Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Heydər Əliyev məktəbinin növbəti məşğələsi onlayn formatda keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2021 15:01
SDU-da Heydər Əliyev məktəbinin növbəti məşğələsi onlayn formatda keçirildi
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində "Müstəqil Azərbaycanın ümummilli lideri – Heydər Əliyev" mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələ keçirildi.
Əvvəlcə bir qrup tədbir iştirakçısı ümummilli lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində qoyulmuş büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, 10 May müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın və dövlətimizin müstəqilliyi, inkişafı naminə böyük xidmətlər göstərmiş ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günüdür. Ulu öndər Heydər Əliyev hər zaman fəxr edəcəyimiz, qürur hissi ilə xatırlayacağımız dahi şəxsiyyət və böyük dövlət xadimidir. O, Azərbaycan xalqı və dövlətçiliyi üçün misilsiz xidməti ilə seçilən tarixi şəxsiyyət olmaqla yanaşı, həm də tarix yazan Liderdir. Ulu öndərin milli və dövlətçilik maraqlarına yönələn zəngin fəaliyyəti Azərbaycan xalqının tarixində dərin iz buraxıb. Azərbaycan tarixinin taleyüklü hadisələrlə dolu 34 ildən artıq bir dövrü Ulu öndərin adı ilə bağlıdır. Bu dövr ərzində Heydər Əliyev xalqı tarixin ən çətin sınaqlarından çıxararaq, dövlətimizin tərəqqisinə nail olmuş qüdrətli şəxsiyyətdir. 1969–1982-ci illərdə həyatımızın bütün sahələrində baş vermiş köklü dəyişikliklər öz miqyasına görə Azərbaycanın quruculuq salnaməsində ən dolğun səhifələrdən birini təşkil edir. Xalqımızın həyatında elə bir sahə yoxdur ki, o sahədə Heydər Əliyevin əvəzsiz rolu olmasın. Gənc nəsil də Ulu öndər Heydər Əliyevdən, sözün əsl mənasında, böyük qayğı görmüşdür. Gənclərin hərtərəfli inkişafında, onların milli kadr kimi formalaşmasında dahi şəxsiyyət əlindən gələni əsirgəməmişdir. Rektor onu da bildirdi ki, müstəqil dövlətimizin qurucusu və xalqımızın xilaskarı, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev cismən aramızda olmasa da, Onun ideyaları və böyük dühası əbədiyaşardır. Əminik ki, bu gün daim azərbaycanlı olması ilə fəxr edən Heydər Əliyevin ruhu şaddır. Heydər Əliyev 2003-cü ildə Azərbaycan xalqına müraciətində demişdi: “İnanıram ki, Mənim başa çatdıra bilmədiyim taleyüklü məsələləri, planları, işləri sizin köməyiniz və dəstəyinizlə İlham Əliyev tamamlaya biləcəkdir. Ona Özüm qədər güvənirəm və gələcəyinə böyük ümid bəsləyirəm”. Həqiqətən də, Prezident cənab İlham Əliyev xalqımızın Ulu öndəri Heydər Əliyevin demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu siyasətini uğurla davam etdirir. Xilaskarı olduğu müstəqil Azərbaycanın ərazi bütövlüyü Onun ideya və əməllərini davam etdirən, vəsiyyətlərini gerçəkləşdirən Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bərpa edildi, 30 ildən bəri düşmən əsarətində olan Qarabağ əbədi azadlığına qovuşdu.
SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru, Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) İdarə Heyətinin üzvü, YAP Sumqayıt Şəhər Təşkilatının sədri dosent Ramiz Hüseynov "Müstəqil Azərbaycanın ümummilli lideri – Heydər Əliyev" mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyev həmişə Azərbaycan xalqının mənafeyini düşünən bir öndər
olub, bu istiqamətdə apardığı ardıcıl və məqsədyönlü siyasət Onun bütün fəaliyyətinin əsasını təşkil edib. Bütün həyatını xalqına və Vətəninə həsr etmiş ümummilli liderimiz Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının tarixinə müstəqilliyimizin memarı və qurucusu kimi daxil olub. Bu gün Azərbaycan müasir, qüdrətli və dinamik inkişaf edən ölkədir. Bütün sahələrdə ardıcıl və sistemli islahatlar həyata keçirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasət nəticəsində bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm, təhsil, səhiyyə sahələrində davamlı inkişaf müşahidə edilir. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Əbədiyaşar Liderin ən böyük arzusu tarixi torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, bütün ömrü boyu sədaqətlə xidmət etdiyi doğma Azərbaycanımızın ərazi bütövlüyünün bərpası idi. Dahi şəxsiyyətin bu arzusunu, vəsiyyətini onun layiqli siyasi varisi, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrimizin Müzəffər Ali Baş Komandanı, qüdrətli sərkərdə cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ümummilli liderin qurucusu olduğu rəşadətli Azərbaycan Ordusu yerinə yetirdi. İldən-ilə güc toplayan Azərbaycan, onun rəşadətli ordusu düşməni torpaqlarımızdan qovub çıxardı, üçrəngli bayrağımız yenidən Vətən torpaqlarında, Qarabağın döyünən ürəyi olan Şuşada qürurla dalğalanmağa başladı. Dəmir yumruqla beli qırılan, başı əzilən düşmən kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu, ərazi bütövlüyümüz təmin edildi. Öz liderinə, Ali Baş Komandanına inanan və güvənən bu ordu, igid Azərbaycan əsgəri 30 illik işğala qanı-canı bahasına son qoydu.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim, professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev dünya azərbaycanlılarının lideridir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev “Azərbaycan dövlətçiliyi ənənəsində varislik – İlham Əliyev”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Günel Paşayeva “Heydər Əliyev və Azərbaycan mədəniyyəti”, Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbəsi Aysel Hümbətova “Azərbaycanda sənayenin inkişafında Heydər Əliyevin rolu”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs magistrantı Həsən Əhmədov “Heydər Əliyev irsi Azərbaycan gəncliyinin vətənpərvərlik tərbiyəsi məktəbidir” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, anadan olmasının 98-ci ildönümünü qeyd etdiyimiz ümummilli lider, müstəqil dövlətimizin qurucusu və memarı Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının tarixində şanlı salnamələr açmışdır. Bu gün Heydər Əliyev dühası həyatının mənasını xalqa və dövlətə təmənnasız xidmətdə görən, bu müqəddəs amal uğrunda ən çətin maneələrə, problemlərə mərdliklə sinə gərən millət atası kimi hər bir azərbaycanlının qəlbində yaşayır və dərin rəğbətlə yad edilir. Vurğuladılar ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində yeri və rolu uzun müddət müzakirə ediləcək, xalqımız qarşısındakı böyük və zəngin xidmətləri hər zaman tədqiqatlar mövzusu olacaq. Ümummilli liderimizin fəaliyyəti keçmişə istinad edərək bu günümüzü necə qurmağı və gələcəyimiz üçün hansı işlər görülməsinin nümunəsini bizə göstərən, Azərbaycanın dünəni, bu günü və gələcəyinə hesablanmış fəaliyyətdir.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось очередное онлайн-занятие Школы Гейдара Алиева
8 мая в Школе Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета прошло очередное онлайн-занятие «Общенациональный лидер независимого Азербайджана - Гейдар Алиев».
В начале мероприятия группа участников занятия почтила память Общенационального лидера, возложив цветы к бюсту Гейдара Алиева, установленного в вестибюле университета.
Мероприятие открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он отметил, что 10 мая - день рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, архитектора и основателя современного Азербайджанского государства. Гейдар Алиев это гениальная личность и великий государственный деятель, которым мы всегда будем гордиться, и вспоминать с восхищением. Он не только историческая личность, отличившийся своим служением народу и укреплению государственности Азербайджана, но и лидер, пишущий историю. Многогранная деятельность Великого Вождя, которая была направлена на защиту интересов нации и государственности оставила глубокий след в истории азербайджанского народа. С именем Великого вождя связан более чем 34-летний период в истории Азербайджана, полный судьбоносных событий. В этот исторический период Гейдар Алиев явился как сильная личность, которая вывела народ из выпавших на ее долю тяжелейших испытаний, добился развития нашего государства. Коренные перемены, произошедшие во всех сферах нашей жизни в 1969-1982 годах, являются одной из самых всеобъемлющих страниц в истории Азербайджана. Нет такой сферы в жизни нашего народа, где не было бы неоценимой роли Гейдара Алиева. Гейдар Алиев всегда заботился и о молодом поколении. Он приложил все усилия для того, чтобы молодежь страны всесторонне развивалась и формировалась в национальные кадры. Ректор также отметил, что основателя нашего независимого государства и спасителя нашего народа Гейдара Алиева сейчас нет среди нас, но его идеи и великий гений вечно живы.
