Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Gənclərin xaricdə təhsil almasında Ulu öndər Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2021 18:39
SDU-da “Gənclərin xaricdə təhsil almasında Ulu öndər Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsi və Gənc Alimlər Şurasının təşkilatçılğı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş “Gənclərin xaricdə təhsil almasında Ulu öndər Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbirdə universitetin bir qrup professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, Türkiyənin Qazi Universitetinin Təhsil fakültəsinin professorları: Dr.Salih Şahin və Dr.Servet Karabağ iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq, qonaqları və iştirakçıları salamladı, Ulu öndər Heydər Əliyevin təhsilin cəmiyyətin inkişafındakı rolundan, bütün fəaliyyəti dövründə elm, təhsil və mədəniyyətimizin inkişafına verdiyi töhvələrdən danışaraq qeyd etdi ki, dahi şəxsiyyət yaxşı bilirdi ki, Azərbaycanın tərəqqisinin yeganə yolu məhz xalqın yüksək təhsil almasında, maariflənməsindədir. Məhz buna görə də ümummilli lider Heydər Əliyev gənclərlə bağlı məsələləri həmişə öz siyasətinin əsas tərkib hissələrindən biri hesab edirdi. Heydər Əliyevin 1969–1982-ci illərdə respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrdə yüzlərlə yeni tədris ocaqları, gənclik mərkəzləri, hərbi məktəblər açılmış, minlərlə azərbaycanlı gənc keçmiş SSRİ-nin nüfuzlu ali məktəblərində təhsil almış, müasir ixtisaslara yiyələnmişdir. Həmin gənclərin böyük bir qismi bu gün müstəqil Azərbaycan Respublikasının dövlət quruculuğunda yaxından iştirak edir, hüquq-mühafizə orqanlarında rəhbər vəzifələrdə çalışır, elmimizin, səhiyyəmizin, mədəniyyətimizin inkişafında əvəzsiz xidmət göstərirlər. Buna görə də Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qaydışını ən çox alqışlayanlar elə gənclərin özü idi. Heydər Əliyev gənclərə arxalandığı kimi, gənclər də onu böyük bir lider, əvəzolunmaz tarixi şəxsiyyət, milli dövlət quruculuğumuzun banisi kimi qəbul edirlər. İndi Ulu öndərin ruhu şaddır, çünki ilk dəfə olaraq biz ümummilli liderin anadan olmasının 98-ci ildönümünü onun görmək istədiyi, torpaqları işğaldan azad olunmuş Azərbaycanda qeyd edirik. Ulu öndər üçün ən ümdə məsələlərdən birinin əzəli Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalından azad edilməsi olduğunu qeyd edən prorektor Qafar Atayev ötən il 44 gün ərzində yenilməz Azərbaycan Ordusunun bu missiyanı şərəflə yerinə yetirdiyini qeyd etdi və ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik, azərbaycançılıq ənənəsinin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə yerinə yetirlidiyini bir daha tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Tarix və çoğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Gənclərin xaricdə təhsil almasında Ulu öndər Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Ulu öndərin Azərbaycan dövlətinə və xalqına olan xidmətlərindən danışdı. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyev hər zaman gənclərin dünyagörüşlü, elmli yetişməsinə önəm verib. Onun genişmiqyaslı fəaliyyətində təhsilin inkişafı hər zaman prioritet sahə kimi mühüm yer tuturdu. Təhsilin cəmiyyətin inkişafında rolunu və şəxsiyyətin formalaşmasında əhəmiyyətini daim yüksək qiymətləndirən dahi rəhbərin qəbul etdiyi qərarlar, uzaqgörənliklə irəli sürdüyü konseptual fikirlər, tarixi tövsiyələr bu gün də ölkəmizdə təhsil islahatlarının əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə öz töhfəsini verməkdədir.
Tədbirə qonaq qismində qatılan Türkiyə Cümhuriyyəti Qazi Universitetinin Təhsil fakültəsinin Siyasət kafedrasının professoru Dr.Servet Karabağ “Devletler için liderlerin rolü” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Prof. Servet Karabağ lider və liderlik terminini izah etdi, onun xüsusiyyətləri, liderlərin malik olduğu xasiyyət və bacarıqlar barədə danışdı. Türklərin qədimdən liderlik bacarığına malik olmduğu, qədimdən qurduğu dövlətlər, idarəçilikləri və liderləri haqqında məlumat verdi. Tarixdə bəzi dövlətlərin öz liderlərinin adları ilə bağlı olduğunu qeyd edərək, buna misallar göstərdi. Atillanın Hun İmperatorluğunun, Fateh Sultan Mehmetin Osmanlı İmperiyasının, Napoleonun Fransanın, Qandinin Hindistanın, Atatürkün Türkiyə Cümhuriyyətinin, Heydər Əliyevin isə Azərbaycanın lideri olduğunu vurğuladı. Ümummilli liderler: Atatürk və Heydər Əliyevin timasalında liderlik bacarıqlarını misallarla ifadə edərək dərin hörmət etdiyini söylədi.
Tədbirdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Hamza Sahin (TC) “Heydər Əliyevin təhsilə verdiyi dəyər” mövzusunda təqdimatında Heydər Əliyevin təhsillə bağlı məşhur sitatlarına hər slaydında istinad edərək, o sitatların izahını gözəl şərhlə iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Daha sonra Gənc Alimlər Şurasının sədr müavini Aysel Qəribli “Azərbaycanda energetika sənayesinin inkişafında Heydər Əliyevin rolu”, SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Gasanova Aphsana (Gürcüstan) “Ümumilli liderin xaricdə təhsil ənənəsi”, SDU-nun Fizika və elektroenergetika fakültəsinin I kurs tələbəsi Mataullah Saidi (Əfqanıstan) “Azərbaycan–Əfqanıstan əməkdaşlığı” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Ulu öndər Heydər Əliyevin XX əsrin görkəmli siyasi və dövlət xadimi olduğunu, onun dünya liderləri səviyyəsində yüksək qiymətləndirildiyini bildirdilər.
