Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Mühəndislik fakültəsində “Daim qəlbimizdə” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 May 2021 12:59
SDU-nun Mühəndislik fakültəsində “Daim qəlbimizdə” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi
Mayın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş “Daim qəlbimizdə” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi.
Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev dahi şəxsiyyətin keçdiyi şərəfli həyat yolundan və Onun zəngin fəaliyyətindən danışdı. Bildirdi ki, müasir Azərbaycan tarixinin bütöv bir epoxası, önəmli bir mərhələsi Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlıdır.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 34 illik rəhbərliyi dövrü Azərbaycan tarixinin ən yüksək inkişaf mərhələsi olmuşdur. Ulu öndər Heydər Əliyevin ömür yolu doğma Vətəninin inkişafına və xalqının rifahına həsr olunub. Ən çətin vaxtlarda xalqının yanında olan, xilaskarlıq missiyasını uğurla yerinə yetirən və müstəqil Azərbaycanın qurucusuna çevrilən Ulu öndərin irsi Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız qarşısında ən böyük və tarixi xidmətlərindən biri də ondan ibarətdir ki, o, sürətli inkişaf yoluna qədəm qoymuş Azərbaycanı cəsarətlə idarə etməyə qadir layiqli davamçı hazırlamışdır. Yüksək təfəkkür, zəngin dövlətçilik və idarəçilik təcrübəsi qazanmış, müasir düşüncəli, praqramtik lider İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan inamla irəliləyir. Dosent Ulduz Ağayev onu da vurğuladı ki, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin başçılığı ilə Azərbaycan Ordusu hərbi meydanda düşməni doğma torpaqlarımızdan qovaraq, ata vəsiyyətini – Heydər Əliyevin müqəddəs arzusunu yerinə yetirməklə xalqımıza qələbə sevincini yaşatdı.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev, Mühəndislik fakültəsinin tələbələri: Aysun Əhmədzadə, Sevinc Mehraliyeva tariximizin yetişdirdiyi ən böyük şəxsiyət olan Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyəti barədə ətraflı danışaraq vurğuladılar ki, Azərbaycanın son 40 illik inkişaf tarixi birbaşa Heydər Əliyevin adı və ideyaları ilə bağlıdır. Heydər Əliyev ideyaları bu gün Azərbaycanın əldə etdiyi iqtisadi uğurların, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi sahəsində çoxşaxəli fəaliyyətin əsasında dayanır. Dahi siyasi xadim Heydər Əliyevin respublikamıza rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə, o cümlədən dövlət müstəqilliyimizin bərpasından sonrakı ilk çətin illərdə xidmətləri misilsizdir.

THE FACULTY OF ENGINEERING OF SSU HOSTED AN ONLINE EVENT ON "ALWAYS IN OUR HEARTS"
On May 7, Sumgayit State University's Faculty of Engineering hosted an online event dedicated to the 98th anniversary of national leader Heydar Aliyev, entitled "Always in our hearts."
Opening the event after a minute of silence in memory of national leader Heydar Aliyev, Dean of the Faculty of Engineering, Associate Professor Ulduz Aghayev spoke about the glorious life of the genius and his rich activities. He noted that an entire epoch, an important stage in the history of modern Azerbaijan is connected with the name and activity of our great leader Heydar Aliyev.
The 34-year rule of national leader Heydar Aliyev was the highest stage of development in the history of Azerbaijan. The life of national leader Heydar Aliyev is dedicated to the development of his homeland and the welfare of his people. The legacy of the Great Leader, who stood by his people in the most difficult times, successfully fulfilled the mission of salvation and became the founder of independent Azerbaijan, is the national wealth of the Azerbaijani people. One of the greatest and historical services of national leader Heydar Aliyev to our people is that he has prepared a worthy successor capable of courageously leading Azerbaijan, which has embarked on a path of rapid development. Azerbaijan is moving forward with confidence under its leadership. Associate Professor Ulduz Aghayev also stressed that the Azerbaijani army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev drove the enemy from our native lands on the battlefield and fulfilled the father's will - the sacred dream of Heydar Aliyev.
Samin Gojayev, senior lecturer of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples, Aysun Ahmadzadeh, Sevinj Mehraliyeva, students of the Faculty of Engineering spoke in detail about the political activity of Heydar Aliyev, the greatest personality of our history and notified that Heydar Aliyev's ideas are the basis of Azerbaijan's multifaceted activities in the field of economic success, protection and development of our national and spiritual values. The services of the great political figure Heydar Aliyev during all the periods of his leadership of our republic, including the first difficult years after the restoration of our state independence, are unparalleled.
Poems dedicated to the national leader were performed by students at the event. A video on the life and work of the great leader was shown.