Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Heydər Əliyev məktəbinin növbəti məşğələsi onlayn formatda keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2021 15:01
SDU-da Heydər Əliyev məktəbinin növbəti məşğələsi onlayn formatda keçirildi
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində "Müstəqil Azərbaycanın ümummilli lideri – Heydər Əliyev" mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələ keçirildi.
Əvvəlcə bir qrup tədbir iştirakçısı ümummilli lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində qoyulmuş büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, 10 May müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın və dövlətimizin müstəqilliyi, inkişafı naminə böyük xidmətlər göstərmiş ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günüdür. Ulu öndər Heydər Əliyev hər zaman fəxr edəcəyimiz, qürur hissi ilə xatırlayacağımız dahi şəxsiyyət və böyük dövlət xadimidir. O, Azərbaycan xalqı və dövlətçiliyi üçün misilsiz xidməti ilə seçilən tarixi şəxsiyyət olmaqla yanaşı, həm də tarix yazan Liderdir. Ulu öndərin milli və dövlətçilik maraqlarına yönələn zəngin fəaliyyəti Azərbaycan xalqının tarixində dərin iz buraxıb. Azərbaycan tarixinin taleyüklü hadisələrlə dolu 34 ildən artıq bir dövrü Ulu öndərin adı ilə bağlıdır. Bu dövr ərzində Heydər Əliyev xalqı tarixin ən çətin sınaqlarından çıxararaq, dövlətimizin tərəqqisinə nail olmuş qüdrətli şəxsiyyətdir. 1969–1982-ci illərdə həyatımızın bütün sahələrində baş vermiş köklü dəyişikliklər öz miqyasına görə Azərbaycanın quruculuq salnaməsində ən dolğun səhifələrdən birini təşkil edir. Xalqımızın həyatında elə bir sahə yoxdur ki, o sahədə Heydər Əliyevin əvəzsiz rolu olmasın. Gənc nəsil də Ulu öndər Heydər Əliyevdən, sözün əsl mənasında, böyük qayğı görmüşdür. Gənclərin hərtərəfli inkişafında, onların milli kadr kimi formalaşmasında dahi şəxsiyyət əlindən gələni əsirgəməmişdir. Rektor onu da bildirdi ki, müstəqil dövlətimizin qurucusu və xalqımızın xilaskarı, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev cismən aramızda olmasa da, Onun ideyaları və böyük dühası əbədiyaşardır. Əminik ki, bu gün daim azərbaycanlı olması ilə fəxr edən Heydər Əliyevin ruhu şaddır. Heydər Əliyev 2003-cü ildə Azərbaycan xalqına müraciətində demişdi: “İnanıram ki, Mənim başa çatdıra bilmədiyim taleyüklü məsələləri, planları, işləri sizin köməyiniz və dəstəyinizlə İlham Əliyev tamamlaya biləcəkdir. Ona Özüm qədər güvənirəm və gələcəyinə böyük ümid bəsləyirəm”. Həqiqətən də, Prezident cənab İlham Əliyev xalqımızın Ulu öndəri Heydər Əliyevin demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu siyasətini uğurla davam etdirir. Xilaskarı olduğu müstəqil Azərbaycanın ərazi bütövlüyü Onun ideya və əməllərini davam etdirən, vəsiyyətlərini gerçəkləşdirən Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bərpa edildi, 30 ildən bəri düşmən əsarətində olan Qarabağ əbədi azadlığına qovuşdu.
SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru, Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) İdarə Heyətinin üzvü, YAP Sumqayıt Şəhər Təşkilatının sədri dosent Ramiz Hüseynov "Müstəqil Azərbaycanın ümummilli lideri – Heydər Əliyev" mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyev həmişə Azərbaycan xalqının mənafeyini düşünən bir öndər
olub, bu istiqamətdə apardığı ardıcıl və məqsədyönlü siyasət Onun bütün fəaliyyətinin əsasını təşkil edib. Bütün həyatını xalqına və Vətəninə həsr etmiş ümummilli liderimiz Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının tarixinə müstəqilliyimizin memarı və qurucusu kimi daxil olub. Bu gün Azərbaycan müasir, qüdrətli və dinamik inkişaf edən ölkədir. Bütün sahələrdə ardıcıl və sistemli islahatlar həyata keçirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasət nəticəsində bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm, təhsil, səhiyyə sahələrində davamlı inkişaf müşahidə edilir. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Əbədiyaşar Liderin ən böyük arzusu tarixi torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, bütün ömrü boyu sədaqətlə xidmət etdiyi doğma Azərbaycanımızın ərazi bütövlüyünün bərpası idi. Dahi şəxsiyyətin bu arzusunu, vəsiyyətini onun layiqli siyasi varisi, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrimizin Müzəffər Ali Baş Komandanı, qüdrətli sərkərdə cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ümummilli liderin qurucusu olduğu rəşadətli Azərbaycan Ordusu yerinə yetirdi. İldən-ilə güc toplayan Azərbaycan, onun rəşadətli ordusu düşməni torpaqlarımızdan qovub çıxardı, üçrəngli bayrağımız yenidən Vətən torpaqlarında, Qarabağın döyünən ürəyi olan Şuşada qürurla dalğalanmağa başladı. Dəmir yumruqla beli qırılan, başı əzilən düşmən kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu, ərazi bütövlüyümüz təmin edildi. Öz liderinə, Ali Baş Komandanına inanan və güvənən bu ordu, igid Azərbaycan əsgəri 30 illik işğala qanı-canı bahasına son qoydu.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim, professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev dünya azərbaycanlılarının lideridir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev “Azərbaycan dövlətçiliyi ənənəsində varislik – İlham Əliyev”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Günel Paşayeva “Heydər Əliyev və Azərbaycan mədəniyyəti”, Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbəsi Aysel Hümbətova “Azərbaycanda sənayenin inkişafında Heydər Əliyevin rolu”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs magistrantı Həsən Əhmədov “Heydər Əliyev irsi Azərbaycan gəncliyinin vətənpərvərlik tərbiyəsi məktəbidir” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, anadan olmasının 98-ci ildönümünü qeyd etdiyimiz ümummilli lider, müstəqil dövlətimizin qurucusu və memarı Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının tarixində şanlı salnamələr açmışdır. Bu gün Heydər Əliyev dühası həyatının mənasını xalqa və dövlətə təmənnasız xidmətdə görən, bu müqəddəs amal uğrunda ən çətin maneələrə, problemlərə mərdliklə sinə gərən millət atası kimi hər bir azərbaycanlının qəlbində yaşayır və dərin rəğbətlə yad edilir. Vurğuladılar ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində yeri və rolu uzun müddət müzakirə ediləcək, xalqımız qarşısındakı böyük və zəngin xidmətləri hər zaman tədqiqatlar mövzusu olacaq. Ümummilli liderimizin fəaliyyəti keçmişə istinad edərək bu günümüzü necə qurmağı və gələcəyimiz üçün hansı işlər görülməsinin nümunəsini bizə göstərən, Azərbaycanın dünəni, bu günü və gələcəyinə hesablanmış fəaliyyətdir.

Home | News | THE NEXT ONLINE SESSION OF THE HEYDAR ALIYEV SCHOOL AT SSU
On May 8, the next online training on "National Leader of Independent Azerbaijan - Heydar Aliyev" was held at the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University.
First, a group of participants laid flowers at the bust of national leader Heydar Aliyev in the lobby of the university and paid tribute to his memory.
Opening the event, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, said that May 10 is the birthday of National Leader Heydar Aliyev, the architect and founder of the modern Azerbaijani state, who rendered great services to the independence and development of our people and state. Great Leader Heydar Aliyev is a genius and a great statesman whom we will always be proud and remembered. He is not only a historical figure distinguished by his unparalleled service to the people and statehood of Azerbaijan, but also a leader who writes history. The rich activity of the Great Leader in the interests of national and statehood has left a deep mark on the history of the Azerbaijani people. We are sure that today the spirit of Heydar Aliyev, who is always proud to be Azerbaijani, is happy. Heydar Aliyev said in his address to the people of Azerbaijan in 2003: “I believe that with your help and support, Ilham Aliyev will be able to complete the fateful issues, plans and works that I have not been able to complete. I trust him as much as I do and I have high hopes for his future. " Indeed, President Ilham Aliyev successfully continues the policy of building a democratic, legal and secular state of the Great Leader of our people Heydar Aliyev. The territorial integrity of independent Azerbaijan, the savior, was restored under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who continued his ideas and deeds and fulfilled his will, and Karabakh, which had been enslaved by the enemy for 30 years, was liberated forever.
Ramiz Huseynov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs of SSU, Member of the Board of the New Azerbaijan Party (YAP), Chairman of the Sumgayit branch of the YAP, made a report on "National Leader of Independent Azerbaijan - Heydar Aliyev". He noted that the National Leader Heydar Aliyev has always been a leader who cares about the interests of the Azerbaijani people, and his consistent and purposeful policy in this direction has formed the basis of all his activities. Our National Leader Heydar Aliyev, who devoted his entire life to his people and homeland, entered the history of the Azerbaijani people as the architect and founder of our independence. Today, Azerbaijan is a modern, powerful and dynamically developing country. Consistent and systematic reforms are being implemented in all areas. As a result of the policy pursued under the leadership of President Ilham Aliyev, sustainable development is observed in all areas, including science, education and health. The Vice-Rector also noted that the greatest wish of the Eternal Leader was the liberation of our historical lands from occupation, the restoration of the territorial integrity of our native Azerbaijan, which he served faithfully throughout his life. This dream and will of the genius was fulfilled by the brave Azerbaijani Army, founded by the National Leader under the leadership of his worthy political successor, President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of our Armed Forces, mighty commander Ilham Aliyev. Gathering strength year by year, Azerbaijan and its valiant Army drove the enemy out of our lands, and our tricolor flag began to wave proudly again in the homeland, in Shusha, the beating heart of Karabakh.
Then Dean of the Faculty of History and Geography, Honored Teacher, Professor Adil Bakhshaliyev delivered speech on "Heydar Aliyev is the leader of world Azerbaijanis", Senior Lecturer of the Department of History of Azerbaijan and Eastern Europe Samin Gojayev on "Succession in the tradition of Azerbaijani statehood - Ilham Aliyev", Associate Professor of the Azerbaijani language and its teaching methods Gunel Pashayeva on "Heydar Aliyev and Azerbaijani culture", 2nd year student of the Faculty of Engineering Aysel Humbatova on "The role of Heydar Aliyev in the development of industry in Azerbaijan", 2nd year master of the Faculty of History and Geography Hasan Ahmadov on "Heydar Aliyev"s legacy is a school of patriotic education of Azerbaijani youth." They noted that the National Leader, the founder and architect of our independent state, Heydar Aliyev, whose 98th anniversary we are celebrating, has opened glorious chronicles in the history of the Azerbaijani people. Today, the genius of Heydar Aliyev lives in the heart of every Azerbaijani and is remembered with deep sympathy as the father of the nation, who sees the meaning of life in free service to the people and the state, bravely overcomes the most difficult obstacles and problems for this sacred cause. They stressed that the place and role of the Great Leader Heydar Aliyev in the history of Azerbaijan will be discussed for a long time, and his great and rich services to our people will always be the subject of research. The activity of our national leader is an activity calculated for the past, present and future of Azerbaijan, showing us an example of how to build our present and what can be done for our future, referring to the past.