Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbə Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi Hərbi Qənimətlər Parkına səfərdə iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 May 2021 20:23
SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbə Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi Hərbi Qənimətlər Parkına səfərdə iştirak etdi
Mayın 4-də Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin Hərbi Qənimətlər Parkına səfəri təşkil olundu. Səfər çərçivəsində 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində əldə edilmiş şanlı qələbə barədə əcnəbi tələblərə məlumat verildi. Səfərdə Azərbaycan Ordusunun əzmi və qətiyyəti hərbi qənimətlər fonunda nümayiş etdirildi və tələbələr düşməndən qənimət götürülən hərbi texnika və sursatlarla yaxından tanış oldular.
Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov məlumat verərək bildirib ki, tədbirə 70-dən çox əcnəbi tələbə qoşulub: “Hazırda Hərbi Qənimətlər Parkını 49 ölkədən olan əcnəbi tələbə ziyarət edir. Məqsədimiz odur ki, ordumuzun uğurlarını əcnəbi tələbələr öz gözləri ilə görsünlər. Tələbələrimiz müxtəlif auditoriyalarda, paltformalarda təmsil olunurlar, sosial şəbəkələrdən istifadə edirlər. Bu da ölkəmizin suverenliyinin bərpa olunmasını dünyaya çatdırmağa öz töhfəsini verəcək. Bu işlərin davamlı olması üçün gələcəkdə əcnəbi tələbələrimizlə işğaldan azad olunmuş torpaqlarımıza səfər də planlaşdırırıq”.
Qeyd edək ki, Hərbi Qənimətlər Parkında İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, hərbi nəqliyyat sərgilənir. Təqdim edilən eksponatlar, 10 səddən ibarət müdafiə sistemi, sığınacaqlar, hərbi kazarmalar, Vətən müharibəsinin gedişatı barədə məlumatlar Azərbaycana Zəfər qazandıran döyüşləri bir daha göz önündə canlandırmağa geniş imkan yaradır.
Tədbirdə 49 ölkədən olan 28 ali təhsil müəssisəsindən70-dən çox əcnəbi tələbə, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri və Təhsil Nazirliyinin əməkdaşları iştirak etdilər. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Fizika ixtisası üzrə təhsil alan Əfqanıstan vətəndaşı Mataullah Saidi, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələblər şöbəsinin əməkdaşı Natavan Quliyeva iştirak etdilər.

Обучающийся в СГУ иностранный студент, принял участие в экскурсии в Парк военных трофеев, организованный Министерством образования
4 мая Министерство образования организовало визит иностранных студентов, обучающихся в нашей стране, в Парк военных трофеев. В ходе визита иностранным студентам рассказали о славной победе, завоеванной в 44-дневной Отечественной войне.
Как сообщил руководитель отдела международного сотрудничества Министерства образования Турал Ахмедов, к мероприятию присоединились более 70 иностранных студентов: «В настоящее время иностранные студенты из 49 стран посетили Парк военных трофеев. Наша цель – показать иностранным студентам успехи нашей армии. Это поможет донести до всего мира правду о справедливой 44-дневной войне, которую вела наша страна. С этой же целью мы планируем в будущем посетить освобожденные от оккупации земли вместе с иностранными студентами».
Следует отметить, что в парке демонстрируется более 300 экспонатов, в том числе, около 150 единиц тяжелой техники, танков, боевых машин, артиллерии, зенитно-ракетных комплексов, стрелкового оружия, военной техники. Представленные экспонаты: оборонительная система из 10-ти заграждений, укрытия, казармы, информация о ходе Великой Отечественной войны позволяют оживить в воображении картины сражений, принесших Азербайджану победу.
В мероприятии приняли участие более 70 иностранных студентов из 28 высших учебных заведений из 49 стран мира, представители высших учебных заведений и сотрудники Министерства образования. От Сумгаитского государственного университета на мероприятии приняли участие гражданка Афганистана Матаулла Саиди, обучающаяся по специальности физика и Натаван Гулиева, сотрудница отдела международного сотрудничества и иностранных студентов.