyyəti barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dos. Sabir Xəlilov, SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva Elmi Şura üzvlərinə geniş məlumat verdilər. Bildirdilər ki, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq tədris prosesi onlayn formatda (məsafədən) həyata keçirilmiş, tələbələrin dərslərdə fəallığını təmin etmək üçün professor-müəllim heyəti ciddi səy göstərmiş və tələbələrə köməklik göstərmişlər, yaz semestrinin imtahan sessiyasına hazırlıq işləri uğurla davam etdirilir. Magistrlik dissertasiyası kağız daşıyıcıda universitetə təqdim edilməli və müdafiəsinin onlayn (ZOOM Platformasında) formatda həyata keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu diqqətə çatdırıldı.
Çıxışlardan sonra 2020/21-ci tədris ilinin yaz imtahan sessiyasına və Dövlət imtahanlarına hazırlığın vəziyyəti qənaətbəxş hesab edildi.
SDU-da gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsi istiqamətində görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dos. Ramiz Hüseynov məruzə etdi. Qeyd etdi ki, gənclərlə aparılan olduqca rəngarəng vətənpərvərlik tərbiyəsi işinin mühüm istiqamətlərindən birini təlim-tədris prosesindəki iş təşkil edir. Sumqayıt Dövlət Universitetində bunun üçün geniş imkanlar mövcuddur. SDU-nun Heydər Əliyev Mərkəzində tələbə-gənclərin iştirakı ilə müntəzəm olaraq keçirilən Heydər Əliyev məktəbinin məşğələləri tələbələrin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsinə müstəsna təsir göstərir. Həmçinin SDU-da tələbə-gənclərin vətənpərvərlik ruhunda formalaşması istiqamətində işlərin daha da gücləndirilməsi məqsədilə universitetdə özfəaliyyət dərnəyinin və idman klubunun fəaliyyəti təkmilləşdirilmiş və hərbi hazırlıq fənlərinin tədrisinin səmərəliliyi artırılmışdır. Vətənpərvərlik mövzusuna həsr olunmuş bədii və sənədli filmlərin nümayişinin genişləndirilməsi, müxtəlif incəsənət nümunələrinin sərgisinin təşkili, bədii ədəbiyyatın mütaliəsi, Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanları, Vətən müharibəsinin iştirakçıları ilə görüşlərin keçirilməsi, Bakı şəhərində açıq səma altında Hərbi Qənimətlər Parkının ziyarət edilməsi, həmçinin Bakı və Sumqayıt şəhərlərində Şəhidlər xiyabanının ziyarət olunması tələbə-gənclərdə vətənpərvərlik hisslərinin formalaşmasını daha da gücləndirmək məqsədini daşıyır. Təsadüfi deyil ki, Vətən müharibəsi başlayan zaman universitetimizin tələbə və əməkdaşlarından bir qrupu da Ali Baş Komandanımız qismən səfərbərlik elan edən zaman könüllü kimi orduya yazıldılar. Onlardan bir qrupu hərbi xidmətə gedərək müzəffər ordumuzun sıralarında düşmənə qarşı döyüşlərdə iştirak etdilər. Digərləri isə ehtiyac olmadığı üçün ordu sıralarına çağırılmadılar. Həmçinin qeyd etmək yerinə düşər ki, birinci Qarabağ döyüşlərində iştirak edib şəhid düşmüş məzun və tələbələrimizin xatirəsinə universitetin qarşısında qoyulmuş xatirə abidəsinin tamamilə yenidən qurulması və abidəyə Aprel döyüşlərində və sentyabrın 27-dən başlayaraq apardığımız 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın azad olunmasında şəhid olmuş tələbə və məzunlarımızın mərmər üzərində xatirə şəkillərinin vurulması da tələbə gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsində olduqca önəmli yer tutur.
SDU-da “ERASMUS+EQAC – Azərbaycan Universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi” adlı beynəlxalq layihənin yekunları haqqında Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev məlumat verdi. Beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsində SDU əməkdaşlarının fəaliyyətini müsbət qiymətləndirdi və bu istiqamətdə işlərin daha da genişləndirilməsini diqqətə çatdırdı.
SDU-nun mühafizə xidmətinin təkmilləşdirilməsi, mühafizənin təhlükəsizliyinin daha da artırılması barədə İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məlumat verdi. Bildirdi ki, mühafizənin təkmilləşdirilməsi, SDU əməkdaşları və tələbələrinin təhlükəsizliyinin daha da artırılması məqsədilə SDU-nun mühafizəsinin Daxili İşlər Nazirliyinin Mühafizə xidmətinə həvalə olunması məqsədəuyğundur.
Pandemiya ilə əlaqədar SDU-nun akkreditasiyasının 2020-ci ilin oktyabrında dayandırıldığı və 2021-ci ilin sentyabrında davam etdiriləcəyi ilə bağlı görüləcək işlər haqqında Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış etdi. Qeyd etdi ki, 2021-ci ilin sentyabr ayında akkreditasiyasının davam etdirilməsi ilə əlaqədar olaraq müvafiq məlumatların toplanması Özünütəhlil Komissiyasına həvalə edilməsidir. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 14 dekabr 2020-ci il tarixli, 493 nömrəli qərarı ilə akkreditasiya qaydaları yeni redaksiyada təsdiq edilmişdir. Bu yeni qaydalar və meyarlarla, eyni zamanda akkreditasiyanın əsasnaməsi və digər normativ-hüquqi sənədlərlə tanış olmaq üçün Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən təlimlərdə iştirak etməyimizin məqsədəuyğun olmasını diqqətə çatdırdı.
