Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Mühəndislik fakültəsində “Daim qəlbimizdə” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 May 2021 12:59
SDU-nun Mühəndislik fakültəsində “Daim qəlbimizdə” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi
Mayın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş “Daim qəlbimizdə” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi.
Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev dahi şəxsiyyətin keçdiyi şərəfli həyat yolundan və Onun zəngin fəaliyyətindən danışdı. Bildirdi ki, müasir Azərbaycan tarixinin bütöv bir epoxası, önəmli bir mərhələsi Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlıdır.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 34 illik rəhbərliyi dövrü Azərbaycan tarixinin ən yüksək inkişaf mərhələsi olmuşdur. Ulu öndər Heydər Əliyevin ömür yolu doğma Vətəninin inkişafına və xalqının rifahına həsr olunub. Ən çətin vaxtlarda xalqının yanında olan, xilaskarlıq missiyasını uğurla yerinə yetirən və müstəqil Azərbaycanın qurucusuna çevrilən Ulu öndərin irsi Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız qarşısında ən böyük və tarixi xidmətlərindən biri də ondan ibarətdir ki, o, sürətli inkişaf yoluna qədəm qoymuş Azərbaycanı cəsarətlə idarə etməyə qadir layiqli davamçı hazırlamışdır. Yüksək təfəkkür, zəngin dövlətçilik və idarəçilik təcrübəsi qazanmış, müasir düşüncəli, praqramtik lider İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan inamla irəliləyir. Dosent Ulduz Ağayev onu da vurğuladı ki, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin başçılığı ilə Azərbaycan Ordusu hərbi meydanda düşməni doğma torpaqlarımızdan qovaraq, ata vəsiyyətini – Heydər Əliyevin müqəddəs arzusunu yerinə yetirməklə xalqımıza qələbə sevincini yaşatdı.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev, Mühəndislik fakültəsinin tələbələri: Aysun Əhmədzadə, Sevinc Mehraliyeva tariximizin yetişdirdiyi ən böyük şəxsiyət olan Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyəti barədə ətraflı danışaraq vurğuladılar ki, Azərbaycanın son 40 illik inkişaf tarixi birbaşa Heydər Əliyevin adı və ideyaları ilə bağlıdır. Heydər Əliyev ideyaları bu gün Azərbaycanın əldə etdiyi iqtisadi uğurların, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi sahəsində çoxşaxəli fəaliyyətin əsasında dayanır. Dahi siyasi xadim Heydər Əliyevin respublikamıza rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə, o cümlədən dövlət müstəqilliyimizin bərpasından sonrakı ilk çətin illərdə xidmətləri misilsizdir.

Главная страница | Новости | На факультете Инженерии проведено мероприятие «Навечно в наших сердцах» в формате онлайн
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Май 2021 12:59
На факультете Инженерии проведено мероприятие «Навечно в наших сердцах» в формате онлайн
7 мая на факультете Инженерии Сумгаитского государственного университета состоялось мероприятие «Навечно в наших сердцах», посвященное 98-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Участники минутой молчания почтили память общенационального лидера.
Мероприятие открыл декан факультета доц.Улдуз Агаев. Он рассказал о славном жизненном пути Гейдара Алиева, его плодотворной деятельности. Улдуз Агаев отметил, что целая эпоха азербайджанской истории, её важный этап связан с именем и деятельностью общенационального лидера.
Период руководства страной Гейдаром Алиевым за 34 года стал этапом самого высокого развития в истории Азербайджана. Весь жизненный путь общенационального лидера был посвящен процветанию Родины и повышению благосостояния своего народа. Наследие общенационального лидера, который в самые тяжелые времена был рядом с народом и успешно выполнял миссию по его спасению, является достоянием азербайджанского народа. Одним из исторических заслуг общенационального лидера перед азербайджанским народом является то, что он подготовил себе последователя, способного успешно руководить страной, вставшей на путь ускоренного развития. Азербайджан уверенно шагает в будущее под руководством Президента Ильхама Алиева, являющегося современно мыслящим, опытным и прагматичным лидером.
Также декан отметил, что Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев подарил нам радость победы. Под его руководством Азербайджанская армия освободила исконно азербайджанские земли, 30 лет находившиеся под армянской оккупацией, этим самым выполнив священную мечту своего отца Гейдара Алиева.
Выступившие ст.преподаватель кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы Самин Годжаев, студенты факультета Айсун Ахмедзаде и Севиндж Мехралиева рассказали о политической деятельности общенационального лидера и отметили, что этап развития в 40 лет в Азербайджане, связан с именем Гейдара Алиева. Заслуги гениального политика и государственного деятеля неоценимы.
На мероприятии в исполнении студентов прозвучали стихи, посвященные общенациональному лидеру, и был продемонстрирован видеоролик, посвященный его жизни и деятельности.