Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün işığı” adlı onlayn formatda elmi seminarının növbəti iclası keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 06 May 2021 21:12
SDU-nun Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün işığı” adlı onlayn formatda elmi seminarının növbəti iclası keçirildi
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının təşkilatçılığı ilə doktorant və dissertantların Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün işığı” adlı onlayn formatda elmi seminarının növbəti iclası keçirildi.
Seminarda Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının professoru Rafiq Əliyev və kafedraların professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Seminarı giriş sözü ilə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva açaraq, qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı, elmi seminar haqqında məlumat verdi, Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş növbəti seminara uğurlar arzuladı.
Daha sonra Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov seminarın məzmun və mahiyyəti barədə məlumat verdi, bu seminarın da bu il keçirilən bir çox elmi, maarifləndirici və mədəni tədbir kimi, Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunduğunu tədbir iştirakçıları və qonaqların nəzərinə çatdırdı. Seminarın Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının iclasının qərarı ilə təşkil olunduğunu deyən Avtandil müəllim seminarın məqsədinin kafedranın doktorant və dissertantlarını bir araya gətirmək, onların elmi araşdırmalarının nəticələri ilə tanış olmaq, onlarda sərbəst diskussiya aparmaq və çıxış etmək vərdişlərini formalaşdırmaqdan ibarət olduğunu qeyd etdi. Bugünkü seminar iclasında gənc tədqiqatçılarımızdan dörd nəfərin öz elmi nəticələrini təqdim edəcəklərini diqqətə çatdırdı. Daha sonra isə söz məruzəçilərə verildi.
Seminarda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının baş müəllimi eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının dissertantı Zöhrə Qafarova "Müasir poeziyada bəzi təsəvvüfi incələmələr", Folklorşünaslıq elmi-tədqiaqat laboratoriyasının baş laborantı, eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının dissertantı Aynurə Babayeva "Mustafa Çəmənli yaradıcılığında Qarabağ mövzusu", Xarici dillər kafedrasının baş laborantı, eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının dissertantı Humay Mərdanlı “Fridrix Dürrenmatsın romanında insan və cəmiyyət probleminin təzahürü", Filologiya fakültəsinin tyutoru, eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasının disserantı Lamiyə İsmayılova "Tofiq Mahmudun əfsanələrində milli-mənəvi dəyərlər" mövzularında çıxışlar etdilər.
Hər bir məruzəçiyə iştirakçılar tərəfindən suallar verildi, maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirə və diskussiya aparıldı.
Seminarın sonunda çıxışçılar Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova bu təhsil müəssisəsində elmin inkişafına və gənc alimlərin formalaşmasına göstərdiyi diqqət və dəstəyinə görə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Eyni zamanda Azərbaycan və xarici ölkələr kafedrasında, eləcə də Filologiya fakültəsində keçirilən bu tipli seminarların doktorant və dissertantlar üçün əhəmiyyətini, onların gələcək elmi işlərində atdıqları addımlara dəstək olduğunu, müdafiələrində akademik auditoriya qarşısında nitqlərini düzgün qurmaq və həyəcanlarını azaltmaq kimi məsələlərdə də yardımçı olduğunu vurğuladılar.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное онлайн-заседание научного семинара «Свет слова», посвященного 880-летию Низами Гянджеви, организованное кафедрой Азербайджанской и зарубежной литературы СГУ
Состоялось очередное онлайн-заседание научного семинара «Свет слова», посвященного 880-летию Низами Гянджеви, организованное кафедрой Азербайджанской и зарубежной литературы СГУ
6 мая кафедра Азербайджанской и зарубежной литературы филологического факультета Сумгаитского государственного университета организовала очередной научный семинар докторантов и диссертантов, посвященный 880-летию Низами Гянджеви «Свет слова».
В семинаре приняли участие декан филологического факультета доц. Севиндж Гамзаева, заведующий кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы проф. Автандиль Мамедов, заведующая кафедрой иностранных языков проф. Нигяр Искендерова, профессор кафедры Азербайджанской и зарубежной литературы Рафик Алиев и преподаватели кафедр.
Семинар открыла декан филологического факультета доц. Севиндж Гамзаева. Она приветствовала гостей и участников мероприятия, рассказала о научном семинаре и пожелала семинару успехов.
Заведующий кафедрой Азербайджанской и зарубежной литературы проф. Автандиль Мамедов отметил, что семинар был организован решением заседания кафедры Азербайджанской и зарубежной литературы. Целью семинара было собрать вместе докторантов и диссертантов кафедры, познакомиться с результатами их исследований, сформировать у них навыки выступления перед аудиторией и умения свободно выражать свои мысли. Он отметил, что на сегодняшнем семинаре результаты своих исследований представят четверо наших молодых исследователей. После этого слово было предоставлено выступающим.
Были прослушаны доклады диссертантов кафедры ст. преп. кафедры Азербайджанской и зарубежной литературы Зохры Гафаровой «Некоторые элементы мистицизма в современной поэзии», ст. лаб. Научно-исследовательской лаборатории фольклористики Айнуры Бабаевой «Тема Карабаха в творчестве Мустафы Чеменли», ст. лаб. кафедры иностранных языков Хумай Мерданлы «Проявление проблемы человека и общества в романе Фридриха Дюрренматта», тютора факультета филологии Ламии Исмайловой «Национально-нравственные ценности в легендах Тофика Махмуда».
Участники задавали докладчикам вопросы и провели обсуждения некоторых интересных моментов из выступлений.
В завершение семинара все участники поблагодарили ректора Сумгаитского государственного университета проф. Эльхана Гусейнова за внимание и поддержку молодых ученых в СГУ. При этом они подчеркнули важность для докторантов и диссертантов, проводимых на филологическом факультете таких семинаров, которые поддерживают их в будущей научной деятельности.