Əsas səhifə | Xəbərlər | Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycanda müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müraciət edib
Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycanda müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müraciət edib
Dövlət Miqrasiya Xidməti (DMX) Azərbaycanda müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müraciət edib.
DMX-dan bildiriblər ki, COVID-19 pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə dövlət sərhədində giriş-çıxışa tətbiq edilmiş məhdudiyyət nəzərə alınaraq, ölkə ərazisində olan və məlum səbəblərdən ölkəni tərk edə bilməyən əcnəbilərin müvəqqəti olma müddəti (müvafiq dövlət rüsumu ödənilməklə) Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən uzadılıb. Lakin bu qəbildən olan əcnəbilərin bir qismi müxtəlif səbəblərdən qeydiyyata alındıqları ünvanda yaşamır, yeni olduğu yer üzrə qeydiyyatla bağlı qanunvericiliyin tələblərini pozurlar. Bu kimi hallara yol verməmək üçün müvəqqəti olma müddəti uzadılmış və olduğu yer üzrə ünvanını dəyişmiş əcnəbilərin 2021-ci il aprelin 23-dən etibarən 10 gün müddətində olduqları yeni yer üzrə qeydiyyat məlumatlarını elektron qaydada və ya elana əlavə edilmiş ərizəni doldurmaqla “ASAN xidmət” mərkəzlərinə, belə mərkəzlər olmayan yerlərdə isə regional miqrasiya idarələrinə təqdim etmələri tələb olunur.
Bildiririk ki, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin bir yerdən başqa yerə getdikdə olduğu yer və yaşayış yeri üzrə qeydiyyat qaydalarına əməl etməməsi Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 575.1.5-ci maddəsi ilə inzibati məsuliyyətə səbəb olur.

Home | News | THE STATE MIGRATION SERVICE HAS APPEALED TO FOREIGNERS AND STATELESS PERSONS WHOSE TEMPORARY STAY IN AZERBAIJAN HAS BEEN EXTENDED
Yerləşdirilmə tarixi : 26 April 2021 13:29
THE STATE MIGRATION SERVICE HAS APPEALED TO FOREIGNERS AND STATELESS PERSONS WHOSE TEMPORARY STAY IN AZERBAIJAN HAS BEEN EXTENDED
The State Migration Service (SMS) has appealed to foreigners and stateless persons whose temporary stay in Azerbaijan has been extended.
In order to prevent the spread of the COVID-19 pandemic, the State Migration Service has extended the period of temporary stay (with payment of the relevant state fee) of foreigners who are in the country and can not leave the country for obvious reasons. However, some of these foreigners do not live at their registered address for various reasons, violating the requirements of the legislation on registration at their new place of residence. In order to prevent such cases, foreigners who have extended their temporary stay and changed their address at their place of residence can submit their registration information electronically or by filling out an application attached to the announcement to the “ASAN service” centers within 10 days from April 23, 2021; where there are no such centers, they are required to submit to regional migration offices.
We would like to inform you that non-compliance with the rules of registration at the place and place of residence of foreigners and stateless persons when moving from one place to another is subject to administrative liability under Article 575.1.5 of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan.