Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “ Zərifə xanım Əliyeva – Ana, Qadın və Alim” mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələ
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Aprel 2021 17:35
SDU-da “ Zərifə xanım Əliyeva – Ana, Qadın və Alim” mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələ
Aprelin 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 98-ci ildönümü münasibətilə "Zərifə xanım Əliyeva – Ana, Qadın və Alim " mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, oftalmologiya sahəsində görkəmli alim, ictimai xadim, tibb elmləri doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın həqiqi üzvü Zərifə Əliyevanın Azərbaycan üçün gördüyü misilsiz xidmətlərdən danışdı. Bildirdi ki, görkəmli alim Zərifə xanım Əliyevanın zəngin həyat yolu hər bir azərbaycanlıya örnəkdir. Alim özünün çoxillik fəaliyyəti dövründə neçə-neçə gözə şəfa bəxş etmiş, ən ağır, mürəkkəb əməliyyatlar aparmış, görmə qabiliyyəti zəif olanların, yaxud tamamilə görməyənlərin qaranlıq dünyasını işıqlandırmışdı. Bu işdə ona təkcə biliyi, savadı və səriştəsi deyil, həm də gendən və böyüdüyü ailədən gələn yüksək keyfiyyətlər dəstək olurdu. Zərifə xanım görkəmli həkim və alim, dövlət xadimi Əziz Əliyevin ailəsində dünyaya gəlmişdi. Bu insan ömrü boyu onu əhatə edənlərin hörmətini qazanmışdı. O, rektor, nazir, baş nazirin müavini olmuş və həmişə də bacarığı və qabiliyyəti ilə böyük nüfuz qazanmışdı. Dövrünün partiya və dövlət xadimləri arasında özünəməxsus geniş siyasi və mədəni dünyagörüşü ilə seçilmişdir. Əsil-nəcabətli bir ailədə böyüməsinə, adlı-sanlı kişinin övladı, Ulu öndər Heydər Əliyev kimi dahi bir şəxsiyyətin ömür-gün yoldaşı olmasına, özünün də görkəmli alim kimi tanınmasına baxmayaraq, həmişə təvazökar idi. Həkimlik sənəti də ona çox yaraşırdı. Çünki qəlbən insansevər idi.
Zərifə xanım elmdə ilk dəfə olaraq yod və şin sənayesi işçilərinin görmə orqanında yaranan peşə xəstəliklərini öyrənmiş,həmin xəstəliklərin profilaktikası tədbirlərini işləyib hazırlamışdır. Təsadüfi deyil ki, görkəmli alimin bu istiqamətdə apardığı elmi-tədqiqat işləri böyük nəzəri və təcrübi əhəmiyyət daşıyaraq bu gün də dünya tibb ədəbiyyatında analoqu olmayan unikal tədqiqatlar sırasındadır.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Zərifə xanım Əliyevanın xeyirxahlığı, insanpərvərliyi onun övladları və nəvələri tərəfindən daha geniş şəkildə davam etdirilir. Ulu öndər Heydər Əliyev və Zərifə xanım Əliyeva ocağının yetirməsi olan Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin müasir Azərbaycan dövlətinin çiçəklənməsi, tərəqqisi və dünyada tanıdılması istiqamətindəki yorulmaz fəaliyyəti isə hər bir azərbaycanlının qəlbində qürur və iftixar hissi yaradır. Torpaqlarımızı işğaldan azad edə biləcək yeganə şəxsiyyət ümumxalq məhəbbəti qazanmış, xalqın mərd oğlu, sərkərdəsi, lideri, Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin müdrik siyasəti Vətənimizə yeni sima, yeni ucalıq, hörmət, ehtiram gətirdi, bütöv bir xalqı bəxtiyar, xoşbəxt həyata qovuşdurdu.
Həmçinin Zərifə Əliyeva ocağındakı xanımların xeyirxahlığı, xalq üçün etdikləri bu ənənənin davamıdır. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycan xalqının milli mədəniyyətinin, mənəvi dəyərlər sisteminin qorunmasında, cəmiyyətə sağlam dəyərlərin aşılanmasında müstəsna xidmətləri vardır. Bu gün Leyla xanım Əliyevanın milli ideallar naminə məqsədyönlü fəaliyyəti onun istedadlı və vətənpərvər gənc olduğunu nümayiş etdirməklə yanaşı, həm də irsi-genetik kökdən, sağlam ailə ocağından irəli gəlir. Leyla xanım Əliyeva Azərbaycanın dünya miqyasında tanınmasına, ölkə həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasına çalışır.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva "Zərifə xanım Əliyeva – Ana, Qadın və Alim " mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycanın tibb elminin inkişafında, ictimai həyatında mühüm rol oynadığını bildirdi. Akademik Zərifə Əliyevanı gözəl ana, vəfalı ömür-gün yoldaşı, intellektual keyfiyyətləri özündə birləşdirən ziyalı, fitri istedada malik alim kimi xarakterizə etdi.
