SDU-nun tələbələri IV beynəlxalq tələbə olimpiadasında iştirak etdilər
Azərbaycan təhsil sistemində aparılan islahatyönümlü layihələr ölkənin rəqabət qabiliyyətinin güclənməsinə xidmət edən istedadlı gənclərin formalaşmasına münbit zəmin yaradıb. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində uğurlu layihələr gerçəkləşir, nəticədə, tələbələrimizin beynəlxalq olimpiadalarda nailiyyətləri ildən-ilə artır. Mayın 24-də Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində qarışıq (əyani və distant) formatda prof. K.F.Boqatıx adına Kimya texnologiyasının proses və aparatları fənnindən IV beynəlxalq tələbə olimpiadası keçirildi.
UDNTU-nun rektoru O.A.Baulin olimpiada iştirakçılarını salamlayaraq bildirdiki, ümumilikdə Rusiya Fedrasiyasından (Moskva, Sankt-Peterburq, İrkutsk, Ekatirinburq, Samara, Perm, Yaroslavl, Qroznu, Tver, Tomsk, Kazan, Salavat və UFA), Azərbaycan (Sumqayıt), Qazaxıstan (Atırau), Özbəkistan (Fərqanə), Afrika ölkələri və Kubadan 20 komandada 69 tələbə iştirak edəcəkdir. Rektor onlara uğurlar arzulayaraq olimpiadanı açıq elan etdi.
Olimpiadaya Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan 311 saylı qrupunun tələbələri: Qönçə Əhmədova, Nərmin Xasıyeva, 312 saylı qrupun tələbəsi Solmaz Məhəmmədzadədən ibarət komanda ilə qatılmışlar.

Студенты СГУ приняли участие в IV Международной олимпиаде студентов
Включающие реформы проекты, реализуемые в системе образования в Азербайджане, создают благоприятные условия для формирования способной молодежи, способствующей повышению конкурентоспособности страны. В Сумгаитском государственном университете реализуются успешные проекты в этом направлении и, в результате, год от года студенты СГУ добиваются все новых достижений в международных олимпиадах. 24 мая в Уфимском государственном нефтяном техническом университете была проведена международная олимпиада в комбинированном формате (очно и в дистантной форме) по предмету «Процессы и аппараты химических технологий» для студентов IV курса.
Ректор УГНТУ О.А.Баулин поприветствовал участников олимпиады и отметил, что в нём принимают участие 20 команд состоящих из 69 студентов, из России (Москва, Санкт-Петербург, Иркутск, Екатеринбург, Самара, Пермь, Ярославль, Грозный, Тверь, Томск, Казань, Салават и Уфа), Азербайджана (Сумгаит), Казахстана (Атырау), Узбекистана (Фергана), стран Африки и Кубы. Ректор пожелал участникам успехов и объявил международную конференцию открытой.
В олимпиаде будут принимать участие из СГУ команда, состоящая из студентов группы 311-Ахмедовой Гончи, Хасиевой Нармин и группы 312 – Мамедзаде Солмаз, обучающихся на факультете Химии и биологии по спец.Химическая инженерия.