Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da «Regional iqtisadiyyat: müasir aspektlər və aktual məsələlər» mövzusunda onlayn formatda Respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Aprel 2021 14:33
SDU-da «Regional iqtisadiyyat: müasir aspektlər və aktual məsələlər» mövzusunda onlayn formatda Respublika elmi konfransı keçirildi
Aprelin 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyinə həsr olunmuş «Regional iqtisadiyyat: müasir aspektlər və aktual məsələlər» mövzusunda onlayn formatda Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransda Millət vəkili akademik Ziyad Səmədzadə, Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov, AMEA-dan və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrindən nümayəndələr iştirak etdilər.
Konfransı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan tarixi qələbədən danışdı. Prorektor qeyd etdi ki, Azərbaycanın 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində əldə etdiyi tarixi Qələbə böyük geosiyasi məkanda proseslərin geniş və bütöv mənzərəsini dəyişməkdədir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə son illərdə başlamış genişmiqyaslı xarakter daşıyan islahatlar respublikada yüksək dayanıqlı iqtisadi artımın təmin edilməsi, iqtisadiyyatın daha da şaxələndirilməsi, özəl investisiyaların və təşəbbüslərin yüksək səviyyədə təşkili üçün zəmin yaratmışdır.
Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor qeyd etdi ki, məruzəçilər və konfrans iştirakçılarının məzmunlu tədqiqatları, əldə etdikləri elmi nəticələr və praktiki təkliflər ölkəmizin regionlarına aid problemlərin aşkara çıxarılması və aradan qaldırılması istiqamətində əməli töhfə verəcək. Prorektor konfransı açıq elan etdi və konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Millət vəkili akademik Ziyad Səmədzadə çıxış edərək bildirdi ki, ölkəmizin Dağlıq Qarabağ və ətraf ərazilərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə erməni işğalçıları üzərində qazandığı hərbi-siyasi Zəfər xalqımızın çoxəsrlik tarixinin ən böyük hadisəsidir. Möhtəşəm qələbə Azərbaycan dövlətinin qarşısında yeni hədəflər və vəzifələr qoyub. Möhtərəm Prezidentin təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” strateji sənədində Böyük Qayıdışın ayrıca prioritetlərdən biri kimi müəyyən edildiyini diqqətə çatdıran akademik Qarabağın dirçəldilməsi istiqamətində həyata keçirilən düşünülmüş və sistemli dövlət tədbirlərindən də bəhs etdi.
Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov “Regional iqtisadi əməkdaşlıq prespektivləri Qarabağ Zəfəri kontekstində” adlı məruzə ilə çıxış edərək konfransın mövzusunun aktuallığından danışdı, tarixi Zəfərin qazanılması nəticəsində ölkəmizdə iqtisadi baxımdan yeni inkişaf mərhələsinə keçid üçün geniş imkanların yarandığını bildirdi. Böyük iqtisadi potensiala malik olan Yuxarı Qarabağ və Kəlbəcər-Laçın iqtisadi rayonlarının uzun müddət işğal altında qaldığını və erməni vandalları tərəfindən vəhşicəsinə talan edildiyini bildirən millət vəkili bu iki mühüm iqtisadi bölgənin düşmən təcavüzündən azad edilməsinin perspektiv dövrdə Azərbaycanın iqtisadi artımında əhəmiyyətli rol oynayacağını vurğuladı.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin rəhbəri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Akif Musayev “İşğaldan azad olunmuş ərazilərin iqtisadi potensialının qiymətləndirilməsi və müqayisəli üstünlük sahələrinin seçilməsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Qeyd etdi ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaradılacaq yeni iqtisadi dəyər Azərbaycan dövlətinin maliyyə xərclərini dəfələrlə üstələyəcəkdir. Bu ərazilərin bərpası çoxlu sayda yeni iş yerlərinin açılmasına səbəb olacaq. Belə ki, yeni infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi vətəndaşlarımızın işlə təminatına müsbət təsir göstərəcək.
İqtisadiyyatın inkişafı yeni iş yerlərinin açılmasına zəmin yaradacaq.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Ticarət və gömrük işinin təşkili kafedrasının müdiri professor Arif Şəkərəliyev, Bakı Dövlət Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri professor Hacıağa Rüstəmbəyov, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Əlövsət Əliyev və digər natiqlər çıxış edərək bildirdilər ki, Qələbə nəticəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərin ölkənin ümumi iqtisadiyyatına reinteqrasiyası, yeni beynəlxalq və regional nəqliyyat-logistika dəhlizlərinin imkanlarından faydalanmaq Azərbaycanın inkişafına böyük təkan verəcəkdir.
SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Səadət Hümbətəliyeva “Regional iqtisadiyyatın inkişafının sosial istiqamətləri” adlı məruzəsində bildirdi ki, Azərbaycan mürəkkəb tarixi dövr yaşasa da, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında böyük təkamül yolunu inamla keçərək, sabit, təhlükəsiz və müasir həyat səviyyəsini təmin etmiş ölkə kimi dünyada tanındı. Ölkənin beynəlxalq nüfuzu əhəmiyyətli dərəcədə artdı, cəmiyyətdə dövlətçilik ənənələri gücləndi, müasir sosial-iqtisadi infrastruktur quruculuğu uğurla həyata keçirildi.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransın təşkilat komitəsinə respublikamızın 17 elm və ali təhsil müəssisəsindən daxil olmuş 125 məruzə və tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilmiş, plagiatlığı yoxlanılaraq, konfransın gündəliyinə 101 məruzə daxil edilmişdir.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась Республиканская научная конференция «Региональная экономика: современные аспекты и актуальные вопросы» в формате онлайн
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Апрель 2021 14:33
В СГУ состоялась Республиканская научная конференция «Региональная экономика: современные аспекты и актуальные вопросы» в формате онлайн
22 апреля в Сумгаитском государственным университете была проведена Республиканская научная конференция «Региональная экономика: современные аспекты и актуальные вопросы», посвященная 880-летию гениального азербайджанского поэта и просветителя Низами Гянджеви.
В работе конференции принимали участие народный депутат академик Зияд Самедзаде, депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов, представители НАНА и вузов, функционирующих в нашей стране.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов. Он передал участникам конференции приветствие ректора профессора Эльхана Гусейнова и рассказал об исторической победе, одержанной под руководством Верховного главнокомандующего Президента Ильхама Алиева. Проректор отметил, что победа Азербайджана в 44 –дневной войне продолжает менять полную и обширную картину процессов в широком геополитическом пространстве. Под руководством Президента Ильхама Алиева проводятся широкомасштабные реформы, обеспечивается устойчивый экономический прирост, что создает основу для частных инвестиций и инициатив. Отмечая значение конференции, проректор сказал, что содержательные исследования докладчиков, достигнутые ими научные результаты и практические предложения внесут достойный вклад в решение региональных проблем.
Проректор объявил конференцию открытой и пожелал успехов её работе.
Народный депутат академик Зияд Самедов в своем выступлении сказал, что военно-политическая победа страны на территории Нагорного Карабаха и прилегающих к нему районов, одержанная над армянскими захватчиками под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, является самым значительным событием в многовековой истории народа. Эта великая победа поставила перед азербайджанским государством новые цели и задачи. Академик отметил, что в стратегическом документе «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты по социально-экономическому развитию», подписанном Президентом, предусмотрено проведение продуманных и последовательных мероприятий по возрождению Карабаха как отдельного приоритета Великого возвращения.
Депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов выступил с докладом «Перспективы регионального экономического сотрудничества в контексте Карабахской победы». Он сказал, что историческая победа открыла широкие возможности для перехода на новую ступень развития экономики страны. Народный депутат отметил, что Верхний Карабах и Кельбеджер–Лачинский экономические регионы, обладающие большим экономическим потенциалом, длительное время оставались под оккупацией и были варварски разграблены и разрушены армянскими вандалами. Эти два важных экономических региона после освобождения сыграют большую роль в экономическом развитии Азербайджана перспективном периоде.
Руководитель Научного центра восстановления постконфликтных территорий Института экономики НАНА, член-корр. НАНА проф. Акиф Мусаев выступил с докладом «Оценивание экономического потенциала территорий, освобождённых от оккупации и выбор сравнительных преимущественных областей». Он отметил, что новая экономическая ценность, которая будет создана на освобожденных территориях, будет в разы превышать финансовые затраты государства. Восстановление этих земель потребует открытия многочисленных рабочих мест. Так, осуществление новых инфраструктур положительно повлияет на обеспечение работой граждан страны.
Выступили зав.кафедрой торговли и организации таможенной работы Азербайджанского государственного университета экономики, профессор Акиф Шакаралиев, зав.кафедрой мировой экономики Бакинского государственного университета, профессор Гаджиага Рустамбеков, зав.отделом ИИТ НАНА Аловсат Алиев и др.
В своих докладах они отметили, что реинтеграция в общую экономику страны освобождённых территорий, использование возможностей новых международных и региональных транстпортно-логистических коридоров даст мощный импульс развитию азербайджанской экономики.
В своем докладе «Социальные направления развития региональной экономики» доцент кафедры экономики СГУ Саадат Гумбаталиева отметила, что несмотря на трудности, страна проходит большой эволюционный путь в социально-экономической и культурной жизни. Возрастает международный авторитет республики, укрепляются традиции государственности в обществе, успешно осуществляется современная социально-экономическая инфраструктура.
О последующей работе конференции представил информацию ответственный секретарь, зав.кафедрой организации бизнеса и менеджмента доцент Галиб Гусейнов. Он сообщил что в организационный комитет конференции из 17 вузов и научных организаций республики поступили 125 докладов и тезисов, которые были проверены на плагиат. Программный комитет выбрал 101 доклад и тезис и включил их в программу конференции.