Məruzə ətrafında Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Elnarə Əhmədova “Zərifə xanım Əliyeva Əziz Əliyev ocağının yetirməsidir”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim dosent Tamella Əhmədova “Mehriban Əliyeva Zərifə xanımın xeyirxahlıq əməllərinin davamçısıdır”, Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Kənan Namazov “Leyla Əliyeva – Xocalıya ədalət kampaniyasının təşkilatçısıdır” mövzularında çıxış etdilər. Natiqlər çıxış zamanı ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfalı ömür-gün yoldaşı Zərifə xanım Əliyevanı təkcə respublikamızda deyil beynəlxalq aləmdə də tanınmış alim, ziyalı, ictimai xadim kimi dəyərləndirərək, dünyada ilk dəfə olaraq elm aləmində yeni bir istiqamətin–peşə oftalmologiyasının əsasını qoyduğunu qeyd etdilər. Bildirdilər ki, onun elmi tədqiqatları, mürəkkəb cərrahiyyə əməliyyatları ilə yanaşı, pedaqoji fəaliyyəti, peşəkar elmi kadrların yetişdirilməsindəki xidmətləri danılmazdır.

Home | News | THE NEXT ONLINE TRAINING ON "ZARIFA ALIYEVA - MOTHER, WOMAN AND SCIENTIST" AT SSU
On April 28, the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University hosted another online training on "Zarifa Aliyeva - Mother, Woman and Scientist" on the occasion of the 98th anniversary of prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva.
Opening the event, Rector of the University Professor Elkhan Huseynov spoke about the unparalleled services rendered to Azerbaijan by prominent scientist, public figure, doctor of medical sciences, professor, Honored Scientist, full member of ANAS Zarifa Aliyeva in the field of ophthalmology. He noted that the rich life of prominent scientist Zarifa Aliyeva is an example for every Azerbaijani. During her many years of activity, the scientist healed many eyes, performed the most difficult and complex operations, and illuminated the dark world of the visually impaired or completely blind. Zarifa Aliyeva was born in the family of prominent doctor and scientist, statesman Aziz Aliyev. This man had earned the respect of those around him throughout his life. He was rector, minister, deputy prime minister and always gained a great reputation for his skills and abilities. He was distinguished among party and state figures of his time by his unique political and cultural outlook.
For the first time in science, Zarifa Aliyeva studied occupational diseases of the iodine and tire industry workers, and developed measures to prevent these diseases. It is no coincidence that the research work carried out by the prominent scientist in this direction is of great theoretical and practical importance and is one of the unique researches in the world medical literature.
The rector also noted that Zarifa Aliyeva"s kindness and humanity continued by her children and grandchildren. The tireless work of President Ilham Aliyev, the son of national leader Heydar Aliyev and Zarifa Aliyeva, for the prosperity, progress and promotion of the modern Azerbaijani state in the world creates a sense of pride in the heart of every Azerbaijani. The wise son of the people, commander, leader, Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev"s wise policy brought a new face, new height, respect and esteem to our Motherland, brought a whole nation to a happy and prosperous life.
Also, the kindness of the ladies of Zarifa Aliyeva"s hearth is a continuation of this tradition for the people. First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has rendered exceptional services in the protection of the national culture of the Azerbaijani people, the system of moral values, and the inculcation of healthy values in society. Today, Leyla Aliyeva"s purposeful activity for the sake of national ideals, along with demonstrating that she is a talented and patriotic young man, also comes from a hereditary-genetic root, a healthy family
home. Leyla Aliyeva strives for the recognition of Azerbaijan in the world and the country"s realities to the international community.
Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Sevinj Hamzayeva made a report on "Zarifa Aliyeva - Mother, Woman and Scientist." She noted that Academician Zarifa Aliyeva played an important role in the development of medical science and public life of Azerbaijan, described her as a beautiful mother, a faithful life partner, an intellectual, innately talented scientist who combines intellectual qualities.
Afterwards Elnara Ahmadova, Senior Lecturer of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods delivered speech on "Zarifa Aliyeva is a pupil of Aziz Aliyev"s hearth", Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics Honored Teacher, Associate Professor Tamella Ahmadova on "Mehriban Aliyeva is a follower of Zarifa Aliyeva"s good deeds", Kanan Namazov, a third-year student of the Faculty of Chemistry and Biology, spoke on "Leyla Aliyeva - the organizer of the campaign justice for Khojaly." During the speech, the speakers praised national leader Heydar Aliyev"s faithful wife Zarifa Aliyeva as a well-known scientist, intellectual and public figure not only in our country but also in the international arena, noting that for the first time in the world she laid the foundation of a new direction in the world of science - professional ophthalmology. It was noted that her scientific research, pedagogical activity along with complex surgeries, her services in training professional scientific personnel are undeniable.