Ulu öndərin adı haqlı olaraq müstəqil Azərbaycan Respublikasının adı ilə bərabər çəkilir. Azərbaycanın son yarım əsrdən artıq bir dövrdəki inkişafının bütün hadisələri, əsas nailiyyətləri ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə birbaşa bağlıdır. Bu böyük düha bütün fəaliyyəti boyu dünyada və ölkəmizdə gedən siyasi prosesləri qabaqlayıb, xalqımızın milli maraqlarını və dövlətçilik mənafeyini hər şeydən üstün tutub, taleyüklü qərarlar qəbul edib. Natiqlər ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş xaricdə təhsil ənənələrinin son illərdə uğurla davam etdirildiyini söylədilər.
Sonda çıxışçılar ümummilli lider Heydər Əliyev cismən aramızda olmasa da, onun ideyalarının, yaratdığı dövlətçilik ənənələrinin daim yaşayacağını vurğuladılar.

AN ONLINE EVENT ON "THE ROLE OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV IN THE EDUCATION OF YOUNG PEOPLE ABROAD" AT SSU
On May 8, Sumgayit State University hosted an online event on "The role of National Leader Heydar Aliyev in the education of young people abroad" dedicated to the 98th anniversary of national leader Heydar Aliyev, organized by the Department of International Cooperation and Foreign Students and the Council of Young Scientists.
The event was attended by a group of professors and teachers of the university, as well as professors of the Faculty of Education of Gazi University of Turkey Dr. Salih Shahin and Dr. Servet Karabakh.
Opening the event, Vice-Rector for International Relations Associate Professor Gafar Atayev greeted the guests and participants, spoke about the role of national leader Heydar Aliyev in the development of society, his contribution to the development of science, education and culture. That is why national leader Heydar Aliyev has always considered youth issues as one of the main components of his policy. During the period of Heydar Aliyev's presidency in 1969-1982, hundreds of new educational institutions, youth centers, military schools were opened, thousands of young Azerbaijanis were educated in prestigious universities of the former USSR and acquired modern specialties. Today, a large number of these young people are closely involved in the state building of the independent Republic of Azerbaijan, work in senior positions in law enforcement agencies, render invaluable services in the development of our science, health and culture. Therefore, the young people themselves welcomed Heydar Aliyev's return to power for the second time. Just as Heydar Aliyev relied on the youth, the youth perceive him as a great leader, an invaluable historical figure, the founder of our national state-building. Now the spirit of the Great Leader is happy, because for the first time we are celebrating the 98th anniversary of the birth of the national leader in the lands of which he wanted to see, liberated from occupation.
Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev made a report on "The role of National Leader Heydar Aliyev in the education of young people abroad." He spoke about the services of the Great Leader to the state and people of Azerbaijan. He noted that national leader Heydar Aliyev has always attached importance to the worldview and scientific development of young people. In its large-scale activities, the development of education has always been an important area. The decisions made by the genius leader, who always appreciated the role of education in the development of society and the importance of the formation of personality, the conceptual ideas put forward by foresight, historical
recommendations still contribute to defining the main directions of educational reform in our country.
Dr. Servet Karabakh, Professor of the Department of Politics, Gazi University, Republic of Turkey, who participated in the event as a guest, made a presentation on "The role of leaders for states". Prof. Servet Karabakh spoke about the definition of the term leader and leadership, its characteristics, the qualities and abilities of leaders. He gave information about the ancient leadership skills of the Turks, the ancient states, administrations and leaders. He cited examples of this, noting that some states in history are associated with the names of their leaders. He stressed that Atilla was the leader of the Hun Empire, Fatih Sultan Mehmet the Ottoman Empire, Napoleon France, Gandhi India, Ataturk the Turkish Republic, and Heydar Aliyev the leader of Azerbaijan. He expressed his deep respect for the national leader Ataturk and Heydar Aliyev, expressing the leadership skills with examples.
Hamza Sahin, a fourth-year student of the Faculty of Philology of SSU, in his presentation on "Heydar Aliyev's value to education" referred to Heydar Aliyev's famous statistics on education on each slide and explained those quotes with a beautiful explanation. Then, Deputy Chairman of the Council of Young Scientists Aysel Garibli delivered speech on "The role of Heydar Aliyev in the development of the energy industry in Azerbaijan", Gasanova Aphsana (Georgia), a fourth-year student of the Faculty of History and Geography of SSU, made a report on "The tradition of education of the national leader abroad", Mataullah Saidi (Afghanistan), a first-year student of the Faculty of Physics and Power Engineering of SSU made a report on "Azerbaijan-Afghanistan cooperation". They noted that the great leader Heydar Aliyev was a prominent political and state figure of the twentieth century, and he was highly valued at the level of world leaders.
The name of the great leader is rightly associated with the name of the independent Republic of Azerbaijan. All the events and main achievements of the development of Azerbaijan over the past half century are directly related to the name and activities of national leader Heydar Aliyev. Throughout his career, this great genius has preceded the political processes in the world and in our country, put the national interests and the interests of statehood above all else, and made fateful decisions. The speakers noted that the traditions of education abroad, founded by national leader Heydar Aliyev, have been successfully continued in recent years.
In conclusion, the speakers stressed that although national leader Heydar Aliyev is not physically among us, his ideas and statehood traditions will always live.