Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün işığı” adlı onlayn formatda elmi seminarının növbəti iclası keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 06 May 2021 21:12
SDU-nun Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün işığı” adlı onlayn formatda elmi seminarının növbəti iclası keçirildi
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının təşkilatçılığı ilə doktorant və dissertantların Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün işığı” adlı onlayn formatda elmi seminarının növbəti iclası keçirildi.
Seminarda Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının professoru Rafiq Əliyev və kafedraların professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Seminarı giriş sözü ilə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva açaraq, qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı, elmi seminar haqqında məlumat verdi, Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş növbəti seminara uğurlar arzuladı.
Daha sonra Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov seminarın məzmun və mahiyyəti barədə məlumat verdi, bu seminarın da bu il keçirilən bir çox elmi, maarifləndirici və mədəni tədbir kimi, Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunduğunu tədbir iştirakçıları və qonaqların nəzərinə çatdırdı. Seminarın Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının iclasının qərarı ilə təşkil olunduğunu deyən Avtandil müəllim seminarın məqsədinin kafedranın doktorant və dissertantlarını bir araya gətirmək, onların elmi araşdırmalarının nəticələri ilə tanış olmaq, onlarda sərbəst diskussiya aparmaq və çıxış etmək vərdişlərini formalaşdırmaqdan ibarət olduğunu qeyd etdi. Bugünkü seminar iclasında gənc tədqiqatçılarımızdan dörd nəfərin öz elmi nəticələrini təqdim edəcəklərini diqqətə çatdırdı. Daha sonra isə söz məruzəçilərə verildi.
Seminarda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının baş müəllimi eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının dissertantı Zöhrə Qafarova "Müasir poeziyada bəzi təsəvvüfi incələmələr", Folklorşünaslıq elmi-tədqiaqat laboratoriyasının baş laborantı, eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının dissertantı Aynurə Babayeva "Mustafa Çəmənli yaradıcılığında Qarabağ mövzusu", Xarici dillər kafedrasının baş laborantı, eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının dissertantı Humay Mərdanlı “Fridrix Dürrenmatsın romanında insan və cəmiyyət probleminin təzahürü", Filologiya fakültəsinin tyutoru, eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının disserantı Lamiyə İsmayılova "Tofiq Mahmudun əfsanələrində milli-mənəvi dəyərlər" mövzularında çıxışlar etdilər.
Hər bir məruzəçiyə iştirakçılar tərəfindən suallar verildi, maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirə və diskussiya aparıldı.
Seminarın sonunda çıxışçılar Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova bu təhsil müəssisəsində elmin inkişafına və gənc alimlərin formalaşmasına göstərdiyi diqqət və dəstəyinə görə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasında, eləcə də Filologiya fakültəsində keçirilən bu tipli seminarların doktorant və dissertantlar üçün əhəmiyyətini, onların gələcək elmi işlərində atdıqları addımlara dəstək olduğunu, müdafiələrində akademik auditoriya qarşısında nitqlərini düzgün qurmaq və həyəcanlarını azaltmaq kimi məsələlərdə də yardımçı olduğunu vurğuladılar.

THE NEXT MEETING OF THE ONLINE SCIENTIFIC SEMINAR "LIGHT OF THE WORD" DEDICATED TO THE 880TH ANNIVERSARY OF NIZAMI GANJAVI BY THE DEPARTMENT OF AZERBAIJANI AND FOREIGN COUNTRIES’ LITERATURE OF SSU
On May 6, the next meeting of the scientific seminar of doctoral students and dissertators dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi "Light of the word" was organized by the Department of Azerbaijani and foreign countries’ literature of the Faculty of Philology of Sumgayit State University.
The seminar was attended by the Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Sevinj Hamzayeva, Head of the Department of Azerbaijani and Foreign Literature Professor Avtandil Mammadov, Professor of the Department Rafig Aliyev, Head of the Department of Foreign Languages Professor Nigar Isgandarova, and faculty members.
The seminar was opened by the Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Sevinj Hamzayeva, who greeted the guests and participants of the event, gave information about the scientific seminar and wished success to the next seminar dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi.
Then, the head of the department of Azerbaijani and foreign countries’ literature, Professor Avtandil Mammadov informed about the content and essence of the seminar, which, like many scientific, educational and cultural events this year, is dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi. Noting that the seminar was organized by the decision of the meeting of the department of Azerbaijani and foreign countries’ literature, Mr. Avtandil noted that the purpose of the seminar is to bring together doctoral students and dissertators of the department, get acquainted with the results of their research, free discussion and speech skills. He noted that four of our young researchers will present their scientific results at today's seminar. Then the floor was given to the speakers.
Afterwards the seminar featured the speeches: Zohra Gafarova, senior lecturer of the department of Azerbaijani and foreign countries’ literature spoke on "Some mystical researches in modern poetry", Aynura Babayeva, PhD student of the department of Azerbaijani and foreign countries’ literature on "Karabakh theme in the works of Mustafa Chamenli", Humay Mardanli, PhD student of the Department on "Manifestation of the problem of man and society in the novel of Friedrich Durrenmatz", Lamiya Ismayilova, a tutor of the Faculty of Philology, and PhD student of the Department spoke on "National-moral values in Tofig Mahmud's legends".
Each speaker was asked questions by the participants, and issues of interest were discussed and debated.
At the end of the seminar, the speakers thanked the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov for his attention and support to the development of science and the formation of young scientists in this educational institution. At the same time, they stressed the importance of such seminars for doctoral students and dissertators held at the Department of Azerbaijani and Foreign Countries’ Literature, as well as at the Faculty of Philology, support their future scientific work, help them to properly speak in front of the academic audience and reduce anxiety.