Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinin tələbələri arasında tədrisin keyfiyyətinə nəzarət məqsədilə anket sorğu keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 May 2021 12:20
SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinin tələbələri arasında tədrisin keyfiyyətinə nəzarət məqsədilə anket sorğu keçirildi
Artıq bir ildən çoxdur ki, COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar ali təhsil müəssisələrində tədris prosesi distant formada həyata keçirilir. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin II, III, IV və V kurs tələbələri arasında tədrisin keyfiyyətinə nəzarət məqsədilə anket sorğu keçirildi. Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Zəfər Hüseynov bu barədə bildirdi ki, “COVID-19 pandemiyası bütövlükdə təhsilverən və təhsialanların tədris və öyrənmə fəaliyyətlərində əsaslı və yeni dəyişikliklərə səbəb oldu. Tələbələr həm onlayn təhsilə keçdi, həm də dostları və ailələri ilə sosial məsafə saxlamalı oldular. Əlbəttə, bəzi tələbə və müəllimlərin yeni formatda təhsilə uyğunlaşması müəyyən mənada çətinliklər yaratdı. Fakültəmizin tələbələrinin distant təhsillə bağlı fikirlərini öyrənmək istədik. Bu məqsədlə Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Məftun Heydərova ilə birlikdə məlumat toplamaq məqsədilə tələbələr üçün distant öyrənmə ilə bağlı bir sorğu hazırladıq və tələbələrə göndərdik. Nəticələri əldə etdikdən sonra tələbələrin mövcud təhsil sistemində nəyi sevdiyini və nəyi dəyişdirmək istədiklərini öyrəndik. Ümumilikdə 416 nəfər tələbə arasında aparılan sorğunun nəticəsində gördük ki, tələbələrin əksəriyyəti universitetdə təhsili üstün tutduqları halda, çox az hissəsi distant təhsili seçmişlər. Onların bəziləri avadanlıq nasazlığından şıkayətçi olduqları halda, böyük əksəriyyəti virusa yoluxma riskinin aşağı olması baxımından distant təhsilin vacib olduğu fikrində oldular. Tələbələrimizin yenə də böyük əksəriyyəti distant təhsil prosesindəki dəyişikliklər barədə vaxtında məlumat aldıqlarını, müəllim heyətinin işini müsbət qiymətləndirdiklərini, evdən öyrənmək üçün mənbələr təklif etməkdə müəllimlərinin onlara köməklik göstərdiklərini və universitetin qiymətləndirmə üsullarını bəyəndiklərini qeyd etdilər. Bəzi tələbələr isə öyrənmə motivasiyalarının azaldığını və bəlkə də, bu səbəbdəndir ki, öz nailiyyətlərini orta səviyyədə qiymətləndirdiklərini qeyd etdilər. Onu da diqqətə çatdıraq ki, tələbələrin əksəriyyəti evdə internetin zəif olmasından narazı olduqlarını bildirdilər. Distant təhsili bəyənmək məsələsinə gəldikdə isə, bu barədə fikirayrılığı nəzərəçarpan qədərdir. Belə ki, onların, demək olar ki, yarısı təhsilin distant formasını bəyəndikləri halda, digər yarısı təhsilin bu formasını bəyənmədiklərini qeyd etmişlər”.
Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Məftun Heydərova qeyd etdi ki, “Yeni keçid aldığımız distant təhsil müddətində fakültəmizin tələbə və müəllimlərinin rəqəmsal mühitdə rahat və məhsuldar işin təşkili və distant təhsil prosesinin həyata keçirilməsini təmin etmək üçün lazımi alətlər, mənbələr və xidmətlər təqdim etmək qabiliyyətinin nə dərəcədə yüksək olduğunu öyrənmək lazımdır. Biz bunu tələbələr arasında apardıq və yaxın müddətdə müəllimlər arasında da belə bir sorğunu keçirməyi planlaşdırırıq. Araşdırmamız, universitetimizin təhsilin distant formasına gözlənilmədən və qısa müddətdə keçməsinə baxmayaraq, bir tərəfdən tələbələrin təhsil prosesində distant təhsil texnologiyalarından istifadə etməyə hazır olduqlarını, digər tərəfdən onların tətbiqində müəyyən texniki çətinliklərin olduğunu göstərdi. Sorğunun nəticələrinin geniş və ətraflı şərhini əhatə edən məqalə də hazırlamışıq və bu məqalə Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Elmi xəbərlər” jurnalında öz əksini tapacaqdır. Maraqlananlar jurnalın növbəti nömrəsində məqalə ilə tanış ola bilərlər.

Главная страница | Новости | Проведен анкетный опрос студентов математического факультета СГУ с целью контроля качества обучения
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Май 2021 12:20
Проведен анкетный опрос студентов математического факультета СГУ с целью контроля качества обучения
Более года из-за пандемии COVID-19 учебный процесс в высших учебных заведениях осуществляется в форме дистанционного обучения. Среди студентов второго, третьего, четвертого и пятого курсов математического факультета Сумгаитского государственного университета был проведен анкетный опрос с целью контроля качества обучения. В связи с этим декан математического факультета доц. Зафар Гусейнов сказал, что пандемия COVID-19 привела к серьезным изменениям в деятельности преподавателей и обучении студентов. Конечно, адаптация некоторых студентов и преподавателей к новому формату обучения создала определенные трудности. Мы хотели узнать мнение студентов нашего факультета о дистанционном обучении. Для этого совместно с доцентом кафедры математики и методики ее преподавания Мафтун Гейдаровой мы подготовили анкету с опросом по дистанционному обучению и разослали ее студентам. В результате опроса, мы узнали, что студентам нравится в существующей системе образования и что они хотят изменить.
В опросе приняли участие 416 студентов. Он показал, что большинство студентов предпочитают очное образование и лишь очень немногие выбирают дистанционное обучение. Хотя некоторые из них жаловались на технические неисправности, подавляющее большинство считало, что дистанционное обучение важно с точки зрения низкого риска заражения. Подавляющее большинство наших студентов заявили, что они получили своевременную информацию об изменениях в процессе дистанционного обучения, высоко оценили работу преподавательского состава, который оказывал им помощь, предлагая ресурсы для домашнего обучения, и выразили удовлетворение методами оценивания в университете. Другие же студенты, отметили снижение мотивации к обучению, возможно, потому, что они оценили свою успеваемость на среднем уровне. Следует отметить, что большинство студентов выразили недовольство слабым интернетом дома. Когда дело касается дистанционного обучения, существуют значительные разногласия. Так, почти половине из них понравилась дистанционная форма обучения, а другой половине эта форма обучения не понравилась.
Доц. Мафтун Гейдарова отметила, что во время дистанционного обучения необходимо учитывать насколько качественно факультет может обеспечить непрерывную и продуктивную работу в цифровой среде студентов и преподавателей и предоставить необходимые инструменты, ресурсы и услуги для обеспечения дистанционного образования. На следующем этапе мы планируем провести аналогичный опрос и среди преподавателей. Наше исследование показало, что, несмотря на неожиданный и непродолжительный переход нашего вуза на дистанционное обучение, с одной стороны, студенты готовы использовать дистанционные технологии обучения в учебном процессе, с другой стороны, существуют определенные технические трудности в их применении. По результатам исследования мы подготовили статью, которая будет напечатана в Журнале научных новостей Сумгаитского государственного университета. Желающие могут прочитать статью в следующем номере журнала.