Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU və UDNTU arasında «Pandemiya dövründə dünya iqtisadiyyatının və ayrı-ayrı ölkələrin vəziyyəti» adlı onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Aprel 2021 18:21
SDU və UDNTU arasında «Pandemiya dövründə dünya iqtisadiyyatının və ayrı-ayrı ölkələrin vəziyyəti» adlı onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Aprelin 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin İqtisadiyyat kafedrası Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrası ilə birgə «Pandemiya dövründə dünya iqtisadiyyatının və ayrı-ayrı ölkələrin vəziyyəti » adlı onlayn formatda dəyirmi masa keçirdi.
Tədbiri giriş sözü ilə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq, iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd Xəzəryanı ölkələrin dövlət universitetlərinin assosiasiasiyası çərçivəsində bağlanmış, həmçinin Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanmış müqavilələrin müddəalarının reallaşdırılması, iki universitetin müvafiq kafedraları arasında elmi əlaqələrin dərinləşdirilməsidir. Ölkəmizdə təhsilə böyük önəm verildiyini bildirən dekan universitetin fəaliyyətindən, beynəlxalq əlaqələrindən və ali məktəbin dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əlaqələri olduğundan bəhs etdi. Bildirdi ki, universitetimiz Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvüdür. Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova dəyirmi masa iştirakçılarını salamladı və uzun müddətdir davam edən pandemiyanın ayrı-ayrı ölkələrin iqtisadiyyatına və bütövlükdə dünya iqtisadiyyatına mənfi təsirlərindən, iqtisadi tənəzzülün hələ bir müddət davam edəcəyinə dair proqnozları və yaranmış şəraitdən çıxış yollarının axtarılmasının vacibliyindən bəhs etdi və “Covid və insan kapitalı” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri i.e.n., dosent Olqa Vladimirovna Mamatelaşvili dəyirmi masa iştirakçılarını salamladı və “Pandemiya şəraitində dünya iqtisadiyyatı: təhdidlər və çağırışlar” mövzusunda məruzəsi dinlənildi.
UDNTU-nun İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının professoru Şaybakova Emma Rifovna “Müasir dünyada milli iqtisadiyyatların inkişafı trayektoriyası”, həmin kafedranın dosenti Krasnoselskaya Dina Xadimovna “Dünya resessiyası” mövzularında ətraflı çıxış etdilər.
SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Səadət Hümbətəliyeva “Pandemiya şəraitində əhali gəlirləri”, həmin kafedranın baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov “Pandemiya şəraitində xarici iqtisadi əlaqələr” mövzusunda çıxış etdilər.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, UDNTU-nun İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının dosenti Muxamadiyeva Elvira Fanirovna ali təhsil müəssisələri arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyindən bəhs etdilər.
Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev postpandemiya dövrünə hazırlıq işlərinin elmi cəhətdən əsaslandırılmasının vacibliyi haqqında danışdı.
Mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı. Pandemiya dövründə iqtisadi vəziyyətin müzakirəsi, postpandemiya dövrünə hazırlıq işlərinin elmi cəhətdən əsaslandırılması, yeni imkanların aşkara çıxarılması müzakirə olundu. İki kafedra arasında elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətində işlərin intensivləşdirilməsinin vacibliyi vurğulandı, yaxın həftələr ərzində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetindən İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri dosent O.V.Mamamtlaşvilinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri üçün icmal mühazirənin oxunması, SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudovanın Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin tələbələri üçün məharət dərsinin keçirilməsi, iyun ayında iki kafedra arasında “Enerji təhlükəsizliyi regionların sosial-iqtisadi inkişafı amili kimi” mövzusunda dəyirmi masanın keçirilməsi planlaşdırıldı

Главная страница | Новости | СГУ и УГНТУ провели в онлайн-формате круглый стол «Состояние мировой экономики и отдельных стран в период пандемии»
СГУ и УГНТУ провели в онлайн-формате круглый стол «Состояние мировой экономики и отдельных стран в период пандемии»
16 апреля кафедра экономики факультета Экономики и управления Сумгаитского государственного университета совместно с кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета провели круглый стол на тему «Состояние мировой экономики и отдельных стран в период пандемии».
Мероприятие открыла декан факультета Экономики и управления доц. Айнура Яхьяева. Она приветствовала участников и отметила, что мероприятие проводится с целью реализации положений в рамках соглашений о сотрудничестве, подписанных между Ассоциацией университетов прикаспийских государств, а также между Сумгаитским государственным университетом и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом и углубления научных связей между соответствующими кафедрами двух университетов. Декан подчеркнула, что в нашей стране образованию уделяется большое внимание и рассказала о деятельности университета, его международных взаимосвязях и тесных отношениях со многими университетами мира. Она напомнила, что наш университет является членом Ассоциации университетов прикаспийских государств и Ассоциации азербайджано-российских высших учебных заведений. Университет, ежегодно расширяющий свои международные связи, играет важную роль в интеграции нашей страны в мир.
Заведующая кафедрой экономики СГУ доц. Лала Махмудова приветствовала участников круглого стола и рассказала о негативных последствиях затянувшейся пандемии для экономики отдельных стран и мировой экономики в целом, о прогнозах на то, что падение экономики продолжится еще какое-то время и сделала доклад «Covid и человеческий капитал».
Далее выступили заведующая кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета к.э.н. Ольга Владимировна Мамателашвили «Мировая экономика в условиях пандемии: угрозы и вызовы», профессор кафедры экономической безопасности УГНТУ Шайбакова Эмма Рифовна «Траектория развития национальных экономик в современном мире», доцент этой же кафедры Красносекская Дина Хадимовна «Мировая рецессия», доцент кафедры экономики СГУ Саадат Гумбаталиева «Доходы населения в условиях пандемии», ст.преп. этой же кафедры Мухаммед Ахмедов «Внешнеэкономические связи в условиях пандемии».
Заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логман Абдуллаев и доцент кафедры экономической безопасности УГНТУ Мухамадиева Эльвира Фанировна рассказали о важности расширения научных связей между вузами.
Профессор кафедры мировой экономики и маркетинга Шафа Алиев рассказал о необходимости научного обоснования мероприятий по подготовке к периоду постпандемии.
Далее состоялись обсуждения по экономической ситуации во время пандемии, научному обоснованию подготовки к постпандемическому периоду, открытию новых возможностей. В ходе обсуждений была подчеркнута важность активизации работы по дальнейшему расширению научных связей между двумя кафедрами. В ближайшие недели планируется чтение обзорной лекции зав. кафедрой экономической безопасности УГНТУ доц. О.В. Мамателашвили для студентов СГУ и мастер-класс для студентов УГНТУ зав. кафедрой экономики СГУ доц. Лалы Махмудовой, а в июне проведение круглого стола между двумя кафедрами на тему «Энергетическая безопасность как фактор социально-экономического развития регионов»