Cari məsələlərin müzakirəsində elmi adların verilməsi ilə əlaqədar qeyd olundu ki, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının əməkdaşı fil.f.d. D. A. Cümənova elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması ilə əlaqədar rektorun adına ərizə ilə müraciət etmiş və rektorun dərkənarı ilə sənəd Elmi Şuraya təqdim olunmuşdur. Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən D. A. Cümənova dosent elmi adı verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.
Elmi katib tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, nəşr hüququ verilməsi üçün Elmi Şuraya ümumilikdə 6 tədris vəsaiti, onlardan 2 dərs vəsaiti və 4 fənn proqramı daxil olub. Həmin tədris vəsaitlərinə uyğun elm sahələri üzrə Redaksiya və Nəşriyyat Şurasının bölmələrində və universitetin Tədris-Metodiki Şurasında baxılıb, ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə edilib. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

The next online meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held on May 26.
Rector of the University, Chairman of the Scientific Council, Professor Elkhan Huseynov opened the meeting with an introductory speech and informed the participants about the issues on the agenda. Rector spoke about the measures taken to combat the coronavirus pandemic in the Republic of Azerbaijan, noting that in accordance with the relevant order signed by the Minister of Education Emin Amrullayev, the spring semester exam session will be held remotely from June 1 to July 5, the 2020-2021 academic year in higher and secondary special education institutions. Taking into account the organization of the spring semester of the 2020-2021 academic year online, the examination session should be organized in accordance with the existing rules, ensuring transparency and objectivity in the assessment of students' knowledge, the examination session should be held on the basis of existing normative documents. In order to promptly investigate each complaint and take the necessary measures, specific tasks were set before the deans of faculties and heads of departments before the start of the session.
Director of the Teaching Methodical Center Faig Shirinov gave information to the members of the Scientific Council on the state of preparation for the spring exam session and state exams of 2020/2021 academic year for undergraduate, Head of the Department of Doctoral and Master programs’ Office Sabir Khalilov for master students, and Director of Sumgayit State Technical College under SSU Matanat Pirguliyeva about the exams in SSTC. They noted that in connection with the coronavirus pandemic, the teaching process was carried out in an online format (remotely); the faculty made serious efforts to ensure the activity of students in the classroom and provided assistance to students. It was noted that the master's dissertation must be submitted to the university on paper and its defense must be carried out in an online format (on the ZOOM Platform).
After the speeches, the state of preparation for the spring exam session and state exams of the 2020/2021 academic year was considered satisfactory.
Vice-Rector for Humanitarian Affairs Assoc. prof. Ramiz Huseynov made a report. He noted that one of the important directions of the patriotic education work with young people is the work in the educational process. “Sumgayit State University has ample opportunities for this. Regular classes of the Heydar Aliyev School with the participation of students and youth at the Heydar Aliyev Center of SSU have an exceptional impact on the education of students in the spirit of patriotism. Also, in order to further strengthen the work on the formation of
patriotic spirit of students at SSU, the activities of the amateur club and sports club at the university were improved and the effectiveness of teaching military training was increased. Expansion of screenings of feature and documentary films on patriotism, meetings with National Heroes of the Republic of Azerbaijan, participants of the Patriotic War, visit to the Military Loot Park in Baku, as well as the Alley of Martyrs in Baku and Sumgayit are aimed at strengthening patriotic feelings among students”.
Vice-Rector for International Relations Gafar Atayev informed about the results of the international project "Erasmus + EQAC - Establishment and development of the Quality Assurance Centers in Azerbaijani Universities" at SSU. He praised the work of SSU staff in the implementation of international projects and noted the need to further expand work in this direction.
Naib Hajiyev, Vice-Rector for Economic Affairs, spoke about the improvement of the security service of SSU. He said that in order to improve security, to further increase the security of SSU staff and students, it is expedient to entrust the security of SSU to the Security Service of the Ministry of Internal Affairs.
Professor Mukhtar Samadov, Scientific Secretary, spoke about the work to be done in connection with the pandemic, the accreditation of SSU was suspended in October 2020 and will continue in September 2021. He noted that in connection with the continuation of accreditation in September 2021, the collection of relevant information is entrusted to the Self-Analysis Commission. He noted the expediency of participating in trainings conducted by specialists of the Agency for Quality Assurance in Education (AQAE) to get acquainted with these new rules and criteria, as well as the regulations of Accreditation and other normative legal documents.
In connection with the discussion of current issues in connection with the awarding of scientific titles, it was noted that the employee of the Department of Literature of Azerbaijan and foreign countries, Ph.D. D.A. Jumanova applied to the rector in connection with the application to the SAC for the award of the title of associate professor for scientific and pedagogical activities, and the document was submitted to the Scientific Council with the instruction of the rector. Following the discussions, based on the results of the secret ballot, it was decided to apply to the SAC for giving the title of associate professor to Ph.D. D.A. Jumanova.
The scientific secretary informed about the right of publication (griffin) for teaching aids. He noted that in order to grant the right to publish, the Scientific Council received a total of 6 textbooks, including 2 textbooks and 4 subject programs. The textbooks were reviewed in the departments of the Editorial and Publishing Council and the Teaching and Methodological Council of the university, and recommended to the Scientific Council with an expert opinion. After the discussions, the publication of textbooks was allowed.