Əsas səhifə | Xəbərlər | Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycanda müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müraciət edib
Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycanda müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müraciət edib
Dövlət Miqrasiya Xidməti (DMX) Azərbaycanda müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müraciət edib.
DMX-dan bildiriblər ki, COVID-19 pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə dövlət sərhədində giriş-çıxışa tətbiq edilmiş məhdudiyyət nəzərə alınaraq, ölkə ərazisində olan və məlum səbəblərdən ölkəni tərk edə bilməyən əcnəbilərin müvəqqəti olma müddəti (müvafiq dövlət rüsumu ödənilməklə) Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən uzadılıb. Lakin bu qəbildən olan əcnəbilərin bir qismi müxtəlif səbəblərdən qeydiyyata alındıqları ünvanda yaşamır, yeni olduğu yer üzrə qeydiyyatla bağlı qanunvericiliyin tələblərini pozurlar. Bu kimi hallara yol verməmək üçün müvəqqəti olma müddəti uzadılmış və olduğu yer üzrə ünvanını dəyişmiş əcnəbilərin 2021-ci il aprelin 23-dən etibarən 10 gün müddətində olduqları yeni yer üzrə qeydiyyat məlumatlarını elektron qaydada və ya elana əlavə edilmiş ərizəni doldurmaqla “ASAN xidmət” mərkəzlərinə, belə mərkəzlər olmayan yerlərdə isə regional miqrasiya idarələrinə təqdim etmələri tələb olunur.
Bildiririk ki, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin bir yerdən başqa yerə getdikdə olduğu yer və yaşayış yeri üzrə qeydiyyat qaydalarına əməl etməməsi Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 575.1.5-ci maddəsi ilə inzibati məsuliyyətə səbəb olur.

Главная страница | Новости | Государственная миграционная служба обратилась к иностранцам и лицам не имеющим гражданства, которым было продлено временное пребывание в Азербайджане
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Апрель 2021 13:29
Государственная миграционная служба обратилась к иностранцам и лицам не имеющим гражданства, которым было продлено временное пребывание в Азербайджане
Государственная миграционная служба сообщила, что из-за внесенных ограничений на въезд и выезд через государственную границу в целях предотвращения распространения пандемии COVID-19 был продлен срок временного пребывания (с уплатой соответствующей государственной пошлины) иностранцев, которые находятся в нашей стране и не могут вернуться к себе на родину. Однако некоторые из этих иностранцев по разным причинам не проживают по адресу своей регистрации, нарушая этим требования законодательства о регистрации по новому месту жительства. Во избежание подобных случаев иностранцы, у которых срок временного пребывания был продлен и которые сменили место зарегистрированного проживания начиная с 23 апреля 2021 года должны в течение 10 дней подать заявление о месте своего нового проживания в региональные миграционные управления или в центры «Асан хидмет»
Сообщаем, что несоблюдение правил регистрации по месту жительства иностранцев и лиц без гражданства при переезде с одного места на другое влечет административную ответственность по статье 575.1.5 Кодекса об административных правонарушениях Азербайджанской Республики.