Мы уверены, что сегодня душа Гейдара Алиева, который всегда гордился тем, что он азербайджанец, счастлива. В своем обращении к народу Азербайджана в 2003 году Гейдар Алиев сказал: «Я верю, что с вашей помощью и поддержкой Ильхам Алиев сможет завершить судьбоносные вопросы, планы и работы, которые мне не удалось завершить. Я доверяю ему так же сильно, как себе, и возлагаю большие надежды на его будущее ». Действительно, Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политику Гейдара Алиева по построению демократического, правового и светского государства. Под руководством Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, реализовавшего идеи и осуществившего заветы Общенационального лидера, была восстановлена территориальная целостность независимого Азербайджана, и Карабах, оккупированный противником на протяжении 30 лет, был освобожден навсегда.
Проректор СГУ по гуманитарным вопросам, член правления партии «Ени Азербайджан» (ПЕА), председатель Сумгаитского отделения ПЕА Рамиз Гусейнов выступил с докладом «Общенациональный лидер независимого Азербайджана - Гейдар Алиев». Он отметил, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда был лидером, заботящимся об интересах азербайджанского народа, и его последовательная и целенаправленная политика в этом направлении легла в основу всей его деятельности. Наш Общенациональный лидер Гейдар Алиев, посвятивший всю свою жизнь своему народу и Родине, вошел в историю азербайджанского народа как архитектор и основатель нашей независимости. Сегодня Азербайджан - современная, сильная и динамично развивающаяся страна. Во всех сферах реализуются последовательные и систематические реформы. В результате политики, проводимой под руководством Президента Ильхама Алиева, наблюдается устойчивое развитие во всех сферах, включая науку, образование и здравоохранение. Проректор также отметил, что самым большим желанием Гейдара Алиева было освобождение наших исторических земель от оккупации, восстановление территориальной целостности родного Азербайджана, которому он верно служил на протяжении всей своей жизни. Эту мечту и волю гения осуществила созданная Общенациональным лидером отважная азербайджанская армия под руководством его достойного политического преемника, президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. Набирая из года в год силы, Азербайджан и его доблестная Армия изгнали врага с наших земель, и наш трехцветный флаг снова стал гордо развеваться на родине, в Шуше, в самом сердце Карабаха. Противник, которому сломали хребет железным кулаком, был вынужден подписать акт о капитуляции, и наша территориальная целостность была восстановлена. Полностью доверяя своему лидеру Верховному главнокомандующему, храбрый азербайджанский солдат ценой своей жизни положил конец 30-летней оккупации.
Далее с докладами выступили декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев «Гейдар Алиев - лидер азербайджанцев мира», ст. преп. кафедры истории Азербайджана и Восточной Европы Самин Годжаев «Преемственность в традициях азербайджанской государственности - Ильхам Алиев», доцент кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Гюнель Пашаева «Гейдар Алиев и азербайджанская культура», студентка 2 курса факультета инженерии Айсель Гумбатова «Роль Гейдара Алиева в развитии промышленности Азербайджана», магистрант 2 курса факультета истории и географии Гасан Ахмедов «Наследие Гейдара Алиева - школа патриотического воспитания азербайджанской молодежи». Они отметили, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев, 98-летие которого мы отмечаем, основатель и архитектор нашего независимого государства. Гейдар Алиев, который видел смысл жизни в бескорыстном служении народу и государству живет в сердце каждого азербайджанца. Они подчеркнули, что место и роль Общенационального лидера Гейдара Алиева в истории Азербайджана еще долгое время будут предметом обсуждений, а его заслуги перед нашим народом будут анализироваться в различных исследованиях. Деятельность нашего общенационального лидера - это деятельность, рассчитанная на прошлое, настоящее и будущее Азербайджана, показывающая нам пример того, как строить наше сегодня, опираясь на прошлое и что можно сделать для нашего будущего.