Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU və UDNTU arasında «Pandemiya dövründə dünya iqtisadiyyatının və ayrı-ayrı ölkələrin vəziyyəti» adlı onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Aprel 2021 18:21
SDU və UDNTU arasında «Pandemiya dövründə dünya iqtisadiyyatının və ayrı-ayrı ölkələrin vəziyyəti» adlı onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Aprelin 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin İqtisadiyyat kafedrası Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrası ilə birgə «Pandemiya dövründə dünya iqtisadiyyatının və ayrı-ayrı ölkələrin vəziyyəti » adlı onlayn formatda dəyirmi masa keçirdi.
Tədbiri giriş sözü ilə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq, iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd Xəzəryanı ölkələrin dövlət universitetlərinin assosiasiasiyası çərçivəsində bağlanmış, həmçinin Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanmış müqavilələrin müddəalarının reallaşdırılması, iki universitetin müvafiq kafedraları arasında elmi əlaqələrin dərinləşdirilməsidir. Ölkəmizdə təhsilə böyük önəm verildiyini bildirən dekan universitetin fəaliyyətindən, beynəlxalq əlaqələrindən və ali məktəbin dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əlaqələri olduğundan bəhs etdi. Bildirdi ki, universitetimiz Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvüdür. Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova dəyirmi masa iştirakçılarını salamladı və uzun müddətdir davam edən pandemiyanın ayrı-ayrı ölkələrin iqtisadiyyatına və bütövlükdə dünya iqtisadiyyatına mənfi təsirlərindən, iqtisadi tənəzzülün hələ bir müddət davam edəcəyinə dair proqnozları və yaranmış şəraitdən çıxış yollarının axtarılmasının vacibliyindən bəhs etdi və “Covid və insan kapitalı” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri i.e.n., dosent Olqa Vladimirovna Mamatelaşvili dəyirmi masa iştirakçılarını salamladı və “Pandemiya şəraitində dünya iqtisadiyyatı: təhdidlər və çağırışlar” mövzusunda məruzəsi dinlənildi.
UDNTU-nun İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının professoru Şaybakova Emma Rifovna “Müasir dünyada milli iqtisadiyyatların inkişafı trayektoriyası”, həmin kafedranın dosenti Krasnoselskaya Dina Xadimovna “Dünya resessiyası” mövzularında ətraflı çıxış etdilər.
SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Səadət Hümbətəliyeva “Pandemiya şəraitində əhali gəlirləri”, həmin kafedranın baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov “Pandemiya şəraitində xarici iqtisadi əlaqələr” mövzusunda çıxış etdilər.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, UDNTU-nun İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının dosenti Muxamadiyeva Elvira Fanirovna ali təhsil müəssisələri arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyindən bəhs etdilər.
Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev postpandemiya dövrünə hazırlıq işlərinin elmi cəhətdən əsaslandırılmasının vacibliyi haqqında danışdı.
Mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı. Pandemiya dövründə iqtisadi vəziyyətin müzakirəsi, postpandemiya dövrünə hazırlıq işlərinin elmi cəhətdən əsaslandırılması, yeni imkanların aşkara çıxarılması müzakirə olundu. İki kafedra arasında elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətində işlərin intensivləşdirilməsinin vacibliyi vurğulandı, yaxın həftələr ərzində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetindən İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri dosent O.V.Mamamtlaşvilinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri üçün icmal mühazirənin oxunması, SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudovanın Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin tələbələri üçün məharət dərsinin keçirilməsi, iyun ayında iki kafedra arasında “Enerji təhlükəsizliyi regionların sosial-iqtisadi inkişafı amili kimi” mövzusunda dəyirmi masanın keçirilməsi planlaşdırıldı

Home | News | SSU AND USOTU HELD AN ONLINE ROUND TABLE ON "THE STATE OF THE WORLD ECONOMY AND INDIVIDUAL COUNTRIES DURING THE PANDEMIC"
Yerləşdirilmə tarixi : 16 April 2021 18:21
SSU AND USOTU HELD AN ONLINE ROUND TABLE ON "THE STATE OF THE WORLD ECONOMY AND INDIVIDUAL COUNTRIES DURING THE PANDEMIC"
On April 16, the Department of Economics of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University together with the Department of Economic Security of Ufa State Oil Technical University held a round table on "The state of the world economy and individual countries during the pandemic."
The event was opened by the Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva, who greeted the participants and spoke about the importance of the event. She noted that the purpose of the event is to implement the provisions of cooperation agreements signed between the Association of State Universities of the Caspian states, as well as between Sumgayit State University and Ufa State Oil Technical University, to deepen scientific ties between the relevant departments of the two universities. The dean noted that our university is a member of the Caspian State Universities and the Association of Azerbaijani-Russian Higher Education Institutions. The university, which has been expanding its international relations year by year, today plays an important role in the integration of our country into the world.
Associate Professor Lala Mahmudova, Head of the Department of Economics at Sumgayit State University, greeted the participants and spoke about the negative effects of the long-running pandemic on the economy of individual countries and the world economy as a whole, forecasts that the recession will continue for some time. She made a report on "Covid 19 and human capital".
Head of the Department of Economic Security of Ufa State Oil Technical University Associate Professor Olga Vladimirovna Mamatelashvili greeted the participants of the round table and made a report on "The world economy in a pandemic: threats and challenges."
Professor of the Department of Economic Security of USOTU Shaybakova Emma Rifovna spoke in detail on "The trajectory of the development of national economies in the modern world", associate professor of the same department Krasnosekskaya Dina Khadimovna on "World recession".
Saadat Humbataliyeva, Associate Professor of the Department of Economics of SSU, spoke on "Income of the population in a pandemic", Mahammad Ahmadov, a senior lecturer of the same department, on "Foreign economic relations in a pandemic".
Head of the Department of Finance and Accounting, Associate Professor Loghman Abdullayev, Associate Professor of Economic Security of USOTU Mukhamadiyeva Elvira Fanirovna spoke about the importance of expanding scientific relations between higher education institutions.
Professor of the Department of World Economy and Marketing Shafa Aliyev spoke about the importance of scientific substantiation of preparations for the post-pandemic period.
Discussions were held on the topic. The discussion of the economic situation during the pandemic, the scientific substantiation of the preparations for the post-pandemic period, the discovery of new opportunities were discussed. The importance of intensifying work to further expand scientific ties between the two departments was emphasized. In the coming weeks, the head of the Department of Economic Security of Ufa State Oil Technical University, Associate Professor O.V. Mamamtlashvili will give a summary lecture for students of Sumgayit State University, the head of the Department of Economics of SSU Lala Mahmudova will hold a master class for students of Ufa State Oil Technical University. In June, it was planned to hold a round table between the two departments on "Energy security - a factor in the socio-economic development of the regions."