Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Mühəndislik fakültəsində 28 May - Respublika Gününə həsr olunmuş “Yurdum, yuvam, məskənimsən” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 May 2021 13:10
SDU-nun Mühəndislik fakültəsində 28 May - Respublika Gününə həsr olunmuş “Yurdum, yuvam, məskənimsən” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi
Mayın 25-də SDU-nun Mühəndislik fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May − Respublika Gününə həsr olunmuş “Yurdum, yuvam, məskənimsən” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Ulduz Ağayev açaraq, 28 May−Respublika Günü münasibətilə kollektivi və tələbələri təbrik etdi, Müsəlman Şərqində ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 103 il ötdüyünü qeyd etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan dövləti mövcud olduğu 23 ay ərzində bir çox tarixi əhəmiyyətli işlər həyata keçirmişdir. Xalqımız bu günü böyük təntənə ilə qeyd edir. Çünki həmin gün – 1918-ci il mayın 28-də Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrindən sonra müstəqilliyini itirən, yüz ildən artıq müstəmləkə şəraitində yaşayan, mədəniyyəti, dili, dini sıxışdırılan Azərbaycan azadlığa çıxmışdı. 1918-ci il mayın 28-də “İstiqlal bəyannaməsi”ndə Azərbaycanın müstəqil dövlət olduğu elan edildi. Hər bir xalqın, millətin sahib olduğu ən böyük sərvət onun müstəqil dövlətinin olmasıdır. Lakin müstəqillik təsadüfən qazanılmır və ya onu hədiyyə etmirlər. Müstəqilliyə gedən yol böyük mübarizələrdən keçir. Onu qazanmaq və qoruyub-saxlamaq qurban tələb edir. Ulu öndər Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra respublikamızın müstəqilliyi məhv olmaq təhlükəsindən qurtuldu. Ulu öndərin dediyi kimi, “müstəqilliyi qazanmaq çətindir, amma onu qoruyub-saxlamaq isə ondan da çətindir” sözləri zamanın sınağından çıxdı. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi bizim tarixi nailiyyətimizdir, ən böyük sərvətimizdir. Ümummilli liderin sözləri ilə desək, “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi daimidir, əbədidir, dönməzdir”. Ulu öndərin layiqli davamçısı İlham Əliyev müstəqillik yolu ilə irəliləyən Azərbaycanı daha böyük zirvələrə çatdırıb və ölkəmiz bütün dünyada güclü dövlət kimi tanınır. “Qazanılmış müstəqilliyi qoruyub-saxlamaq gələcəyimiz olan siz gənclərin üzərinə düşür. Bu yolda hər bir tələbəyə uğurlar arzulayıram!”.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi. Mühəndislik fakültəsinin tələbələri: Səkinə Babayeva, Aysun Əhmədzadə, Nuranə Kərimova çıxış edərək bu müstəqilliyin ömrünün az olmasına – 23 ay yaşamasına baxmayaraq, bununla gələcəkdə böyük zəfərlərin təməli qoyulmuş olduğunu qeyd etdilər. Tələbə Sevinc Mehralıyeva “Azərbaycan”, Səkinə Babayeva Bəxtiyar Vahabzadənin “Torpaqdan pay olmaz” şeirlərini səsləndirdilər.

Главная страница | Новости | На факультете Инженерии было проведено мероприятие «Край мой родной» в формате онлайн, посвященное 28 Мая - Дню Республики
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Май 2021 13:10
На факультете Инженерии было проведено мероприятие «Край мой родной» в формате онлайн, посвященное 28 Мая - Дню Республики
25 мая на факультете Инженерии состоялось мероприятие «Край мой родной», посвященное 28 Мая – Дню Республики. Мероприятие со вступительным словом открыл декан факультета, доцент Улдуз Агаев. Он поздравил коллектив и студентов с праздников 28 Мая – Дня Республики. Азербайджанская Демократическая Республика была первым светским демократическим государством на мусульманском Востоке. Со дня образования этой республики прошло 103 года. За 23 месяца своего существования АДР проделала много очень важных, исторически значимых работ. Наш народ отмечает этот день в торжественной обстановке, потому что 28 Мая 1918-го года после Гюлистанского и Туркменчайского договоров Азербайджан потерял свою независимость и около 100 лет жил в колониальных условиях, где притеснялись язык, культура и вера народа. Теперь же страна стала свободной. 28 мая 1918 года в своей «Декларации о независимости» Азербайджан объявил о своем суверенитете. Самое главное богатство любой страны – это его независимость, а чтобы ее завоевать и сохранить требуется много усилий. Как сказал общенациональный лидер Гейдар Алиев: «Трудно завоевать независимость, а еще труднее сохранить её».
Завоевание суверенитета Азербайджаном –это самое главное историческое достижение нашего государства, его достояние. Общенациональный лидер всегда говорил: «Государственная независимость Азербайджана –постоянна, вечна и непоколебима!».
Продолжатель политического курса общенационального лидера Ильхам Алиев добился того, что Азербайджан стремительно развивается, и сейчас нашу республику во всем мире признают сильной страной. Наше будущее – в руках у молодежи. Декан пожелал молодому поколению успехов на пути развития и сохранения независимости страны.
На мероприятии прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Студентки факультета Сакина Бабаева, Айсун Ахмедзаде, а также Нурана Керимова в своих выступлениях отметили, что несмотря на 23 месяца своего существования независимости АДР, она положила начало всем будущим победам нашей страны.
Студентка Севиндж Мехралиева прочла стихотворение «Азербайджан», а Сакина Бабаева -«Торпагдан пай олмаз» («Ни пяди родной земли!») Бахтияра Вагабзаде.